OGNIVO ułatwia poszukiwanie rachunku bankowego dłużnika

OGNIVO ułatwia poszukiwanie rachunku bankowego dłużnika

autor wpisu
Tadeusz_Miziak
10 stycznia 2013
W artykule dotyczącym egzekucji z rachunku bankowego dłużnika wspomnieliśmy o systemie OGNIVO. Powyższa wzmianka spotkała się z niemałym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy poświęcić tej tematyce odrębny artykuł.

OGNIVO to narzędzie za pomocą którego komornicy składają elektroniczne zapytania o rachunki bankowe dłużników. Do OGNIVO podpięte są również urzędy skarbowe, ZUS-y i Poczta Polska.  Aplikacja OGNIVO jest wielofunkcyjna, skupimy jednak uwagę na zapytaniach składanych przez komorników.

Kto jest po drugiej stronie „barykady”? Banki prowadzące działalność w formie spółki akcyjnej oraz banki spółdzielcze. SKOK-i aktualnie nie uczestniczą w powyższym procederze.

Według informacji z grudnia 2012 roku ok. 20 banków SA* oraz ok. 100 banków spółdzielczych korzystają z OGNIVO czyli odpowiednio ok. 50% i 15% całego sektora bankowego. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać wzrost powyższych wskaźników.

Komornik skorzysta z aplikacji OGNIVO, kiedy wierzyciel złoży wniosek o poszukiwanie majątku dłużnika i wniesie zaliczkę w wysokości 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Opłata za zapytanie o rachunek bankowy złożony za pośrednictwem OGNIVO jest symboliczna, a jej wysokość zależy od rodzaju egzekwowanej wierzytelności. Jeżeli wierzycielem jest Skarb Państwa opłata wynosi ok. 30 groszy. W przypadku, gdy komornik wyśle zapytanie do wszystkich banków korzystających z OGNIVO, łączny koszt wyniesie 50-150 zł.

Po złożeniu zapytania przez OGNIVO bank w odpowiedzi informuje czy prowadzi rachunek bankowy dla konkretnego dłużnika, nie wskazując kwoty środków znajdujących się na rachunku. Niemniej powyższa informacja jest dla komornika wystarczająca aby złożyć zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego.

Jeżeli bank lub komornik nie korzysta z aplikacji OGNIVO, zapytanie o rachunek bankowy następuje w tradycyjnej formie, tj. przez operatora pocztowego. Koszty są wyższe, czas oczekiwania dłuższy, ryzyko popełnienia błędu przez pracownika banku większe.

Trudno oszacować ilu komorników korzysta z OGNIVO. Trudno oszacować jakie zapadną decyzje dot. udziału SKOK-ów i pozostałych banków dotychczas będących poza OGNIVO. Ale warto wiedzieć, iż informatyzacja wkracza do polskiego postępowania egzekucyjnego. Czas pokaże w jakim tempie.

* BZ WBK, BGK, Bank Pekao, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Meritum Bank, PKO BP, Alior Bank, BNP Paribas Oddział w Polsce, IDEA Bank, Euro Bank, Nordea Bank, Deutsche Bank Polska, Dz Bank Polska, BPS, BGŻ, Credit Agricole Bank Oddział w Polsce, Danske Bank Oddział w Polsce, FM Bank, Svenska Gandelsbanken AB Oddział w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

raf
raf
2016-07-03 18:13:26

Warto wiedzieć że w systemie OGNIWO jest Bank BPH nie wiem od kiedy ale 01.07 2016 konto zostało zablokowane

PiotrQQ
PiotrQQ
2015-11-04 23:59:55

Z powyższego artykułu wynika, że Credit Agricole uczestniczy w OGNIVO.

cichy
cichy
2015-01-08 21:25:29

oczywiście założenie konta w którymś z tych banków nie gwarantuje ci, że nigdy cię komornik nie dopadnie. Ale najczęściej zajmuje mu to dłużej więc masz czas może jeszcze na naprawienie swojego fdinansowego położenia

cichy
cichy
2015-01-08 21:24:48

Warto wiedzieć że w systemie OGNIVO nie uczestniczą: Credit Agricole, Bank BPH oraz Bank Pocztowy oraz bodaj wszystkie SKOKi.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Siemiatycze
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Siemiatycze

Deutsche Bank nie połączy się z Commerzbank
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 kwietnia 2019

Deutsche Bank nie połączy się z Commerzbank

Santander Bank Polska w Gostyninie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Gostyninie

Bank Spółdzielczy w Narolu – sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 września 2019

Bank Spółdzielczy w Narolu – sesje przychodzące i wychodzące

Alior Bank w Gryficach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2019

Alior Bank w Gryficach

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w PKO BP
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
29 sierpnia 2018

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem w PKO BP

Porównaj