Powstanie Biura Informacji Kredytowej

Powstanie Biura Informacji Kredytowej

autor wpisu
Maciej_Stanko
24 maja 2013

Przedstawiamy Państwu informacje dotyczące historii Biura Informacji Kredytowej, wstażemy także przyczyny dla których powstało. Materiał powstał we współpracacy z BIK S.A.

Dlaczego powstał BIK ?

Wyobraźmy sobie świat, w którym banki udzielając kredytów, nie sprawdzają danych swoich klientów, ani tego jak wcześniej spłacali oni swoje zobowiązania.

Anonimowemu kredytobiorcy kredytodawca z reguły zaproponuje wyższe opłaty (oprocentowanie i prowizję) oraz dodatkowe zabezpieczenia kredytu. Nie będzie to korzystne ani dla klienta ani dla banku, który jest nastawiony na zyski z udzielenia kredytów.

Czy chętnie pożyczamy naszą własność komuś kogo nie znamy? Czy powierzylibyśmy pieniądze osobie, na której nie wiadomo, czy można polegać? Klienci wybierają banki, SKOK-i i instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym kierując się zaufaniem do nich. Ale i te instytucje, kiedy udzielają kredytów, preferują takich klientów, do których mogą mieć zaufanie. Czyli tych, którzy mają pozytywną historię kredytową. Właśnie tak w wielkim skrócie można opisać zasadność powstania Biura Informacji Kredytowej.

Jakie skutki dla kredytodawców miało powstanie BIK ?

Każdy pracownik banku doskonale wie jak istotne znaczenie dla ograniczania ryzyka kredytowego ma wiedza na temat klientów. Nikt z nas nie wyobraża sobie powierzenia swoich oszczędności lub zawarcia umowy kredytowej z instytucją finansową, która nie ma kontroli nad tym komu pożycza pieniądze. Do tego nie wystarcza wiedza przekazywana przez potencjalnych kredytobiorców.

Potrzebne są także informacje, którymi klient może niechętnie się dzielić, na przykład o tym, że już ma kilka kredytów w innych bankach, SKOK-ach czy instytucjach finansowych udzielających kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym. Jeszcze chętniej będzie milczał jeśli kredytów tych nie spłaca.

Polski system bankowy taki okres ograniczonej wiedzy na temat swoich klientów przeżył w pierwszej połowie lat 90- tych. Skutki tego niedoinformowania były bardzo groźne. W wielu bankach tworzono specjalne departamenty do spraw trudnych kredytów, bo poziom zagrożonych należności sięgał często znacznie powyżej 25%.

Kiedy powstało Biuro Informacji Kredytowej ?

W październiku 1997 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich i 21 największych banków utworzone zostało Biuro Informacji Kredytowej. BIK gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz instytucji finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym.

BIK powstał dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu.

Dzięki zgromadzonym w BIK danym proces przyznawania kredytu może być łatwiejszy i szybszy. Dla osób starających się o kredyt oznacza to oszczędność czasu i możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.

Zródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A. – dziękujemy za przesłane materiały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jurand
jurand
2015-07-23 15:20:37

Sens istnienia instytucji takiej jak BIK jest niepodważalny, to oczywiste

    nick
    nick
    2017-02-12 01:59:08

    Sens istnienia zadłużenia.com również

Podobne artykuły

PKO BP w Bielsku Podlaskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019

PKO BP w Bielsku Podlaskim

Prawo jazdy droższe o 300 zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
23 maja 2018

Prawo jazdy droższe o 300 zł

Poświąteczna promocja w Biedronce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 grudnia 2019

Poświąteczna promocja w Biedronce

PKB na rekordowym poziomie
Wpisy
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2018

PKB na rekordowym poziomie

Główna siedziba Credit Agricole w ekologicznym biurowcu
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 stycznia 2020

Główna siedziba Credit Agricole w ekologicznym biurowcu

Porównaj