10 rzeczy, które wkurzają mnie w bankach

10 rzeczy, które wkurzają mnie w bankach

autor wpisu
Maciej_Stanko
25 kwietnia 2015
Jak każdy Polak lubię promocje. Postanowiłem więc skorzystać z konta w Banku BPH – „Lubię to”: z cashbacku można w łatwy sposób zgarnąć 50 zł miesięcznie. Jedyny minus oferty to konieczność zameldowania się w oddziale.

Przy okazji zmieniałem numer telefonu komórkowego w innym banku, więc po tym małym „tournée” po oddziałach naszły mnie refleksje na temat polskiej bankowości. A w zasadzie lista rzeczy, które mnie denerwują najmocniej.

1. Stanie w oddziałach

Teoretycznie coraz mniej ludzi korzysta z oddziałów i placówek bankowych. To czemu jak przychodzę do banku to wiecznie stoję w kolejkach ? Przede mną raptem 2-3 osoby, a i tak marnuję minimum 20 minut. Bez smartfona można oszaleć.

Oddziały nie są właściwie przystosowane do tak dużej ilości Klientów, sama zaś obsługa powinna odbywać się zdecydowanie szybciej. Strata czasu.

2. Brak produktów online – czytaj punkt 1

Czy naprawdę nie da się zrobić kredytów/pożyczek/rachunków otwieranych od początku do końca przez Internet ?? Na palcach jednej ręki można wskazać kredyty dostępne w całości online, z kontami jest trochę lepiej, ale nadal wiele banków wymaga wizyty w oddziale (tak, BPH – to także o tobie).

Banki jeszcze się nie nauczyły – nam, Klientom zależy na czasie ! Świadomie weźmiemy produkt droższy, ale dostępny od ręki. Stąd rosnąca pozycja firm pożyczkowych – pieniądze na koncie w 15 minut to u nich norma.

3. Dzwonienie na infolinię

Wszyscy to znamy. Najpierw kłopot z dodzwonieniem się, wiadomo – wszystkie linie zajęte. Jak uda się wstrzelić w „wolną linię” to zaczyna się łamigłówka: „for English press 1”, „oferta wciśnij 2”, bla bla – wciśnij 4. Dopiero na szarym końcu jest to na co wszyscy czekają – kontakt z operatorem.

Drogie Banki – chcemy rozmawiać z ludźmi, a nie z automatami.

4. Rozmowa na infolinii

W infolinii mBanku zostałem poproszony o „telekod”. Cóż to ? To kod ustanowiony przy zakładaniu konta. Rachunek otwierany raptem 12 lat temu, więc sam byłem zaskoczony, że go nie pamiętałem 🙂 Aby zmienić telekod trzeba rozłączyć się z infolinią, zalogować do bankowości internetowej i tam zmienić kod. Potem oczywiście ponowne połączenie z infolinią.

Podwyższone ciśnienie murowane.

5. Wysyłka karty pocztą

Naprawdę nie da się tego wysłać kurierem ? Pracownik oddziału Banku BPH uczciwie wskazał, że karta do konta „Lubię to” przyjdzie w terminie 1 tygodnia. Albo i nie przyjdzie, bo wiadomo jak działa/nie działa Poczta Polska.

6. Wciskanie dodatkowych produktów

Jestem dorosłym, świadomym konsumentem. Sam wiem czy potrzebuję nowego konta, kredytu, lokaty czy innego produktu. Żadne telefony, mejle i korespondencja z banku tego nie zmienią. Więc nie dzwońcie do mnie z numerów zastrzeżonych, nie wysyłajcie korespondencji papierowej i wysyłajcie spamu na skrzynkę pocztową.

7. Papierologia

Czy zmiana najprostszych rzeczy w koncie (na przykład numeru telefon do autoryzacji) musi zajmować 10 minut i kończyć się podpisaniem 2 umów/aneksów ?

No litości, w Alior Bank zajęło mi to raptem 2 minuty, więc jak widać da się.

8. Zmiana limitów transakcji

Masakra. Kiedyś przy próbie zmiany wysokości limitów przy wypłacie z bankomatów zmarnowałem pół dnia na infolinii. Okazało się, że i tak muszę odwiedzić w tym celu oddział, czego nie cierpię, więc skończyło się zrobieniem kilku przelewów na inne konto, gdzie nie było problemu z limitem. A konto w poprzednim banku zamknąłem – taka moja zemsta.

9. Logowanie do konta

Chyba nigdy nie zapamiętam loginu do konta. Rozwiązaniem są indywidualne nazwy użytkownika – tzw. aliasy, ale dostępne są raptem w kilku bankach.

10. Opóźnienia w obciążaniu rachunku

Dużo płacę zbliżeniowo korzystając z technologii PayPass lub payWave. Niestety operacje rozliczane są z takim opóźnieniem, że zdarzało się, że na koncie powstawał niechciany debet. Klient nie ma bowiem precyzyjnej informacji o wysokości swojego salda i nadal płaci kartą, myśląc, że jest „na plusie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

eveline
eveline
2015-09-16 13:12:01

Brak produktów online- ok, zgadzam się. Ale produkt online ale zrobiony tak do KITU że szybciej i bardziej intuicyjna co oczywiste :) jest obsługa w banku to też o kant wiadomo czego. Produkt online musi być dopracowany a nie zrobiony w bylejakości że nikt się nie połapie co tam trzeba wpisać kliknąć itd

arktos
arktos
2015-09-01 00:41:48

ja również jak i autor artykułu coraz częściej patrznę na produkty online i faktycznie jest ich zwłaszcza w bankach dość mało. ale instytucje pożyczkowe mnie nie interesują a to właśnie bardziej one wiodą prym w pożyczkach internetowych a banki chyba tylko się przyglądają że można klientowi życie ułatwić

agentSmith
agentSmith
2015-08-26 15:03:44

Czy teraz jakiś bank oferuje dobry cashback lub inne programy lojalnościowe? Było konto Lubię To i jeszcze Agricole jakieś złotówki naliczało, ale obie te oferty już chyba wygasły. Prosze o info jeśli ktoś wie

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Stalowa Wola
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2022

Pożyczki bez BIK Stalowa Wola

Alior Bank w Końskich
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019

Alior Bank w Końskich

Alior Bank w Rzeszowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Rzeszowie

Citi Volunteers Day – wsparcie dla startupów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 czerwca 2019

Citi Volunteers Day – wsparcie dla startupów

Kasa Stefczyka Limanowa
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 października 2020

Kasa Stefczyka Limanowa

Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
07 kwietnia 2018

Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Porównaj