10 rzeczy, które wkurzają mnie w bankach

10 rzeczy, które wkurzają mnie w bankach

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Jak każdy Polak lubię promocje. Postanowiłem więc skorzystać z konta w Banku BPH – „Lubię to”: z cashbacku można w łatwy sposób zgarnąć 50 zł miesięcznie. Jedyny minus oferty to konieczność zameldowania się w oddziale.

Przy okazji zmieniałem numer telefonu komórkowego w innym banku, więc po tym małym „tournée” po oddziałach naszły mnie refleksje na temat polskiej bankowości. A w zasadzie lista rzeczy, które mnie denerwują najmocniej.

1. Stanie w oddziałach

Teoretycznie coraz mniej ludzi korzysta z oddziałów i placówek bankowych. To czemu jak przychodzę do banku to wiecznie stoję w kolejkach ? Przede mną raptem 2-3 osoby, a i tak marnuję minimum 20 minut. Bez smartfona można oszaleć.

Oddziały nie są właściwie przystosowane do tak dużej ilości Klientów, sama zaś obsługa powinna odbywać się zdecydowanie szybciej. Strata czasu.

2. Brak produktów online – czytaj punkt 1

Czy naprawdę nie da się zrobić kredytów/pożyczek/rachunków otwieranych od początku do końca przez Internet ?? Na palcach jednej ręki można wskazać kredyty dostępne w całości online, z kontami jest trochę lepiej, ale nadal wiele banków wymaga wizyty w oddziale (tak, BPH – to także o tobie).

Banki jeszcze się nie nauczyły – nam, Klientom zależy na czasie ! Świadomie weźmiemy produkt droższy, ale dostępny od ręki. Stąd rosnąca pozycja firm pożyczkowych – pieniądze na koncie w 15 minut to u nich norma.

3. Dzwonienie na infolinię

Wszyscy to znamy. Najpierw kłopot z dodzwonieniem się, wiadomo – wszystkie linie zajęte. Jak uda się wstrzelić w „wolną linię” to zaczyna się łamigłówka: „for English press 1”, „oferta wciśnij 2”, bla bla – wciśnij 4. Dopiero na szarym końcu jest to na co wszyscy czekają – kontakt z operatorem.

Drogie Banki – chcemy rozmawiać z ludźmi, a nie z automatami.

4. Rozmowa na infolinii

W infolinii mBanku zostałem poproszony o „telekod”. Cóż to ? To kod ustanowiony przy zakładaniu konta. Rachunek otwierany raptem 12 lat temu, więc sam byłem zaskoczony, że go nie pamiętałem 🙂 Aby zmienić telekod trzeba rozłączyć się z infolinią, zalogować do bankowości internetowej i tam zmienić kod. Potem oczywiście ponowne połączenie z infolinią.

Podwyższone ciśnienie murowane.

5. Wysyłka karty pocztą

Naprawdę nie da się tego wysłać kurierem ? Pracownik oddziału Banku BPH uczciwie wskazał, że karta do konta „Lubię to” przyjdzie w terminie 1 tygodnia. Albo i nie przyjdzie, bo wiadomo jak działa/nie działa Poczta Polska.

6. Wciskanie dodatkowych produktów

Jestem dorosłym, świadomym konsumentem. Sam wiem czy potrzebuję nowego konta, kredytu, lokaty czy innego produktu. Żadne telefony, mejle i korespondencja z banku tego nie zmienią. Więc nie dzwońcie do mnie z numerów zastrzeżonych, nie wysyłajcie korespondencji papierowej i wysyłajcie spamu na skrzynkę pocztową.

7. Papierologia

Czy zmiana najprostszych rzeczy w koncie (na przykład numeru telefon do autoryzacji) musi zajmować 10 minut i kończyć się podpisaniem 2 umów/aneksów ?

No litości, w Alior Bank zajęło mi to raptem 2 minuty, więc jak widać da się.

