zadluzenia.com
zamknij

Twój e-PIT – nowa usługa od 2019

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od przyszłego roku uruchomi specjalny portal z wypełnionymi deklaracjami rocznymi PIT. 

 

 

Usługa, o której wspomina Ministerstwo Finansów  to “Twój e-PIT”. Teresa Czerwińska poinformowała, że rozwiązanie będzie dostępne dla podatnika od 15 lutego 2019 roku.

 

- Od 15 lutego przyszłego roku taka wypełniona deklaracja będzie już czekała na portalu podatkowym. Jeżeli się zaloguje, to będzie mógł uzupełnić ulgi, odliczenia i innego typu ulgi i można go wydrukować lub nie, i przesłać do urzędu skarbowego Jeśli nie podejmie żadnych działań, to z dniem 30 kwietnia PIT zostanie rozliczony. Nadal jednak będzie mógł samodzielnie się rozliczyć w formie papierowej – tłumaczy Minister.

 

Nadal będzie możliwa tradycyjna forma rozliczeń

 

Nowe rozwiązanie nie zlikwiduje automatycznie rozliczania w formie papierowej i to ono właśnie będzie rozliczane w pierwszej kolejności. W sytuacji, kiedy nie wpłynie żaden PIT, to z dniem 30 kwietnia automatycznie zostanie przesłany PIT przygotowany przez KAS.

 

Podatnikom w przyszłym roku zostaną przygotowane i udostępnione w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Później, w 2020 roku pojawią się PIT-36 i PIT-36L. Minister dodała, że informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania zostaną uzupełnione o dane m.in. z rejestrów ZUS czy PESEL. Co więcej, podatnicy nie będą także musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń lub różnych ulg.

 

Usługa “Twój e-PIT” ma być dostępna przez aplikację na portalu podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź danymi autoryzacyjnymi.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY