zadluzenia.com
zamknij

Senat dokonał poprawek w nowelizacji e-sądu.

Senat przyjął nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego, wprowadzając 7 poprawek do projektu przegłosowanego przez Sejm 22 marca 2013 roku.

 

Nowelizacja polepsza sytuację prawną dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym. Gdy nakaz zapłaty jest wydawany pod nieobecność dłużnika, komornik na początku postępowania komorniczego będzie zobowiązany poinformować dłużnika o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do odwołania się.

 

W elektronicznym postępowaniu upominawczym będą rozpatrywane sprawy rozpoczęte nie wcześniej niż 3 lata przed wniesieniem pozwu do e-sądu. Od tej normy senatorowie wprowadzili jeden wyjątek. Sprawy starsze niż 3 lata będą rozpatrywane w EPU, jeżeli zostały uznane przez dłużników.  

 

Już w pierwszym piśmie procesowym wierzyciel będzie musiał podać numer PESEL lub NIP dłużnika. Obowiązek ten, decyzją senatorów, został ograniczony do elektronicznego postępowania upominawczego. Ponadto, jeżeli wierzyciel świadomie wskaże błędny adres dłużnika, zostanie ukarany grzywną do 5 000 zł.

 

Zgodnie z Konstytucją RP, projekt trafi ponownie do Sejmu, który w ostatecznym głosowaniu zadecyduje o zakresie zmian w Kodeksie.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY