zadluzenia.com
zamknij

Konsument będzie miał 14 dni na odstąpienie od umowy

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o prawach konsumentów oraz o zmianie ustawy Kodeks cywilny i innych ustaw. Wprowadzone zmiany ułatwią analizę aktów prawnych, wydłużą także okres na odstąpienie od umowy zawieranej przez odległość, z 10 dni do 14 dni.

 

Zgodnie z założeniami, dyrektywa o prawach konsumentów zostanie wdrożona do nowej ustawy o prawach konsumentów. Jednocześnie zostanie uchylona ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów. Przepisy wdrażające dyrektywę o sprzedaży konsumenckiej  zostaną włączone do Kodeksu cywilnego i zintegrowane z kodeksowymi przepisami dotyczącymi rękojmi oraz gwarancji. Zostanie uchylona ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

 

W konsekwencji konsument będzie miał większą swobodę w reklamowaniu towaru –  nie będzie musiał realizować hierarchicznego dochodzenia roszczeń (np. naprawa, wymiana, zwrot towaru i odzyskanie pieniędzy). Po spełnieniu określonych warunków będzie mógł np. od razu odstąpić od umowy, czyli żądać zwrotu pieniędzy za kupiony produkt. Zwiększą się również obowiązki informacyjne po stronie sprzedawców będących przedsiębiorcami.

 

Ujednolicenie przepisów powinno ułatwić działalność również przedsiębiorcom. Zniknie odpowiedzialnośc z tytułu, tzw. niezgodności towaru z umową. Konsument będzie dochodził roszczeń w trybie rekojmi i gwarancji. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Więcej: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/zalozenia-do-projektu-ustawy-o-prawach-konsumentow-oraz-o-zmianie-ustawy.html.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY