Będą zmiany w Dyrektywie o kredycie konsumenckim

Będą zmiany w Dyrektywie o kredycie konsumenckim

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2021

Nadchodzą zmiany w przepisach dotyczących Dyrektywy o kredycie konsumenckim. Piotr Gałązka, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli poinformował, że aktualnie trwają prace przygotowawcze do przedstawienia założeń zmian w tychże przepisach, a stan prac omawiano w Parlamencie Europejskim. Sprawdzamy szczegóły.

Prace nad zmianami w przepisach Dyrektywy o kredycie konsumenckim zapowiadane już były w planie działań Komisji Europejskiej ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku – New Consumer Agenda. Wówczas Komisja Europejska zapowiedziała działania legislacyjne i nielegislacyjne, których celem było wzmocnienie konsumenta na rynku. Prowadzone działania dotyczą zarówno sektora finansowego, jak i bezpieczeństwa produktów czy ograniczania zjawiska greenwashingu. Jeżeli chodzi o obszar finansów to zmiany będą dotyczyły dyrektyw:

– CCD, czyli kredytu konsumenckiego,
– MCD, czyli kredytu hipotecznego.

Nowe zasady kredytu konsumenckiego

Zmiany w Dyrektywie o kredycie konsumenckim to coraz ważniejszy temat, budzący coraz większe zainteresowanie ze strony Konsumentów. Kilka dni temu w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne, które zorganizowała Komisja Parlamentarla IMCO, zajmująca się ochroną rynku wewnętrznego oraz konsumenta. Najważniejsze założenia projektowanych zmian w kredycie konsumenckim CCD przedstawiła Daniela Bankier, przedstawicielka Komisji Europejskiej. 

Pierwsza zamiana dotyczy rozszerzenia zakresu przedmiotowego Dyrektywy o platformy udzielające pożyczek peer-to-peer oraz nowe produkty:

– pożyczki krótkoterminowe,
– pożyczki wysokokosztowe.

Dodatkowo zmiany mają zaktualizować wymagania odnoszące się do ujawniania informacji w celu odzwierciedlenia skutków cyfryzacji i przejścia na umowy online. Kolejną sprawą jest poszerzenie przepisów zasad oceny zdolności kredytowej, które mają zapewnić dokłada ocenę ochrony Konsumentów. Przewiduje się ponadto dołożenie zupełnie nowych przepisów odnoszących się do wsparcia dla zbyt zadłużonych Konsumentów lub osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Ostatni wymieniony aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ Komisja Europejska chce w taki sposób wprowadzić do Dyrektywy CCD zapisy dotyczące stosowania zawieszenia, czy tymczasowego wstrzymania kredytów, które w typ obszarze nie są regulowane.

Usługi finansowe sprzedawane online

Komisja Europejska przy okazji zmian w Dyrektywie o kredycie konsumenckim planuje również zmianę w Dyrektywie DMFSD, która dotyczy sprzedaży usług finansowych na odległość. W tym zakresie wymagana jest aktualizacja wymuszona zmianami, które zaszły od 2002 roku. Mowa o cyfryzacji, bardziej złożonych produktów finansowych, szybkości podpisywania umów oraz kupowania usług finansowych.

Należy dodać, że posłowie poprali działania Komisji Europejskiej, zaznaczając, że potrzebne jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego przepisów, biorąc pod uwagę cyfrowe kanały obsługi Klientów oraz pożyczki P2P. Na uwadze należy mieć również nowe modele behawioralne, które wykorzystują kredytodawcy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Nidzica
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 października 2020

Kasa Stefczyka Nidzica

Apple Pay PKO BP
Aktualności
author
Patryk Byczek
02 października 2018

Apple Pay PKO BP

Tarcza antykryzysowa 2.0
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 kwietnia 2020

Tarcza antykryzysowa 2.0

Inspektorat ZUS w Czarnkowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Czarnkowie

Naprawdę Lubię to Konto
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 kwietnia 2015

Naprawdę Lubię to Konto