zadluzenia.com
zamknij

7 mln Polaków bez konta w banku

Chociaż coraz chętniej korzystamy z innowacji technologicznych, to konta bankowego nie ma nadal 7 milionów Polaków. To tylko jedna z wielu ciekawych informacji, wynikających z badań przeprowadzaonych dla Mastercard.

 

 

Usługi finansowe są bardzo istotne w naszym życiu. Korzystamy z kont bankowych, przelewamy pieniądze, płacimy rachunki czy oszczędzamy. Co więcej, korzystamy z bankowości elektronicznej np. robiąc zakupy przez Internet. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mają takie możliwości. 


Mastercard zlecił grupie badawczej IPSOS przeprowadzenie badań, dotyczących wykluczenia finansowego, które dotyka Polaków i Europejczyków. Analizy sprawdziły jak w Europie postrzegani są ludzie wykluczeni finansowo i cyfrowo. Celem badania było zebranie informacji potrzebnych do określenia jak wielkie jest to zjawisko oraz jakie ma podłoże. 

 

Bez konta, ale ze stałą pracą


7 milionów. Tyle osób żyjących w Polsce nie ma konta bankowego. Co zaskakujące, największą grupę z nich - 27%, tworzą ludzie młodzi, bo w wieku od 18 do 34 lat. Osoby starsze zajmują drugie miejsce - 21%.  Zdecydowanie to kobiety stronią od posiadania konta w banku - 60% z nich deklaruje ten fakt.

 

Popularność technologii nie idzie w parze z "ubankowieniem". 68% wykluczonych finansowo Polaków korzysta z telefonu komórkowego. Z laptopa - 39% badanych. Nie posiadają oni jednak konta w banku. 

 

Interesujące, że aż 39% z badanych w tej grupie ma stałą pracę. Bezrobotni stanowią 19%, a 9% to uczniowie i studenci. 85% wykluczonych finansowo Polaków ma wykształcenie średnie lub wyższe, a 21% z nich zarabia ponad 2500 złotych miesięcznie

 

 

Gotówka zamiast przelewu

 

Z badań wynika, że prawie większość - 95% badanych dokonuje różnych opłat za pomocą gotówki (w ten sposób czynsz płaci - 68% z nich). To nie jest do końca dobre rozwiązanie. Grozi ono zgubieniem lub kradzieżą środków finansowych. Co więcej, trudniej jest udowodnić, że dokonało się zapłaty. O ile w przypadku przelewu lub płatności kartą pozostaje ślad w postaci zapisów na koncie, tak tu tego brak. Bez konta w banku, nie możemy również skorzystać z ułatwiającyh życie cyklicznych i automatycznych przelewów za opłaty. 

 

Dlaczego nie korzystamy z bankowości elektronicznej ?

 

Część z badanych twierdzi, że po prostu nie potrzebuje i nie korzysta już z przywyczajenia. Inni nie ufają bankom i instytucjom finansowym. Ciekawe, że niektórzy nie chcą zostawiać śladów swoich transakcji. Badanym nie podoba się forma inwigilacji i wszechwiedzy instytucji, które nadzorują ich konta, płatności, przelewy. 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY