zadluzenia.com
zamknij

Bank Pekao przejmie BGŻ ?

Czy kolejny Bank działający na polskim rynku zmieni właściciela ? Jak podaje gazeta "Parkiet", Bank Pekao rozważa zakup Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ).

Pekao złożyło już stosowną ofertę holenderskiemu Rabobankowi, który jest większościowym udziałowcem Banku BGŻ. Według informacji zdobytych przez "Parkiet" ewentualny zakup Banku jest efektem sporego nadwyżki finansowej Pekao (w drugim kwartale tego roku Bank osiągnął zysk na poziomie 742 mln złotych netto, co jest wynikiem powyżej oczekiwań ekspertów).

Bank BGŻ wyceniany jest obecnie na około 3,5 - 4 mld złotych, ale na jego zakup Pekao dysponuje kwotą znacznie większą - około 7-8 mld złotych. 

Obydwa Banki nie komentują domniemanej fuzji. Nieoficjalnie wiadomo, że zakupem BGŻ mocno zainteresowany był BNP Paribas Bank (który ostatecznie wycofał się z rozmów) oraz ING, który jednak może nie dostać stosownej zgody ze strony Komisji Europejskiej z uwagi na otrzymaną pomoc rządową.

 

Dlaczego Bank BGŻ ma być sprzedany ? Holendersy właściciele nie są zadowoleni z niskiej pozycji Banku na polskim rynku. Obecnie zajmuje on 11 pozycję, co zdecydowanie nie satysfakcjonuje Rabobank. 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY