Strona główna Wpisy 10 tysięcy dla emerytów i rencistów górniczych

10 tysięcy dla emerytów i rencistów górniczych

author
Aneta Jankowska
26 października 2017
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na którą budżet wyda 2,35 mld zł. Więcej niż 235 tys. emerytów i rencistów górniczych otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy. 

21 dni na złożenie wniosku

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii w trakcie briefingu prasowego w Katowicach, ocenił, że rzeczywista jest publikacja ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla w Dzienniku Ustaw.

Osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę i stosownych oświadczeń dotyczących między innymi braku dalszych roszczeń do deputatu węglowego. Jest to warunkiem otrzymania rekompensaty.

Grzegorz Tobiszowski poinformował również, że każda ze spółek uruchomi specjalną infolinię dla osób zainteresowanych tym świadczeniem, a wnioski będą przyjmowane w co najmniej 40 punktach – w każdym z nich będzie najmniej kilka stanowisk obsługi emerytów i rencistów.

Czekamy na publikację ustawy. W momencie kiedy zostanie opublikowana, następnego dnia wchodzi w życie i ruszamy z całą operacją w spółkach węglowych, aby zdążyć, tak jak to zaplanowaliśmy, do końca roku z wypłatami 10 tys. zł świadczenia rekompensacyjnego – tłumaczył.

Każdy będzie mógł odwołać się od decyzji odmownych, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok. Całkowity koszt rekompensat szacowany jest na więcej niż 2 mld 350 mln zł (środki pochodzą z budżetu państwa).

Kto dostanie rekompensatę ?

Będą one przysługiwać tym emerytom i rencistom górniczym, ale i osobom pobierającym renty rodzinne po zmarłych górnikach, których pozbawiono nabytych wcześniej praw do deputatu węglowego. Rekompensat zaś nie otrzymają ci, którzy przeszli już na emeryturę bez prawa do deputatu oraz osoby, które są aktualnie na tzw. urlopach górniczych, czyli formalnie są jeszcze pracownikami kopalń, ale na faktyczną emeryturę przejdą już bez prawa do deputatu, tak jak dzisiejsi emeryci ze spółek węglowych.

Bez żadnego “ale”

Wiceminister dodał, że z uzyskaniem rekompensat nie wiążą się żadne opłaty. Grzegorz Tobiszowski przestrzegł emerytów i rencistów przed ofertami odpłatnych usług związanych ze staraniami o rekompensaty, bo pojawiły się już kancelarie prawne i inne podmioty, które oferują takie usługi.

Chcę bardzo mocno podkreślić, że wniosek i oświadczenie są bardzo proste w konstrukcji, nie trzeba tutaj żadnej kancelarii prawnej, żadnego doradztwa prawnego, aby ten wniosek wypełnić – są potrzebne m.in. dane osobowe, miejsce zamieszkania, PESEL – z tym trzeba się udać do konkretnego punktu, o których będziemy informować. Potrzebne jest też oświadczenie, że ktoś spełnia kryteria bycia osobą uprawnioną i nie będzie występował na drogę sądową, aby ubiegać się o jakiekolwiek dodatkowe gratyfikacje, i te 10 tys. zł zamyka kwestię sporu – wyjaśnił wiceminister.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

BNP Paribas oddziały w Pruszczu Gdańskim
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Pruszczu Gdańskim

Studenci w czasach koronawirusa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 marca 2020

Studenci w czasach koronawirusa

Ranking kredytów gotówkowych – marzec 2016
Wpisy
author
Sienkiewicz
01 marca 2016

Ranking kredytów gotówkowych – marzec 2016

Kiedy wypłata rent i emerytur przed świętami?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2020

Kiedy wypłata rent i emerytur przed świętami?

Władze Plus Banku
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2018

Władze Plus Banku

Joao Bras Jorge prezesem Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 września 2020

Joao Bras Jorge prezesem Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej