Alert BIK ostrzega przed wyłudzeniami

Alert BIK ostrzega przed wyłudzeniami

author
19 czerwca 2019

Biuro Informacji Kredytowej znane jest Polakom, którzy mają niespłacone zobowiązania finansowe. Celem BIK jest jednak zmniejszanie zadłużenia Polaków między innymi przez zwiększanie ich świadomości względem rynku finansowego. Najnowsza kampania informacyjna spełnia to zadanie przypominając o usłudze Alert BIK.

We wtorek 18 czerwca Biuro Informacji Kredytowej rozpoczęło swoją kampanię reklamową. Jej głównym celem jest otworzenie oczu Polakom na zagrożenia, jakie niesie za sobą niedostateczna ochrona tożsamości. Instytucja przypomina przy okazji o swojej usłudze, która ma zapobiegać wyłudzeniom.

Alert BIK, bo taką nazwę nosi owo rozwiązanie, informuje swoich użytkowników o możliwych próbach wyłudzenia zobowiązań finansowych przez osoby trzecie, które wcześniej dokonały kradzieży tożsamości. Pozwala to na odpowiednio wczesną reakcję ofiary takiej kradzieży. Cyberbezpieczeństwo nie jest bowiem jeszcze doskonałe.

Na każdym kroku przecież media informują o kolejnych atakach hakerów na systemy informatyczne najróżniejszych firm i instytucji oraz ich efektach w postaci kradzieży danych osobowych. Biuro Informacji Kredytowej przypomina o swojej usłudze Alert BIK, która służy do wysyłania powiadomień SMS albo e-mail.

Fot. BIK

 

Korzyści Alert BIK

Ważnym udogodnieniem, jakie oferuje usługa Alert BIK jest jej dostępność 24 godziny 7 dni w tygodniu. Co więcej jego obsługa jest bardzo prosta. Gdy tylko klient podaje swoje dane we wniosku o przyznanie kredytu czy pożyczki przez instytucję finansową, wysyłane jest powiadomienie SMS albo e-mail.

Informacja zawiera nazwę instytucji finansowej oraz fakt analizowania wniosku przez ten podmiot. W przypadku, gdy ktoś podszywa się pod danego klienta, powiadomienie tego rodzaju może pomóc zablokować próbę wyłudzenia pożyczki czy kredytu. Alert BIK daje zatem bardzo cenny czas na reakcję ofiary kradzieży tożsamości.

Usługa wyśle powiadomienie również w przypadku, gdy dany użytkownik zostanie wpisany do rejestru BIK albo do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Ten drugi rejestr stanowi listę dłużników zalegających z opłatami abonamentowymi czy na przykład czynszem. Nie są to jedyne funkcje Alert BIK.

Coraz więcej firm przed zawarciem umowy wysyła zapytanie do BIK oraz BIG. Powiadomienie pojawi się również w tym przypadku. Oznaczać może próbę wyłudzenia umowy o abonament komórkowy czy umowy na dostawę gazu.

Jakie informacje podaje Alert BIK

Usługa w powiadomieniu przesyła datę zdarzenia czy nazwę podmiotu, w którym złożono wniosek albo który wysłał zapytanie. Alert BIK zawiera również numer kontaktowy na infolinię BIK – ma to skrócić czas reakcji w przypadku próby wyłudzenia.

Jeżeli klient zgłosi, że powiadomienie, które otrzymał jest w rzeczywistości próbą wyłudzenia, konsultanci BIK mogą natychmiast zareagować. Do instytucji, w której złożono wniosek wysyłana jest dyspozycja zablokowania zapytania i zobowiązania. Konsultant pomoże także w kontakcie z policją czy też prokuraturą.

Działanie przed faktem, czyli prewencyjne, może uchronić przed wieloma niebezpieczeństwami, które czyhają na dane osobowe tym bardziej, że większość z nich przechowywana jest w różnych częściach Internetu. Lepiej jest zatem zapobiegać niż walczyć ze skutkami ataku hakerów.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/446356/wlacz-alerty-bik-ostrzezenie-przed-wyludzeniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Legnicy
Lombardy
author
21 marca 2022

Lombardy w Legnicy

Provident w Katowicach
Oddziały
author
12 sierpnia 2016

Provident w Katowicach

Alior Bank w Sopocie
Oddziały
author
12 maja 2019

Alior Bank w Sopocie

Santander Consumer Bank Tarnobrzeg
Oddziały
author
04 lipca 2021

Santander Consumer Bank Tarnobrzeg

Bank Pekao w Staszowie
Oddziały
author
08 lipca 2019

Bank Pekao w Staszowie

Credit Agricole w Tarnowskich Górach
Oddziały
author
04 sierpnia 2019

Credit Agricole w Tarnowskich Górach