Bankowy tytuł egzekucyjny

Bankowy tytuł egzekucyjny

author
Patryk Byczek
29 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bankowy tytuł egzekucyjny (w skrócie b.t.e.) to kontrowersyjne narzędzie prawne stosowane przez banki w Polsce wobec dłużników. Przeciwnicy b.t.e. podkreślają, iż powyższa konstrukcja przeczy konstytucyjnej równości wobec prawa. Oto bowiem pewnej grupie przedsiębiorców (bankom) ustawodawca ułatwił/skrócił drogę w dochodzeniu należności. Ponadto stosowanie bankowego tytułu egzekucyjnego nie do końca pozostaje w zgodzie z prawem do sądu oraz prawem do obrony.

Spis treści:

  1. Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?
  2. Co musi zawierać bankowy tytuł egzekucyjny?
  3. Bankowy tytuł egzekucyjny a prawa dłużnika
Zwiń spis treści

Zwolennicy podkreślają z kolei, iż banki jako instytucje zaufania publicznego powinny posiadać dodatkowe narzędzie zwiększające bezpieczeństwo obrotu prawnego. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepisy dotyczące bankowego tytułu egzekucyjnego nie są niezgodne z konstytucją. Kontrowersje istnieją do dziś, jednak b.t.e. ma się dobrze i nie traci na popularności.

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny to dokument, ściśle sformalizowany i wystawiany pod ściśle określonymi warunkami. Jeżeli b.t.e spełnia warunki formalne i materialne, może być dla komornika podstawą do wszczęcia egzekucji wobec dłużnika.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki dla zadłużonych – nawet w 15 minut

Pożyczki na raty – z minimum formalności

Wystarczy, iż bank uzyska od sądu rejonowego klauzulę wykonalności – teoretycznie sąd nadaje klauzulę w ciągu 3 dni. Jak więc widać wypadki toczą się w ekspresowym tempie, dłużnik i bank nie biorą udziału w normalnym procesie sądowym. Mało tego, może zajść sytuacja iż dłużnik o działaniach banku dowie się dopiero w momencie otrzymania od komornika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Związek Banków Polskich zaleca, aby banki informowały dłużników o wystawieniu bankowego tytułu egzekucyjnego, uprzednio wysyłając wezwanie do zapłaty. Brak informacji w powyższym zakresie powinien być niechlubnym wyjątkiem.

Co musi zawierać bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny musi zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie banku (SKOK-i nie mają prawa wystawiania b.t.e.!),
  • oznaczenie dłużnika,
  • wysokość zobowiązań dłużnika wraz z odsetkami i terminami ich płatności,
  • datę wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego,
  • oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia oraz wzmiankę o wymagalności dochodzonego roszczenia,
  • pieczęć banku oraz podpisy osób uprawnionych do działania w imieniu banku.

Dług objęty bankowym tytułem egzekucyjnym musi być wymagalny, tj. upłynął termin płatności i dłużnik nie spełnił zobowiązania. Dług musi także wynikać z czynności bankowej.

Przykładowe czynności bankowe to:

  • udzielanie kredytów (np. kredytów gotówkowych),
  • przyjmowanie lokat,
  • prowadzenie rachunku bankowego,
  • wydawanie kart płatniczych.

Bank musi uzyskać od dłużnika pisemne oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Powyższy wymóg oparty jest na słusznym założeniu ochrony dłużnika – tyle teoria. W praktyce banki uzależniają zawarcie umowy od uzyskania pisemnego oświadczenia, niejako zabezpieczając swoje interesy na przyszłość. Dłużnik nawet może nie pamiętać, iż podpisywał oświadczenie bądź może nie rozumieć istoty podpisywanego dokumentu – wiemy jak wygląda proces zawierania umowy z bankiem, w towarzystwie wielu kartek dokumentacji.

Oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji powinno zawierać:

  • kwotę do której bank może wystawić b.t.e.
  • termin, w którym bank może przesłać do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Bankowy tytuł egzekucyjny a prawa dłużnika

Wzniesienie tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego:

Sąd, wydając postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, nie bada czy roszczenie przysługuje bankowi. Dłużnik wytacza powództwo przeciwegzekucyjne, aby wykazać, że nie istnieje dług wskazany w b.t.e. bądź istnieje w niższej wysokości.

Wniesienie zażalenia na postanowienie sądu dotyczące nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu:

Powyższe zażalenie dłużnik może wnieść od momentu otrzymania od komornika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Zażalenie nie wstrzymuje z automatu egzekucji, sąd może zawiesić egzekucję na wniosek dłużnika.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Pharmb360
Pharmb360
2014-06-15 13:01:19

Very nice site!

Pharme981
Pharme981
2014-06-15 13:00:03

Very nice site! cheap goods http://aixypeo2.com/ayaoqa/4.html

Pharmf718
Pharmf718
2014-06-14 06:43:05

Very nice site! cheap goods http://apeoixy2.com/tqsrxv/4.html

Pharmd869
Pharmd869
2014-06-13 00:29:51

Very nice site!

Pharmf187
Pharmf187
2014-06-11 12:40:24

Very nice site! cheap goods http://oixapey2.com/aqsrxr/4.html

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Kwidzynie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Kwidzynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
14 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Rzeszów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Rzeszowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Spółki Credit Agricole w Polsce propagują transport przyjazny środowisku

W drugiej połowie września ruszyła coroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Do rozpowszechnienia akcji w Polsce dołączyły spółki grupy Credit Agricole. Wydarzenia powstałe z tej okazji mają zachęcić do częstszego korzystania z tak zwanego „zielonego” transportu.  

author
Aleksandra Gościnna
21 września 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nest Bank Radom

Jeżeli jesteś mieszkańcem Radomia i chciałbyś rozpocząć współpracę z Nest Bankiem, sprawdź szczegółowe informacje na temat placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Numer NIP na paragonie konieczny do faktury

Z początkiem 2020 roku weszły w życie nowe wymogi dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Od teraz paragon, który potwierdza dokonania zapłaty musi zawierać nasz numer NIP.

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Mniej niż 400 zł na miesiąc? Czy da się za tyle przeżyć średnio 30 dni? Część z Polaków nie ma innego wyjścia.

author
Aneta Jankowska
13 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj