Jak wygląda aplikacja komornicza?

Jak wygląda aplikacja komornicza?

author
Dominika Byczek
26 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

W każdym zawodzie trzeba odbyć praktykę – także w zawodzie komornika. Proces dwuletniej aplikacji komorniczej musi przejsć każdy, kto chce nim zostać. Sprawdzamy wszystkie szczegóły dotyczące tego etapu ścieżki kariery zawodowej.

Spis treści:

  1. Czym jest aplikacja komornicza?
  2. Podstawa prawna aplikacji komorniczej
  3. Jak dostać się na aplikację komorniczą?
  4. Podstawa prawna a opłata za egzamin konkursowy na aplikację komorniczą
  5. Komisja egzaminacyjna a aplikacja komornicza
  6. Aplikant komorniczy - podstawa prawna
  7. Ile trwa aplikacja komornicza?
  8. Jak wygląda aplikacja komornicza?
  9. Egzamin konkursowy - podstawa prawna
  10. Ile zarabia aplikant komorniczy?
  11. Czy warto iść na aplikację komorniczą?
  12. Aplikacja komornicza - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest aplikacja komornicza?

Aplikant komorniczy to najogólniej mówiąc osoba, która zapoznaje się z pracą komorników sądowych towarzysząc im zarówno w czynnościach wykonywanych w kancelarii, jak i zdobywa wiedzę teoretyczną na seminariach. Aplikant uczy się wykonywania czynności związanych z egzekucją komorniczą. Aplikacja trwa 2 lata. Aplikanta zatrudnia komornik. Po roku aplikacji komornik może upoważnić danego aplikanta do samodzielnego wykonywania tzw. czynności egzekucyjnych, które może wykonywać asesor. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Podstawa prawna aplikacji komorniczej

Art. 29. Aplikant komorniczy
1. Aplikantem komorniczym może zostać ten, kto:
1) spełnia warunki określone w art. 10 wymogi wobec kandydata na komornika ust. 1 pkt 1-7;
2) uzyskał pozytywną ocenę z egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą, zwanego dalej „egzaminem konkursowym”.
2. Aplikanta komorniczego zatrudnia komornik.
3. Komornik ma obowiązek zatrudnić w okresie 3 lat co najmniej jednego aplikanta komorniczego.
4. Prezes sądu apelacyjnego może zwolnić komornika z obowiązku, o którym mowa w ust. 3, po zasięgnięciu opinii prezesa właściwego sądu rejonowego i rady właściwej izby komorniczej.
5. Prezes właściwego sądu apelacyjnego albo rada właściwej izby komorniczej może zobowiązać komornika do zatrudnienia wskazanego aplikanta komorniczego.
6. Wpis na listę aplikantów komorniczych następuje na podstawie uchwały rady izby komorniczej właściwej ze względu na miejsce złożenia zgłoszenia, o którym mowa w art. 29d ogłoszenie o egzaminie konkursowym, zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu ust. 1 pkt 3. W uchwale tej rada izby komorniczej obowiązana jest wskazać komornika, w którego kancelarii aplikant komorniczy jest albo zostanie zatrudniony.
7. (uchylony)
8. Osobie spełniającej warunki, o których mowa w ust. 1, nie można odmówić wpisu na listę aplikantów komorniczych (…).

Jak dostać się na aplikację komorniczą?

Pierwszy etap to zdanie przystąpienie do egzaminu konkursowego. Egzamin organizowany jest co roku. Aby do niego przystąpić, trzeba złożyć następujące dokumenty:

  • zgłoszenie o przystąpienie do egzaminu konkursowego, odpisy wypełnionych formularzy zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą (w liczbie 2. egzemplarzy),
  • dwa zdjęcia,
  • odpis aktu urodzenia,
  • życiorys,
  • dokumenty potwierdzające ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznawanych w kraju,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia,
  • zaświadczenie o niekaralności,
  • dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.

Egzamin konkursowy to test. W przeciwieństwie do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką i radcowską (100 ze 150 pytań), trzeba pozytywnie odpowiedzieć na 90 ze 150 pytań z zakresu różnych dziedzin prawa (prawo cywilne, administracyjne, konstytucyjne, finansowe, spółek handlowych itd.) oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego. Egzamin jest płatny (w 2023 roku jest to 5850 zł). Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Podstawa prawna a opłata za egzamin konkursowy na aplikację komorniczą

Art. 29e. Opłata za egzamin konkursowy
1. Opłata za udział w egzaminie konkursowym stanowi dochód budżetu państwa. Kandydat uiszcza tę opłatę na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. Opłata, o której mowa w ust. 1, wynosi połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), zwanego dalej „minimalnym wynagrodzeniem”.

Do 30. czerwca Minister Sprawiedliwości zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej (jak również w ogólnopolskim dzienniku) informację o egzaminie konkursowymNatomiast nie później niż do 30. września (termin wyznacza Minister Finansów) w tym samym czasie we wszystkich izbach komorniczych w Polsce odbywa się egzamin.

Komisja egzaminacyjna a aplikacja komornicza

Komisję egzaminacyjną powołuje się raz na dwa lata i wyznacza jej przewodniczącego. Komisja składa się z siedmiu osób:

  • czterech sędziów z sądu apelacyjnego lub też z sądu okręgowego,
  • dwóch przedstawicieli, którzy są delegowani przez Krajową Radę Komorniczą,
  • jednego pracownika naukowego (posiadający co najmniej doktor habilitowany nauk prawnych).

Aplikant ma 2 lata – od ogłoszenia wyniku egzaminu – na złożenie wniosku o wpis na listę aplikantów komorniczychWniosek ten musi zawierać 2 dokumenty:

  • zaświadczenie o niekaralności,
  • oświadczenie, że nie jest przeciwko niemu prowadzone żadne postępowanie karne o przestępstwo, które jest ścigane z oskarżenia publicznego lub też przestępstwo skarbowe.

Sprawdź również ranking pożyczek z komornikiem.

Aplikant komorniczy - podstawa prawna

Art. 29. Aplikant komorniczy 
(…)9. Wniosek o wpis na listę aplikantów komorniczych może zostać złożony w ciągu 2 lat od dnia ogłoszenia wyników egzaminu konkursowego. Do wniosku kandydat obowiązany jest załączyć zaświadczenie o niekaralności oraz oświadczenie, że przeciwko niemu nie jest prowadzone postępowanie karne o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
10. Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio przepis art. 12 dokumenty do wniosku o powołanie na stanowisko komornika ust. 1a.

 

Na listę aplikantów komorniczych wpisuje się aplikanta na podstawie uchwały rady izby komorniczej, która jest właściwa ze względu na miejsce złożenia zgłoszenia aplikanta. Rada izby komorniczej ma obowiązek wskazać konkretnego komornika, w którego kancelarii jest albo zostanie zatrudniony dany aplikant.

Ile trwa aplikacja komornicza?

Aplikacja komornicza trwa 2 lata i polega na zapoznaniu się aplikanta z szeroko pojętą pracą komorniczą. Warunki odbywania aplikacji określone są w umowie o pracę zawartej przez aplikanta z komornikiem. Rozpoczyna się ona w pierwszy poniedziałek po 1 stycznia i trwa aż do 31 grudnia. Przewidziana jest natomiast przerwa w zajęciach seminaryjnych – od 1 lipca do 30 września.

Aplikację odbywa się zawsze u komornika wskazanego przez radę izby komorniczej i jest ona płatna. Dodajmy, że opłatę roczną pokrywa się z opłat aplikantów i nie może być ona wyższa niż czterokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Jak wygląda aplikacja komornicza?

Program aplikacji możemy podzielić na dwa etapy. Zajęcia seminaryjne oraz praktyki. Sprawdźmy szczegóły dotyczące każdego z nich.

Zajęcia seminaryjne – omawia się tu następujące zagadnienia:

  • przepisy prawa cywilnego materialnego i procesowego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania egzekucyjnego,
  • wybrane elementy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
  • wybrane elementy prawa rodzinnego,
  • wybrane elementy prawa i postępowania administracyjnego z uwzględnieniem egzekucji administracyjnej,
  • wybrane zagadnienia z zakresu prawa finansowego, a w szczególności prawa bankowego i podatkowego,
  • wybrane elementy prawa gospodarczego i prawa spółek handlowych,
  • wybrane elementy prawa europejskiego i prawa prywatnego międzynarodowego,
  • przepisy ustrojowe dotyczące samorządu komorniczego, sądownictwa, organów kontroli państwowej i ochrony prawa z elementami prawa konstytucyjnego.

Praktyki:

Aplikant zapoznaje się tu z całokształtem pracy komorniczej i przygotowuje projekty dokumentów. Aplikant musi pamiętać, że komornik, u którego aplikant odbywa praktykę, sporządza co roku opinię o aplikancie, która jest przekazywana właściwej radzie izby komorniczej i która jest dołączana do akt osobowych aplikanta, prowadzonych przez radę izby komorniczej.

Egzamin konkursowy - podstawa prawna

Art. 29a. Komisje egzaminacyjne do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego
1. Minister Sprawiedliwości powołuje co 2 lata komisje do spraw przeprowadzenia egzaminów konkursowego i komorniczego, obejmujące obszar właściwości jednej lub kilku izb komorniczych, zwane dalej „komisjami egzaminacyjnymi”.
2. Siedziba komisji egzaminacyjnej mieści się w siedzibie rady właściwej izby komorniczej.
3. W skład komisji egzaminacyjnej, składającej się z siedmiu osób, wchodzą:
1) czterej sędziowie sądu okręgowego lub apelacyjnego;
2) dwaj przedstawiciele delegowani przez Krajową Radę Komorniczą;
3) jeden pracownik naukowy, naukowo-dydaktyczny lub dydaktyczny na wydziale prawa w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub w Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych.
4. Powołując komisje egzaminacyjne, Minister Sprawiedliwości wyznacza jednocześnie ich przewodniczących.

