Instytucje udzielające kredytów i pożyczek – Banki
Banki w Polsce działają w oparciu o obowiązujące Prawo bankowe oraz ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Dla Klientów nad wyraz znacząca jest ponadto ustawa o kredycie konsumenckim, a także ustawa o bankowym funduszu gwarancyjnym, który w razie jakiegokolwiek niepowodzenia instytucji bankowej będzie w stanie wypłacić Klientowi należne mu odszkodowanie. Sprawdzamy szczegóły.
Kto sprawuje kontrolę nad bankami?
Nie od dziś wiadomo, że główny nadzór nad bankami sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Jest to organ powołany do życia w oparciu o ustawę z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad tynkiem finansowym. Nie ma możliwości, żeby w Polsce bank rozpoczął swoją działalność, w pełni legalnie, bez zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Aby instytucja bankowa mogła otrzymać zgodę na start działalności, bank musi spełnić szereg warunków dotyczących struktury właścicielskiej, kapitałów, norm ostrożnościowych oraz wiele innych. Jesteś ciekawy do kogo należą banki w Polsce? Sprawdź już teraz.
Banki w naszym kraju mogą działać w formie:
- banku państwowego,
- banku spółdzielczego,
- spółki akcyjnej.
Pod koniec ubiegłego roku w naszym kraju działało 30 banków komercyjnych, 36 oddziałów banków zagranicznych i instytucji kredytowych oraz 502 banki spółdzielcze, czyli o 27 mniej niż w roku poprzednim. Dodatkowo działa oczywiście Bank Gospodarstwa Krajowego, jako bank państwowy.
Potrzebujesz kredytu? Sprawdź najlepsze:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Instytucje kredytowe
Instytucją kredytową jest bank, który ma swoją siedzibę poza granicami naszego kraju, lecz musi się ona znajdować na terenie EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Na podstawie tzw. swobody świadczenia usług, wspominana instytucja kredytowa ma prawo prowadzić tzw. transgraniczną działalność bankową w Polsce, działając pod kontrolą państwa macierzystego. Ponadto instytucja kredytowa może także, w oparciu o swobodę przedsiębiorczości, prowadzić działalność bankową poprzez oddział.
W artykułach na naszej stronie pod pojęciem „bank” rozumiemy także instytucje kredytowe oraz oddziały instytucji kredytowych.
Działalność banków w Polsce
Banki działające w naszym kraju mają zastrzeżone dla siebie pewne czynności. Są to:
- przyjmowanie depozytów,
- prowadzenie innych rachunków bankowych,
- udzielanie kredytów online,
- udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych,
- otwieranie i potwierdzanie akredytyw,
- emitowanie bankowych papierów wartościowych,
- przeprowadzenie bankowych rozliczeń pieniężnych,
- wydawanie instrumentu pieniądza elektronicznego,
- przewidziane wyłącznie dla banku w innych ustawach czynności.
Banki badają i oceniają zdolność kredytową
Każdy bank ma obowiązek weryfikacji zdolności kredytowej każdego Klienta, który stara się o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe. Kredytobiorcą może być każda osoba, która posiada zdolność kredytową. Z kolei SKOKi mogą udzielić finansowania wyłącznie członkom Kas.
Jeżeli osoba, która chce wziąć kredyt nie posiada zdolności kredytowej, to bank nie może takiej osobie kredytu udzielić. Weryfikacja Klienta odbywa się w oparciu o rekomendowane zasady Komisji Nadzory Finansowego. Rekomendacja T odnosi się do kredytów detalicznych, z kolei rekomendacja S odnosi się do kredytów hipotecznych. Banki podczas weryfikacji Klienta korzystają z dostępnych dzięki BIK oraz ZWB narzędzi do sprawdzania informacji o wiarygodności kredytowej Klienta.
Instytucje udzielające kredytów i pożyczek - Banki - pytania i odpowiedzi
Tak. Każdy Klient, który chce wziąć kredyt w banku, będzie sprawdzony w BIK.
Tak. Każde zobowiązanie bankowe widać w BIK.
Jeżeli jesteś wiarygodnym Klientem z dobrą zdolnością kredytową to z otrzymaniem kredytu nie będzie problemu.
Bank w BIK widzi wszystkie informacje o zadłużeniach Klienta, o terminowości spłat oraz kwotach pozostałych do spłaty.
Wszystkie komentarze
ponad 600 różnych banków w Polsce... nieźle. choć te spółdzielcze to pewnie na zasadzie Bank Spółdzielczy w Mikołajkach - miasteczko na 5 tys. i tyle. no ale i tak nie miałem takiego wyobrażenia, że to aż tyle różnych szyldów mamy w PL
Dodaj komentarz