Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od przyszłego roku uruchomi specjalny portal z wypełnionymi deklaracjami rocznymi PIT. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 01.06.2018
Udostępnij:

Usługa, o której wspomina Ministerstwo Finansów  to “Twój e-PIT”. Teresa Czerwińska poinformowała, że rozwiązanie będzie dostępne dla podatnika od 15 lutego 2019 roku.

Od 15 lutego przyszłego roku taka wypełniona deklaracja będzie już czekała na portalu podatkowym. Jeżeli się zaloguje, to będzie mógł uzupełnić ulgi, odliczenia i innego typu ulgi i można go wydrukować lub nie, i przesłać do urzędu skarbowego Jeśli nie podejmie żadnych działań, to z dniem 30 kwietnia PIT zostanie rozliczony. Nadal jednak będzie mógł samodzielnie się rozliczyć w formie papierowej – tłumaczy Minister.

Nadal będzie możliwa tradycyjna forma rozliczeń

Nowe rozwiązanie nie zlikwiduje automatycznie rozliczania w formie papierowej i to ono właśnie będzie rozliczane w pierwszej kolejności. W sytuacji, kiedy nie wpłynie żaden PIT, to z dniem 30 kwietnia automatycznie zostanie przesłany PIT przygotowany przez KAS.

Podatnikom w przyszłym roku zostaną przygotowane i udostępnione w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38. Później, w 2020 roku pojawią się PIT-36 i PIT-36L. Minister dodała, że informacje, na podstawie których będą wypełniane zeznania zostaną uzupełnione o dane m.in. z rejestrów ZUS czy PESEL. Co więcej, podatnicy nie będą także musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń lub różnych ulg.

Usługa “Twój e-PIT” ma być dostępna przez aplikację na portalu podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym profilem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź danymi autoryzacyjnymi.

Komentarze