Najczęściej komentowane
Szacowanie wartości ruchomości zajętej podczas egzekucji
W tym momencie dodajmy, iż pieniądze w gotówce traktowane są jako ruchomość. Pierwszym etapem egzekucji z ruchomości jest jej zajęcie. Ta prawnie doniosła czynność jest intuicyjnie kojarzona z umieszczeniem na ruchomości znaku ujawniającym jej zajęcie. Kiedy komornik zakończy oznaczanie, wypełnia protokół zajęcia ruchomości, wskazując indywidualnie zajętą ruchomość i jej szacunkową wartość.
Komornik samodzielnie szacuje wartość ruchomości, powoła natomiast biegłego jeżeli uzna to za niezbędne do oszacowania.
Komornik jest obowiązany powołać biegłego w przypadku zajęcia:
- przedmiotów o wartości historycznej lub artystycznej
- przedmiotów wykonanych ze złota lub platyny
- gdy wierzyciel lub dłużnik podnoszą w skardze zarzuty na oszacowanie
Biegły powinien dokonać oszacowania podczas zajęcia ruchomości, a gdyby nie było to możliwe – najpóźniej przy przekazaniu ruchomości do sprzedaży lub w dniu licytacji. Wynagrodzenie biegłego ustala komornik na podstawie przepisów o wynagrodzeniu biegłych w postępowaniu sądowym.
Należność dla biegłego to wydatek poniesiony w toku egzekucji, w związku z tym komornik może żądać zaliczki od wierzyciela (lub dłużnika jeżeli nie zgadza się z oszacowaną wartością ruchomości).
Oszacowanie ruchomości przez komornika
W jaki sposób komornik dokonuje oszacowania? Na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Komornik powinien znać uśrednione ceny rynkowe i posiłkować się dostępnymi pomocami (np. katalogi Euro-Tax i Info-Ekspert, ceny giełdowe przy szacowaniu wartości samochodu). Nieocenioną pomocą jest Internet i portale aukcyjne. Nieraz komornik korzysta z faktur i rachunków, amortyzując wartość ruchomości.
Skarga
Na oszacowanie wartości ruchomości możemy wnieść skargę. Powinniśmy to zrobić jak najszybciej, najlepiej od razu przy zajęciu ruchomości i wpisaniu jej do protokołu zajęcia. W takim wypadku skarga będzie miała formę pisemnej adnotacji w protokole, chyba że w pośpiechu zdążymy napisać pismo i wręczyć komornikowi za potwierdzeniem odbioru.
Dodaj komentarz