Ile zarabia aplikant komorniczy?

Zarobki asesorów kształtują się w przedziale 2 – 4.5 tysiąca zł (kwota brutto). Różnice w wynagrodzeniu zależą od tego jak duża jest kancelaria, w której odbywana jest aplikacja. Znaczenie może mieć też ilość spraw, które wpływają do danej kancelarii komorniczej.

Czy warto iść na aplikację komorniczą?

Praca związana z egzekucjami komorniczymi może być interesująca dla tych studentów prawa, którzy są świadomi trudności związanych z tą właśnie ścieżką kariery. Poza tym w zawodzie związanym z egzekucją komorniczą wymagana jest nie tylko odpowiedzialność, ale tez odporność na stres. To zajęcie dla osób, które w stresogennych sytuacjach potrafią zachować spokój. Niejednokrotne spotkanie z agresją dłużnika wymaga ogromnej wytrzymałości i cierpliwości, a także odwagi.

Aplikacja komornicza - podsumowanie

  • Aplikant komorniczy to osoba, która uczy się wykonywania zawodu komornika.
  • Aplikacja komornicza trwa 2 lata.
  • Aby zostać aplikantem, należy zdać egzamin konkursowy.
  • Termin egzaminu konkursowego podaje Minister Sprawiedliwości.
  • Egzamin konkursowy na aplikację komorniczą to 150 pytań z zakresu prawa i samorządu komorniczego.
  • Aby zdać egzamin konkursowy, trzeba mieć 90 poprawnych odpowiedzi.
  • Aplikant komorniczy jest zatrudniany prze komornika wskazanego przez radę izby komorniczej.
  • Aplikant może być po roku aplikacji upoważniony do czynności egzekucyjnych, które może
  • Wykonywać asesor.
  • Po zakończeniu nauki aplikanci przystępują do egzaminu komorniczego.
  • Aplikacja komornicza wymaga posiadania szczególnych cech tj.: odporność na stres i opanowanie.

Źródła: 

https://www.komornik.pl/?

page_id=187#menuhttp://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971330882/U/D19970882Lj.pdf

https://www.komornik.pl/?page_id=187#menu

https://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/6B64B2E0

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

naczelny alkoholik
naczelny alkoholik
2018-11-02 21:04:48

Aby zdać egzamin na aplikację trzeba odpowiedzieć poprawnie na minimum 100 pytań nie jak napisano w w artykule 90.

Podobne artykuły

Chwilówki z natychmiastowym przelewem

Chwilówki, w których pieniądze wypłacane są natychmiastowym przelewem, to najszybszy sposób na otrzymanie środków finansowych. Pieniądze wpływają na konto bankowe w trybie natychmiastowym – tuż po akceptacji wniosku. Sprawdź zestawienie najlepszych firm pożyczkowych oferujących chwilówki z wypłatą pieniędzy natychmiastowym przelewem.

author
Dominika Byczek
11 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank BPH z nowym prezesem

Bank BPH ogłosił zmiany w zarządzie. Nowy etap w karierze rozpoczną osoby na stanowiskach między innymi Prezesa Zarządu oraz Wiceprezesa Zarządu. Przyczyną tych przekształceń była rezygnacja Grzegorza Jurczyka ze stanowiska Prezesa Zarządu.

author
Patryk Byczek
05 października 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pilotaż Visa Mobile w Nest Banku

Nest Bank poinformował w komunikacie prasowym, że wraz ze światowym liderem płatności cyfrowych, marką Visa, rozpoczął pilotaż całkowicie nowego sposobu płatności kartą w Internecie – Visa Mobile. Aby skorzystać z rozwiązania i zapłacić za pomocą Visa Mobile Użytkownik karty będzie musiał wyłącznie podać swój numer telefonu oraz potwierdzić płatność w aplikacji bankowej. Sprawdzamy szczegóły. 

author
Patryk Byczek
07 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zysk Alior Banku w I kwartale 2020

Alior Bank wypracował w trzecim kwartale skonsolidowany zysk netto na poziomie 73 200 000 złotych. Oznacza to spadek z tego tytułu o nieco ponad 30 000 000 złotych. Sprawdź wyniki Alior Banku za pierwszy kwartał bieżącego roku.

author
Patryk Byczek
10 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Sandomierzu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Sandomierzu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
08 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska oferuje prywatne pakiety medyczne

Santander Bank Polska przedstawił w komunikacie prasowym pakiety medyczne oferowane przez MediCenter oraz LUX MED, a skierowane do Klientów banku, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jedną z zalet pakietów jest to, że mogą z nich skorzystać zarówno właściciele firm, jak i pracownicy oraz rodzina. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
07 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj