Korzyści z dobrego scoringu BIK

Korzyści z dobrego scoringu BIK

author
Patryk Byczek
07 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wiele osób zastanawia się czym jest scoring BIK, tak bardzo popularny aspekt w tematach kredytowych i pożyczkowych. Czy dobry scoring BIK jest daną, która faktycznie wpływa na przyznanie przelewu? Sprawdzamy szczegóły.

Czym jest dobry scoring BIK?

Na samym początku warto wiedzieć, że instytucje finansowe w sposób indywidualny oceniają Klienta pod względem ryzyka kredytowego. Informacje, które podamy poniżej należy traktować więc jako ogólne zasady, a nie warto ich odnosić do każdej jednej instytucji finansowej. Czy czyszczenie BIK jest możliwe? Sprawdź.

Dobry scoring nie ma swojej własnej, słownikowej definicji. Jest to pojęcie potoczne, które weszło do języka finansowego. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że „dobry scoring BIK” to taki, dzięki któremu otrzymamy pozytywną decyzję pożyczkową/kredytową. Często można usłyszeć, że ocena punktowa (scoring) wystawiona przez Biuro Informacji Kredytowej jest swego rodzaju wyznacznikiem finansowej sytuacji każdego potencjalnego kredyto/pożyczkobiorcy. W Internecie bardzo często można przeczytać pytania typu: „dlaczego bank nie udzielił mi kredytu, skoro mam 68 punktów na 100?”. Wszystko dlatego, że BIK ma pewnego rodzaju „progi punktowe”, które mają wpływ na to, czy otrzymamy zobowiązanie finansowe, czy też nie. Oczywiście progi mogą, ale nie muszą być respektowane przez kredytobiorcę. Progi są następujące:

  • od 1 do 59 punktów – bardzo niski scoring BIK, z którym otrzymanie kredytu w banku może być bardzo utrudnione, 
  • od 60 do 79 punktów – całkiem dobra historia kredytowa, ale kilka potknięć w spłatach zobowiązań może sprawić, że szansa na kredyt przepadnie,
  • od 80 do 100 punktów – bardzo duża szansa na kredyt, Klienci z taką liczbą punktów spełniają kryteria rzetelnego płatnika.

W dalszym ciągu trzeba jednak pamiętać, że posiadając np. 71 punktów scoringowych BIK w jednym banku nie otrzymamy kredytu online, a w kolejnym już tak. Wszystko zależy od ostatecznej decyzji kredytodawcy. Instytucje finansowe bardzo często patrzą również na inne informacje widoczne na temat Klienta w BIK – chodzi głównie o historię kredytową i spłacanie swoich zobowiązań na czas. Warto również wiedzieć, że całkowicie nowy Klient, który chce wziąć kredyt, ma bardzo niski scoring BIK, ponieważ nie ma historii kredytowej. Wówczas wzięcie kredytu może być wręcz niemożliwe. Sprawdź, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Potrzebujesz pożyczki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki dla zadłużonych – minimum formalności

Pożyczki bez zdolności kredytowej – wypłata nawet w 15 minut

Czy dobry scoring BIK wpływa na cokolwiek?

Okazuje się, że dobry scoring BIK może, w konkretnych instytucjach, mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na decyzję pożyczkową/kredytową. Dzięki wysokiej punktacji decyzja o przyznaniu kredytu może zostać wydana w „trybie przyspieszonym”. Wówczas kredytodawca zastosuje tzw. skróconą procedurę weryfikacji kredytobiorcy. Poza tym dobry scoring BIK może mieć realny wpływ na ograniczenie formalności kredytowych do minimum oraz lepsze warunki kredytowe, niż te standardowe. Klient z wysoką punktacją może:

  • zostać zwolniony z płacenia prowizji za udzielenie kredytu,
  • otrzymać niższą marżę, w związku z czym oprocentowanie kredytu będzie niższe,
  • nie zawierać umowy o dodatkowe ubezpieczenie kredytu,
  • nie przedstawiać poręczenia kredytu,
  • w żaden sposób nie zabezpieczać kredytu.

Wszystko zatem wskazuje na to, że wysoka ocena punktowa BIK daje nam znacznie większą szansę na otrzymanie kredytu, ponieważ świadczy ona o tym, że jesteśmy wiarygodnym i rzetelnym kredytobiorcą. Wysoki scoring BIK jest również sugestią dla instytucji finansowej, że nie będziemy mieli problemów ze spłatą swoich zobowiązań w terminie.

Potrzebujesz kredytu? Sprawdź najlepsze:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Korzyści z dobrego scoringu BIK - pytania i odpowiedzi

Jest to ocena punktowa naszej wiarygodności kredytowej. Każdy Klient posiada od 0 do 100 punktów i im więcej ich mamy, tym bardziej wiarygodnym kredytobiorcą jesteśmy.

Tak. Osoby z niską oceną punktową BIK mogą mieć znaczne problemy z otrzymaniem kredytu w banku.

Zgodnie z progami BIK, Klient z oceną powyżej 80 punktów ma największą szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki.

Najprostszym sposobem jest wygenerowanie raportu BIK na swój temat. W raporcie będzie widoczna nasza ocena punktowa.

Przede wszystkim opóźnienia w spłacie posiadanych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Wypowiedzenie pożyczki jest jednym z prawnie uregulowanych sposobów rozwiązywania pożyczki między jej stronami. Sprawdziliśmy, na czym polega owe wypowiedzenie, a także komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do niego.

author
Halszka Gronek
03 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Agregator kont w Alior Banku

Alior Bank w najnowszym komunikacie poinformował, że 28 maja 2020 roku instytucja udostępni swoim Klientom agregator kont. Oznacza to, że z poziomu bankowości elektronicznej Alior Banku Klienci będą mogli podglądać rachunku osobiste posiadane w innych bankach.

author
Patryk Byczek
29 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Idea Bank w Rzeszowie

Jednym z najpopularniejszych banków dla przedsiębiorców jest Idea Bank. W poniższym artykule sprawdzisz godziny otwarcia oraz bardziej szczegółowe dane na temat placówki w Rzeszowie.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bankowość pocztowa w Polsce ma już 100 lat

Bankowość pocztowa ma już sto lat w naszym kraju. Historia instytucji, której powstanie odwzorowano na innych, istniejących już w Europie bankach pocztowych, sięga roku 1919. Do utworzenia Pocztowej Kasy Oszczędnościowej doszło dekretem podpisanym przez ówczesnego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

author
Alicja Hirsekorn
04 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pomoc frankowiczom budzi wątpliwości Polaków

Z najnowszych badań, które zostały przeprowadzone przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego wynika, że Polacy są przeciwni ustawowemu udzielaniu pomocy frankowiczom. Z analiz dowiadujemy się, że więcej niż dwie trzecie badanych Polaków uważa to za zły pomysł.

author
Aneta Jankowska
20 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

“Magiczna pożyczka” w Alior Banku

„Magiczna pożyczka” to świąteczna nowość w ofercie Alior Banku. Maksymalna kwota pożyczki to 4600 zł, a wszystkie formalności załatwimy przez Internet i bez zaświadczeń o dochodach. Prześwietlamy ofertę.

author
Dominika Byczek
14 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj