Jak bezpłatnie sprawdzić w BIG informacje na nasz temat

Jak bezpłatnie sprawdzić w BIG informacje na nasz temat

author
Dorota Grycko
25 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Spis treści:

 1. Czym jest BIG?
 2. Co znajdziemy w raporcie BIG?
 3. Jak sprawdzić, czy jestem w BIG?
 4. BIG a BIK - różnice
 5. Aktualizacja lub usunięcie informacji gospodarczej
Zwiń spis treści

Czym jest BIG?

Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja działająca w moc Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, jak również udzielanie informacji na temat podmiotów i ich zadłużenia.

Jest to tak naprawdę rejestr, w którym umieszczane są dane dotyczące wiarygodności płatniczej Klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych określonej grupy przedsiębiorców. Każda osoba mająca problem ze spłatą, np. pożyczki na raty lub kredytu gotówkowego bądź opłacenia faktury może zostać odnotowana w BIG, gdy zostanie zgłoszona przez wierzyciela. Wówczas, gdy konsument będzie się starać o uzyskanie finansowania (na przykład chwilówki lub kredytu online), czy też będzie chciał zakupić na raty sprzęt RTV, uzyska decyzję odmowną.

Co znajdziemy w raporcie BIG?

W BIG znajdziemy informacje dotyczące opóźnionych płatności (powyżej 30 dni) za rachunki, np. media, telefon, czynsz, a także alimenty, kary za jazdę bez biletu, wierzytelności windykacyjnych czy zaległości wynikających z orzeczeń sądowych. Co jednak istotne, dane nie muszą być wyłącznie negatywne. BIG gromadzi również informacje o zobowiązaniach spłacanych terminowo.

Oznacza to, że informacje w BIG mogą działać na naszą korzyść, w przypadku, gdy wywiązujemy się z naszych zobowiązań finansowych. Jednak w przypadku, gdy posiadamy opóźnienia w spłacie, to dane z BIG mogą przynieść nam sporo kłopotów. Negatywna historia kredytowa może spowodować bowiem odrzucenie wniosku o kolejne zobowiązanie finansowe, np. kredyt hipoteczny. Alternatywą wówczas są już tylko pożyczki bez baz, w przypadku których pożyczkodawcy nie sprawdzają rejestrów dłużników lub akceptują znajdujące się tam informacje.

Ważne! Do BIG trafiają opóźnienia w spłacie przekraczającym 30 dni powyżej 200 zł w przypadku Klientów indywidulanych, a 500 zł w przypadku firm.

Do BIG możemy trafić, jeśli zalegamy z opłatami za:

 • czynsz administracyjny,
 • rachunkami za prąd, wodę oraz gaz,
 • rachunkami za Internet czy telefon,
 • mandaty i opłaty sądowe,
 • zasądzone alimenty,
 • terminowego spłacania zobowiązań finansowych.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIG?

Poradnik krok po kroku

 1. Wchodzimy na stronę internetową BIG i zakładamy konto. Należy zapamiętać wszystkie podane przez nas dane rejestracyjne.
 2. Czekamy na e-maila z linkiem aktywacyjnym konto. Klikamy w link i nasza rejestracja zostaje potwierdzona.
 3. Logujemy się do swojego konta.
 4. Wybieramy ofertę “PRE-PAID”. A następnie “Pojedyncze usługi dla konsumentów”.
 5. Zakładamy nowy profil konsumenta.
 6. Podajemy swoje podstawowe dane osobowe oraz zaznaczamy potrzebne zgody.
 7. Przesyłamy skan/zdjęcie dowodu tożsamości w celu weryfikacji.
 8. Czekamy aż nasz dokument zostanie zweryfikowany. Informacja o wyniku weryfikacji pojawi się na e-mailu.
 9. Ponownie logujemy się do swojego konta i zawieramy umowę.
 10. Przechodzimy do sekcji “Zamów Raport”.
 11. Wybieramy opcję “zamów raport na swój temat”.
 12. Zaznaczamy wybór i klikamy “zamawiam”.
 13. Ponownie wybieramy zakładkę “Zamów raport” – tam znajdziemy gotowe do pobrania raporty.
 14. Klikamy na dostępne raporty i zapoznajemy się z ich treścią.

Uwaga! Każdy ma prawo uzyskać darmowy raport BIG,  jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

BIG a BIK - różnice

Naczelnym zadaniem Biura Informacji Kredytowej (BIK) jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji finansowych. Dane zebrane przez BIK w głównej mierze służą weryfikacji wiarygodności finansowej konsumenta ubiegającego się o finansowanie.

BIK często jest niesłusznie mylony z BIG (Biurem Informacji Gospodarczej), zapewne dzieje się tak, ponieważ obie nazwy są bardzo podobne. W rzeczywistości jednak obie instytucje prowadzą zupełnie różną działalność, a obecność na ich listach skutkuje innymi konsekwencjami. W przeciwieństwie do BIG-ów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nie jest rejestrem dłużników. Prowadzona przez instytucję baza danych nie skupia się wyłącznie na zadłużeniach konsumenckich, a blisko 90% informacji w BIK-u to wpisy pozytywne. Jeśli znajdziesz się na liście Biura Informacji Kredytowej, będzie to oznaczać, że po prostu miałeś już do czynienia z produktami finansowymi, takimi jak kredyt, pożyczka, debet czy karta kredytowa.

Aktualizacja lub usunięcie informacji gospodarczej

Zgodnie z Ustawą do bazy BIG trafiają dłużnicy, których zadłużenie jest wyższe niż 200 zł, a zwłoka w spłacie wynosi więcej niż 30 dni. Ta zasada dotyczy oczywiście Klientów indywidualnych. Natomiast zadłużenie przedsiębiorców wynieść może aż 500 zł. Wcale nie tak trudno trafić więc do rejestru BIG, jednak trudniej będzie z pewnością je usunąć.

Aby pozbyć się negatywnych informacji zgromadzonych na nasz temat przez BIG, należy oczywiście uregulować swoje długi. Ustawodawca jasno wskazuje sytuacje, w których wierzyciel musi zgłosić do BIG aktualizację lub usunięcie informacji gospodarczej. Jeśli doszło do: uregulowania długu, wygaśnięciu zobowiązania, nieprawdziwości informacji gospodarczej itp. wierzyciel ma obowiązek do biura niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni.  Jeśli jednak po tym czasie wciąż będą pojawiać się takie informacje, to wówczas możemy wnieść pisemny wniosek o korektę do wierzyciela.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Katarzyna Zajac
Katarzyna Zajac
2022-12-12 16:13:52

Zastanawiam się, jak możemy teraz znaleźć lojalne firmy, które naprawdę pracują, aby pomóc tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Na naszej wystawie jest wielu niewłaściwych ludzi. Najsmutniejsze jest to, że po skorzystaniu z ich usług rozumiesz, że już jesteś w niepowołanych rękach. W tej sytuacji podjąłem słuszną decyzję i nie żałowałem współpracy z Mariusz Jankowski. Nie zawiedli mnie i jestem zadowolony ze świadczonych usług. Każdy powinien skontaktować się z Mariusz Jankowski za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected]) w sprawie pożyczek

Marta Imirowicz
Marta Imirowicz
2021-02-28 13:14:01

Chcę sprawdzić big i swoją zdolność kredytową gdyż wszędzie mam odmowy

Podobne artykuły

Materiały budowlane będą jeszcze droższe?

Grupa Polskie Składy Budowlane podała, że ceny bardzo dużej części materiałów budowlanych wzrosły w roku ubiegłym. Marcin Krasoń, analityk z Home Broker twierdzi, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tytuł Firmy Roku Europy Środkowej i Wschodniej dla PKO BP

W zeszłym tygodniu odbywało się jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy PKO Bank Polski otrzymał tytuł Firmy Roku. Bank o nagrodzie odebranej osobiście przez Prezesa Zarządu PKO Zbigniewa Jagiełło informuje w swoim najnowszym komunikacie.

author
Alicja Hirsekorn
10 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Komornik będzie doręczał sądowe pisma?

Jednym z nowych pomysłów, które zakłada nowelizacja ustawy Kodeksu postępowania cywilnego jest propozycja, aby komornik wcielił się w rolę listonosza. Ma to być rozwiązanie które pomoże uniknąć zaskoczenia sprawą sądową.

author
Aneta Jankowska
13 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Marek Niechciał złożył dymisję – nie będzie już prezesem UOKiK

Dotychczasowy prezes UOKiK Marek Niechciał złożył w ostatnim czasie dymisję z zajmowanego urzędu. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powołała eksperta na członka swojego zarządu. Obecnie funkcję prezesa UOKiK objął premier Mateusz Morawiecki.

author
Alicja Hirsekorn
27 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Karta mBanku na Mistrzostwa Świata

Jeżeli jesteś Klientem mBanku i uzytkownikiem karty Visa, możesz zamówić nową kartę płatniczą z wizerunkiem Mistrzostw Świata 2018 w Rosji lub jakimkolwiek wizerunkiem wybranym przez siebie. Aby to zrobić, należy zalogować się do serwisu internetowego swojego banku.

author
Patryk Byczek
22 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki bez BIK Sokółka

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Sokółki i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj