Z kolejnej publikacji firmy Intrum – Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich 2018, dowiadujemy się, że co trzeci Polak musi pożyczać pieniądze na opłatę bieżących rachunków.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 08.01.2019
Udostępnij:

Publikacja – Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2018 pokazuje, że niektórych z nas nie stać na podstawowe opłaty. Dlaczego? Czy mądrze zarządzamy swoim domowym budżetem?

Sprawdź najlepsze pożyczki dla zadłużonych

Zapominalski Kowalski

Dokładnie 30% Polaków przyznało się, że w trakcie ostatniego roku miało co najmniej 2 razy problem z opłatą rachunków. Co ciekawe, co dziesiątej osobie zdarzyło się to częściej niż 5 razy w roku.

Dlaczego zwlekamy z opłatami?

  • zapominamy o płatnościach – taką odpowiedź wskazało 60% ankietowanych
  • brakuje nam na to środków – 30% wskazań respondentów

Odsetek Polaków, których nie stać na opłaty, zmniejszył się o 4% w porównaniu do ubiegłego roku.

Krzysztof Krazue, Prezes Intrum, zwraca jednak uwagę na to, że niektórzy Polacy muszą czasami decydować, które rachunki są priorytetowe.

W dużej mierze, za ten stan rzeczy odpowiadają koszty życia, które w naszym kraju rosną zdecydowanie szybciej niż pensje. Niepokojące jest jednak to, że wśród należności, które są pomijane, prawie co 5 pytana przez Intrum osoba umieściła spłatę rat zaciągniętych długów. Podobna grupa (20-22%), po terminie opłaca rachunki za gaz, wodę, prąd, Internet czy mandaty. Trochę mniej, bo 17% opóźnia spłatę zobowiązań na karcie kredytowej – mówi.

Jeśli nie mamy pieniędzy… pożyczamy

Z publikacji dowiadujemy się, że co trzeci Polak pożycza pieniądze na podstawowe opłaty.

Gdzie najcześciej szuka wsparcia?

  • przede wszystkim od rodziny i przyjaciół
  • w banku
  • korzystamy z karty kredytowej

Analizy Intrum pokazują, że w ostatnim czasie na pożyczkę zdecydowało się blisko 30% ankietowanych.  Średnia kwota pożyczki wyniosła 1950 zł.

40% badanych przyznaje, że nie ma wystarczających środków, które pozwolą im na godne życie. Polacy są jednak świadomi, że muszą oszczędzać – 65% ankietowanych przyznaje, że stara się odkładać pieniądze każdego miesiąca.

Prawie 50% uważa, że jest lub będzie w lepszej sytuacji finansowej niż swoi rodzice.


Źródło: Intrum

Komentarze