8. Zmiana limitów transakcji

Masakra. Kiedyś przy próbie zmiany wysokości limitów przy wypłacie z bankomatów zmarnowałem pół dnia na infolinii. Okazało się, że i tak muszę odwiedzić w tym celu oddział, czego nie cierpię, więc skończyło się zrobieniem kilku przelewów na inne konto, gdzie nie było problemu z limitem. A konto w poprzednim banku zamknąłem – taka moja zemsta.

9. Logowanie do konta

Chyba nigdy nie zapamiętam loginu do konta. Rozwiązaniem są indywidualne nazwy użytkownika – tzw. aliasy, ale dostępne są raptem w kilku bankach.

10. Opóźnienia w obciążaniu rachunku

Dużo płacę zbliżeniowo korzystając z technologii PayPass lub payWave. Niestety operacje rozliczane są z takim opóźnieniem, że zdarzało się, że na koncie powstawał niechciany debet. Klient nie ma bowiem precyzyjnej informacji o wysokości swojego salda i nadal płaci kartą, myśląc, że jest „na plusie”.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

eveline
eveline
2015-09-16 13:12:01

Brak produktów online- ok, zgadzam się. Ale produkt online ale zrobiony tak do KITU że szybciej i bardziej intuicyjna co oczywiste :) jest obsługa w banku to też o kant wiadomo czego. Produkt online musi być dopracowany a nie zrobiony w bylejakości że nikt się nie połapie co tam trzeba wpisać kliknąć itd

arktos
arktos
2015-09-01 00:41:48

ja również jak i autor artykułu coraz częściej patrznę na produkty online i faktycznie jest ich zwłaszcza w bankach dość mało. ale instytucje pożyczkowe mnie nie interesują a to właśnie bardziej one wiodą prym w pożyczkach internetowych a banki chyba tylko się przyglądają że można klientowi życie ułatwić

agentSmith
agentSmith
2015-08-26 15:03:44

Czy teraz jakiś bank oferuje dobry cashback lub inne programy lojalnościowe? Było konto Lubię To i jeszcze Agricole jakieś złotówki naliczało, ale obie te oferty już chyba wygasły. Prosze o info jeśli ktoś wie

Podobne artykuły

Współpraca BNP Paribas z Abstra na YouTube

Bank BNP Paribas został partnerem nowego kanału Abstra na YouTube. Produkcja “To już Dziś” ma przedstawiać najważniejsze zmiany technologiczne i społeczne w przystępnej i ciekawej formie.

author
Dominika Byczek
02 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Wodzisław Śląski

Jeśli szukasz informacji na temat placówki Kasy Stefczyka w Wodzisławiu Śląskim, dobrze trafiłeś. Nasz artykuł zawiera pełen zakres danych. Sprawdź z nami adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
10 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

UOKIK ostrzega przed European Financial Corp.

Ważna informacja: Urząd Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed European Financial Corp. Firma pożyczkowa nie zwraca Klientom opłat administracyjnych w przypadku niedojścia do zawarcia umowy.

author
Patryk Byczek
25 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak odzyskać ubezpieczenie kredytu?

Każdy kredyt, na jaki się decydujemy, wiąże się z pewnym ryzykiem. Bojąc się o swą przyszłość, wiele Klientów decyduje się na wykupienie pakietu ubezpieczeniowego. Sprawdziliśmy, czy istnieje możliwość otrzymania zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy, ubezpieczając swój kredyt.

author
Halszka Gronek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

77 mld wypłacone w Rodzina 500+

Szefowa MRPiPS, Bożena Borys-Szopa, oznajmiła, że od początku trwania Programu 500+ do polskich rodzin trafiło łącznie prawie 77 mld zł. Od lipca program jest rozszerzony także na pierwsze dziecko, więc suma przeznaczonych na ten cel środków na pewno szybko wzrośnie.

author
Dominika Byczek
29 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski przygotował nową ofertę dla firm

ING Bank Śląski w nowym roku przychodzi z nową ofertą przygotowaną dla właścicieli firm. Dostępna jest już w aplikacji mobilnej Moje ING. Sprawdź, na czym polega, a także co zrobić, by z niej skorzystać.

author
Aleksandra Gościnna
04 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj