Prezes ING Banku o kredytach hipotecznych
W marcu udział ING Banku Śląskiego w rynku nowych kredytów hipotecznych przekroczył 10 proc. W całym pierwszym kwartale był na poziomie ponad 7-procentowym, czyli dokładnie takim, jak założony cel. Prezes zarządu banku przyznaje jednak, że ten segment rynku znacznie się skurczył w pierwszych miesiącach 2013 roku.
– Rynek kredytów hipotecznych mocno stopniał w tym roku. Jest o 15-20 proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Skłonność konsumentów do podejmowania decyzji długoterminowych w dzisiejszych czasach jest mniejsza, bo wiele osób przekłada taką decyzję na nieco później – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Przewiduje, że odbicie może nastąpić dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”, który zastępuje zakończony na koniec 2012 r. program „Rodzina na swoim”. Jak pokazały doświadczenia ostatnich lat, rządowe wsparcie ożywia nieco rynek kredytów hipotecznych, choć sam ING Bank Śląski w poprzednim programie nie brał udziału.
Również teraz prezes banku ostrożnie wypowiada się na temat ewentualnego uczestnictwa w projektowanym „Mieszkaniu dla młodych”. Podkreśla, że według niej oferta kredytów hipotecznych banku jest na tyle interesująca, że powinna w dalszym ciągu przyciągać klientów.
Tańsze kredyty konsumpcyjne
Rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce przekładają się na niższe koszty kredytów dla klientów. Prezes banku podkreśla jednak, że konsumenci powinni przyjrzeć się ofercie banków, gdyż ich oferty bardzo się różnią.
– Trzeba popatrzeć na całość tej ceny kredytu. Ona jest coraz bardziej atrakcyjna dla klientów, natomiast każdy trochę musi porównać tę ofertę dla siebie, bo to zależy od okresu, na jaki bierze kredyt, jak długo współpracuje z bankiem, jaka jest ocena tych relacji. Także wiele czynników tutaj wchodzi w grę – tłumaczy prezes zarządu ING Banku Śląskiego. –Natomiast to, co my proponujemy, to jest naprawdę bardzo szybki proces. Jedna wizyta w oddziale i praktycznie jest decyzja kredytowa, więc mam nadzieję, że to też ułatwia sprawę.
Podkreśla jednocześnie, że rankingi ofert kredytowych banków plasują ING Bank Śląski w czołówce na polskim rynku.
Fuzje i przejęcia na razie bez ING
Bank stawia na organiczny rozwój, choć nie zamyka się ostatecznie na możliwość przejęć i fuzji. Zdaniem prezes ING Małgorzaty Kołakowskiej, proces konsolidacji w sektorze bankowym w Polsce będzie postępował.
– Na razie postawiliśmy na mocny organiczny wzrost i tutaj patrzymy na dwucyfrowe przyrosty po stronie działalności kredytowej czy wzrost po stronie liczby klientów. Na koniec pierwszego kwartału było to prawie 3,3 mln klientów, którzy wybrali ING Bank Śląski – mówi prezes zarządu banku.
Według Kołakowskiej organiczny rozwój będzie podstawową strategią spółki w nadchodzących latach, bo do tej pory przynosi dobre rezultaty. Dodaje, że na rynku bankowym konsolidacja nadal będzie postępować, choć ING Bank Śląski na razie tylko przygląda się zachodzącym procesom i analizuje ewentualne opcje połączeń.
Organiczny wzrost banku nie wiąże się jednak ze zwiększeniem zatrudnienia. Wynika to ze specyfiki rynku – coraz więcej procesów jest zautomatyzowanych, więc rośnie znaczenie technologii. Podobnie wygląda sytuacja w całym sektorze bankowym
– Nie rośniemy po stronie zasobów osobowych, mocno rośniemy po stronie zasobów technologicznych, ale to trochę wyznacznik naszych czasów – podkreśla prezes ING Banku Śląskiego.
Dodaj komentarz