71% Polaków terminowo opłaca rachunki
Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że aż 71,1% Polek i Polaków terminowo płaci rachunki i raty pożyczek oraz kredytów. Dla porównania, w ubiegłorocznej edycji badania zaledwie 56% badanych stwierdziło, że nie ma problemów z płynnością finansową, która pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. Czy to oznacza, że sytuacja finansowa Polaków uległa polepszeniu?
Wczoraj, 17 listopada, obchodzony był Dzień bez Długów – symboliczne „święto” utworzone z inicjatywy Grupy Kruk S.A. Z tej właśnie okazji spółka Provident – firma znana przede wszystkim z udzielania szybkich pożyczek na dowód – opublikowała wyniki najnowszego Barometru Providenta poświęconego tematyce długów i terminowości w opłacaniu rachunków. Badanie przeprowadzone zostało przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Wynika z niego, że aż 71,1% Polek i Polaków terminowo płaci rachunki i raty pożyczek oraz kredytów.
Porównując tegoroczne odpowiedzi respondentów z tymi odnotowanymi w roku 2018, widać ogromną różnicę. W ubiegłorocznej edycji badania zaledwie 56% badanych stwierdziło, że nie ma problemów z płynnością finansową, która pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. Dziś jest to już o 25,1 punktów procentowych więcej. Oczywiście część z nas w dalszym ciągu zmaga się z częstszymi bądź rzadszymi przypadkami, kiedy zmuszeni są zacisnąć pasa. Niemniej jednak ogólna sytuacja finansowa Polaków wydaje się być lepsza i świadczą o tym wyniki badania.
Provident Polska – najważniejsze informacje
Provident Polska, uznawana za jedną z najpopularniejszych firm pożyczkowych w Polsce, jest częścią brytyjskiej grupy finansowej International Personal Finance. Spółka notowana jest nie tylko na warszawskiej GPW, lecz także na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Provident oferuje swym Klientom szeroki wachlarz produktów: od pożyczek konsumenckich (zarówno online, jak i tych z obsługą domową), przez pożyczki konsolidacyjne, aż po produkty dedykowane firmom.
Nie mamy większych problemów z brakiem gotówki
Badanie przeprowadzone na zlecenie Provident Polska S.A. wykazało, że jedna trzecia z nas nie przypomina sobie sytuacji, w której brakowałoby środków z bieżących dochodów na pokrycie wszystkich wydatków. Co piąty z respondent odpowiedział, że podobne przypadki zdarzają się raz, maksymalnie dwa razy, do roku. Niewiele mniej, bo tylko 19,4% badanych, stwierdziło, że tego typu sytuacje zdarzają się rzadziej niż raz do roku. Regularne i comiesięczne braki funduszy odnotowano jedynie w przypadku 9,5% z nas.
Barometr Providenta pokazuje, że kłopoty z regulowaniem zobowiązań można odczytywać, jako skutek niewystarczających dochodów, a nie brak odpowiedzialności. […] Powinniśmy pamiętać, że rat kredytu czy rachunków za media nie można bez konsekwencji odkładać na przyszłość. W następnym miesiącu trzeba będzie nie tylko uregulować zaległości wraz z odsetkami, ale także pokryć bieżące opłaty. To może być wyzwaniem dla już napiętego budżetu
– Magda Maślana, ekspertka do spraw PR w Provident Polska.
Badania jednoznacznie wskazują, że z każdym kolejnym rokiem coraz poważniej podchodzimy do kwestii związanych z pieniędzmi. Odpowiedzialne gospodarowanie gotówką jest domeną większości z nas, choć warto zauważyć, że nie wszyscy z nas potrafią oprzeć się niespodziewany wydatkom i wyjątkowym okazjo. Aż 82,5% badanych, którzy wzięli udział w ostatnim Barometrze Providenta, przyznało, że zdarza im się wydać więcej pieniędzy, niż pierwotnie zaplanowali. Co równie zastanawiające, aż prawie czterech na pięciu z nas kupuje produkty pod wpływem impulsu.
Z jakimi wydatkami radzimy sobie najgorzej?
Okazje się, że największym wyzwaniem dla Polaków są duże i nieprzewidziane wydatki. Respondenci wskazali, że najczęściej brakuje im bieżących środków na sfinansowanie napraw w domu lub w samochodzie. Taką odpowiedź skazało aż 45% nadanych. Nieco mniej, bo blisko 35% z nas, twierdzi, że brakuje im środków na koszty związane z leczeniem. Co trzeci deklaruje z kolei, że bieżące dochody nie wystarczają na zakup sprzętów RTV/AGD i że ma problem z finansowanie zaplanowanych wcześniej podróży.
Jak Polacy radzą sobie z sytuacjami, w których bieżące środki przestają wystarczać na pokrycie wydatków? Wyniki Barometr Providenta wskazują, że najczęściej sięgamy do odłożonych wcześniej oszczędności – tak zadeklarowało aż 40,7% badanych. Co trzeci respondent ratuje domowy budżet poprzez rezygnację z innych, niekoniecznie niezbędnych zakupów, a 27,7% odkłada piętrzące się wydatki w czasie lub wykreśla z listy. Co ciekawe, tylko 12,7% z nas deklaruje, że w przypadku skończenia się gotówki, decyduje się na wzięcie pożyczki.
W korzystaniu z pożyczek nie ma nic złego, z wręcz przeciwnie – o ile robimy to z rozwagą, upewniając się, że poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania i dokładnie sprawdzając szczegóły oferty. Magda Maślana z Provident Polska przypomina:
Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, dokładnie sprawdźmy podmiot na stronie KNF. Jeśli to legalnie działająca firma, znajduje się w prowadzonym przez Urząd Rejestrze instytucji pożyczkowych. Rozwagę należy zachować także w kontaktach finansowych z osobami prywatnymi. Pod żadnym pozorem nie zaciągajmy pożyczki jeśli jej nie potrzebujemy lub dla kogoś innego.
Źródła:
https://media-provident.pl/pr/471410/barometr-providenta-70-proc-polakow-terminowo-placi-raty-i-rachunki
Dodaj komentarz