Aneks do umowy pożyczki
Każdego dnia wielu Klientów ubiega się o pożyczkę. Jednym z elementów procesu pożyczkowego jest zawarcie umowy pomiędzy Klientem a pożyczkodawcą. Zapisy umowy określają dokładne warunki, na jakich udzielane jest finansowanie. Wiele osób zastanawia się jednak co zrobić w przypadku, gdy zapisy z podpisanej umowy wymagają korekty. Sprawdzamy zatem, czym jest aneks do umowy pożyczki oraz o czym koniecznie należy pamiętać, gdy przygotowujemy ten dokument.
Codziennie wiele osób dokonuje zawarcia jakiejś umowy. Każda z nich posiada dokładnie określone warunki, których zobowiązują się przestrzegać strony. Deklaracją stosowania się do zapisów umowy jest złożenie podpisu. Niekiedy zdarzają się jednak sytuacje, w których podpisana wcześniej umowa okazuje się nieodpowiednia i wymaga zmian. Warto pamiętać, że nie zawsze tak łatwo jest dokonać rozwiązania umowy. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę inne opcje, które umożliwią nam wprowadzenie korekty do obowiązującej dotychczas umowy.
Sposobem na zmianę umowy np. do pożyczki dla zadłużonych jest sporządzenie do niej aneksu. W wielu przypadkach jest on ogromnym ułatwieniem. Warto zatem zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tworzenia aneksu do umowy, są bowiem pewne wymogi i ograniczenia, których nie możemy pominąć przy pracy nad tym dokumentem.
Czym jest aneks do umowy pożyczki?
Aneksem do umowy pożyczki nazywamy ten rodzaj dokumentu, który umożliwia wprowadzenia pewnych zmian w zapisach dotychczasowej umowy. Dokonywanie zmian może odbywać się z różnych powodów, jednak ważne jest to, by stronami w aneksie były te same osoby, które zawierały ze sobą umowę, do której dołączany jest aneks.
Przykładem pożyczki, do jakiej możemy sporządzić aneks, mogą być choćby pożyczki na dowód. Aneksy wykorzystywane są w momencie, gdy chcemy wprowadzić do umowy pewne zmiany, ale nie chcemy jej rozwiązywać. Co ciekawe, aneksów do umowy pożyczki zwykle można sporządzać w nieograniczonej liczbie. Oznacza to, że po uprzednim porozumieniu stron możemy dokonywać wielokrotnie pewnych zmian w warunkach umowy o finansowanie.
Wykonany aneks powinien gromadzić takie informacje jak:
– podstawowe dane umowy, czyli data i miejsce zawarcia, a także jej numer,
– przedmiot umowy,
– strony obowiązującej umowy,
– podpisy osób, między którymi została zawarta umowa,
– dokładna informacja o zmianach, które chcemy wprowadzić,
– uwaga o niedokonywaniu zmian w reszcie zapisów,
– datę obowiązywania treści aneksu.
W jakim celu sporządza się aneks?
Jak wcześniej wspominaliśmy, aneksem nazywamy dokument, który umożliwia nam wprowadzenie korekty do zawartej wcześniej umowy o pożyczkę. Korekta ta oznaczać może zmianę dotychczasowych zapisów, dodanie całkiem nowych, a nawet usunięcie wcześniejszych. W przypadku pożyczek najczęściej zmiany dotyczą terminów spłaty czy wysokości prowizji i innych opłat.
Niekiedy zdarza się tak, że obowiązująca umowa zawarta została bardzo dawno temu, zatem wiele jej zapisów jest już nieaktualnych. Zamiast zrywać umowę i podpisywać nową, można sporządzić do niej odpowiedni aneks. Na zmiany musi jednak przystać zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca.
Aneks przydatny jest także w momencie, gdy okazuje się, że w zawartej umowie pojawiły się błędy. Ważne, by został on sporządzony w takim kształcie, jaki określa umowa.
Aneks do umowy pożyczki pozwala:
– zmienić warunki umowy,
– usunąć błędny,
– dodać nowe postanowienia,
– usunąć pewne zapisy.
Jak sporządzić aneks
Aneks, jak wiele innych dokumentów, musi być sporządzony według ustalonych reguł. Artykuł 77 Kodeksu cywilnego określa formę zmian i rozwiązań umów. Decyduje zatem o tym, że aneks musi występować w takiej postaci, jak zawarta przez nas umowa. Warto mieć na uwadze fakt, że najważniejszą częścią aneksu jest ta, w której opisywane są zamiany, jakie wprowadzamy do obowiązującej umowy. Aby poprawnie wszystko opisać, powinniśmy posiłkować się umową główną. W ten sposób najłatwiej będzie uniknąć nam chaosu i ewentualnych przeoczeń.
Pamiętajmy również o tym, że w odmienny sposób może wyglądać zapis, który uwzględnia wprowadzenie drobnych zmian, a w inny taki, który powoduje poważniejsze zmiany. Określając zmiany, możemy zatem podać ustęp lub paragraf, który poddajemy obróbce lub wprowadzić całkiem nowy zapis poprzez dodanie nowego paragrafu. Na końcu aneksu powinna znaleźć się również informacja o tym, że reszta zapisów umowy głównej nie została poddana żadnym zmianom.
Ostatnim ważnym elementem, który musimy zawrzeć w aneksie, jest data, która przedstawia moment wejścia w życie nowych zapisów umowy. Ramy czasowe mogą mieć zarówno charakter długoterminowy, tzn. taki, w którym zapisy będą obowiązywać do końca trwania umowy głównej, jak i krótkoterminowy, który dotyczy zmian wprowadzanych np. na kilka dni. Aneks uzyskuje moc prawą wówczas gdy podpiszą go obie strony.
Sporządzasz aneks? Bądź ostrożny
Wiele osób decyduje się na zmiany warunków umowy, w tym celu sporządza się aneks, który pozwala na korektę. Warto być jednak ostrożnym, gdyż sporządzenie nieprawidłowego aneksu może nieść za sobą pewne konsekwencje.
Główną konsekwencją nieprawidłowej formy aneksu do umowy pożyczki może być jego nieważność. Istnieje jednak jedno odstępstwo od tej reguły i pojawia się ono w przypadku, gdy dokument zawarty został w pisemnej formie, a ustawa nie wyklucza takiej formy jego opracowania pod rygorem nieważności. Zatem jeśli w takim przypadku zawarliśmy umowę ustną, będziemy musieli dowieść przed sądem, że taka sytuacja miała miejsce.
O nieważności aneksu decydują warunki określone przez 74. Artykuł Kodeksu cywilnego. Wiele umów zawiera zapis o tym, że każda zmiana zostać wprowadzona może jedynie w formie pisemnej, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko unieważnienia umowy. Dlatego tak ważne jest, by aneks został sporządzony w sposób prawidłowy.
Podsumowanie
- Aneks do umowy pożyczki pozwala na zmiany warunków dotychczasowej umowy.
- Na zmiany muszą przystać obie strony.
- Aneks może usuwać pewne zapisy, zmieniać ich treść lub dodawać całkiem nowe.
- Nieprawidłowo sporządzony aneks może być uznany za nieważny.
- Ważne, aby w aneksie znalazła się data, która informuje od kiedy do umowa ulega zmianom.
- Aneks pozwala uniknąć konieczności zrywania umowy.
- Zasady sporządzania aneksu określone są w Kodeksie cywilnym.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pozyczki-plynnosciowe-dla-przedsiebiorcow-wiecej-antykryzysowych-pieniedzy
Dodaj komentarz