Niższy VAT na e-booki od 1 kwietnia 2019
Książki w Polsce są drogie. Nieco tańsze są e-booki, ale nadal trzeba za nie zapłacić średnio tyle, co zarabiamy za przepracowanie dwóch godzin. Już niebawem to się zmieni. Rząd wprowadza obniżkę podatku z 23% na 8%. E-czytelnictwo będzie tańsze już od kwietnia przyszłego roku.
O planowanej zmianie wysokości podatku na e-booki i e-czasopisma poinformowało Ministerstwo Finansów. Rząd jest zdania, że obniżona stawka korzystnie wpłynie na rozwój rynku czytelniczego w Polsce.
Zmiana wysokości podatku na e-czytelnictwo
podatek do 31 marca 2019 roku: 23%
podatek od 1 kwietnia 2019 roku: 8%
czego dotyczy:
- e-booki
- e-czasopisma
- e-mapy
- e-nuty
Komunikat o szybkim wprowadzeniu zmiany tego podatku pojawił się dość niespodziewanie. Wcześniej resort zapowiadał, że nowa matryca podatkowa zacznie obowiązywać od początku 2020 roku. Zmianę podatku na e-czytelnictwo zaplanowano wyjątkowo na kilka miesięcy wcześniej.
PRZYBĘDZIE CZYTELNIKÓW?
Rząd obniżką podatku chce przyczynić się do zwiększenia poziomu czytelnictwa w Polsce. Czy niższe ceny będą temu sprzyjać? W obliczu tego, jak wiele produktów codziennego użytku zdrożeje w 2019 roku, tańsze e-booki i e-czasopisma rzeczywiście mogą zyskać aprobatę czytelników.
Niższy VAT na e-booki i e-czasopisma wpłynie pozytywnie na rozwój rynku, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie przeciwdziałał rozwojowi piractwa internetowego. Chcemy, by nowe stawki na e-publikacje weszły w życie od 1 kwietnia 2019 r.
– wskazuje Ministerstwo Finansów na swoim koncie na Twitterze.
Badania wskazują na to, że czytelnictwo w Polsce jest na naprawdę niskim poziomie. Część Polaków nie sięgnęła w życiu po żadną książkę poza lekturami szkolnymi. Statystyki dotyczące regularnego czytania zawyża głównie środowisko naukowe, ale i tych osób jest coraz mniej.
Wraz z rozwojem technologii rośnie popularność e-czytników, stąd coraz więcej młodych osób przerzuca się z książek tradycyjnych na urządzenia typu Kindle. Wysoka cena legalnych e-booków skutkuje jednak powiększaniem się liczby pirackich kopii własności intelektualnej twórców.
ZMIANY PODATKOWE 2020
Choć za pasem dopiero 2019 rok, rząd już mówi o zmianie matrycy podatkowej w roku 2020. Ma wtedy mieć miejsce generalne “równanie w dół”. Jakie towary i usługi będą objęte zmianą klasyfikacji? Rząd mówi głównie o podstawowych produktach codziennego użytku, takich jak:
- pieczywo i ciastka,
- owoce tropikalne i cytrusy,
- buliony, zupy,
- żywność homogenizowana,
- przyprawy,
- produkty dietetyczne.
Tańsze mają być także produkty dla dzieci i niemowląt. To kolejny – po matczynych emeryturach i programie Ciąża Plus – ukłon w stronę matek. Obniżenie podatku do 5% ma dotyczyć między innymi żywności dla dzieci, smoczków, fotelików samochodowych oraz pieluszek. Tańsze mają być także artykuły higieniczne dla kobiet.
Pilna zmiana podatku na e-booki i e-czasopisma motywowana jest głównie tym, by zrównać poziom ich opodatkowania z papierowymi odpowiednikami. Zdaniem rządu to właśnie nierówność tych podatków może wpływać na to, że Polacy coraz częściej decydują się na korzystanie z pirackich wersji.
Dodaj komentarz