7 mln Polaków bez konta w banku

7 mln Polaków bez konta w banku

author
Aneta Jankowska
19 grudnia 2016
Chociaż coraz chętniej korzystamy z innowacji technologicznych, to konta bankowego nie ma nadal 7 milionów Polaków. To tylko jedna z wielu ciekawych informacji, wynikających z badań przeprowadzaonych dla Mastercard.

Usługi finansowe są bardzo istotne w naszym życiu. Korzystamy z kont bankowych, przelewamy pieniądze, płacimy rachunki czy oszczędzamy. Co więcej, korzystamy z bankowości elektronicznej np. robiąc zakupy przez Internet. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mają takie możliwości. 

Mastercard zlecił grupie badawczej IPSOS przeprowadzenie badań, dotyczących wykluczenia finansowego, które dotyka Polaków i Europejczyków. Analizy sprawdziły jak w Europie postrzegani są ludzie wykluczeni finansowo i cyfrowo. Celem badania było zebranie informacji potrzebnych do określenia jak wielkie jest to zjawisko oraz jakie ma podłoże. 

Bez konta, ale ze stałą pracą

7 milionów. Tyle osób żyjących w Polsce nie ma konta bankowego. Co zaskakujące, największą grupę z nich – 27%, tworzą ludzie młodzi, bo w wieku od 18 do 34 lat. Osoby starsze zajmują drugie miejsce – 21%.  Zdecydowanie to kobiety stronią od posiadania konta w banku – 60% z nich deklaruje ten fakt.

Popularność technologii nie idzie w parze z "ubankowieniem". 68% wykluczonych finansowo Polaków korzysta z telefonu komórkowego. Z laptopa – 39% badanych. Nie posiadają oni jednak konta w banku. 

Interesujące, że aż 39% z badanych w tej grupie ma stałą pracę. Bezrobotni stanowią 19%, a 9% to uczniowie i studenci. 85% wykluczonych finansowo Polaków ma wykształcenie średnie lub wyższe, a 21% z nich zarabia ponad 2500 złotych miesięcznie

Gotówka zamiast przelewu

Z badań wynika, że prawie większość – 95% badanych dokonuje różnych opłat za pomocą gotówki (w ten sposób czynsz płaci – 68% z nich). To nie jest do końca dobre rozwiązanie. Grozi ono zgubieniem lub kradzieżą środków finansowych. Co więcej, trudniej jest udowodnić, że dokonało się zapłaty. O ile w przypadku przelewu lub płatności kartą pozostaje ślad w postaci zapisów na koncie, tak tu tego brak. Bez konta w banku, nie możemy również skorzystać z ułatwiającyh życie cyklicznych i automatycznych przelewów za opłaty. 

Dlaczego nie korzystamy z bankowości elektronicznej ?

Część z badanych twierdzi, że po prostu nie potrzebuje i nie korzysta już z przywyczajenia. Inni nie ufają bankom i instytucjom finansowym. Ciekawe, że niektórzy nie chcą zostawiać śladów swoich transakcji. Badanym nie podoba się forma inwigilacji i wszechwiedzy instytucji, które nadzorują ich konta, płatności, przelewy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

BIG BRATHER
BIG BRATHER
2019-03-11 00:46:25

Trzeba oddać długi. Wiadomo. Ale nie wszystkim się układa życie. Raz powinela się noga i umowy powypowiadane. Masakra. Trzeba oddać wszystko od razu. Nawet nie chcą rozmawiać o przywróceniu spłat ratalnych. A przecież tyle na nas zarabiają. No i koniec. Zostaje tylko stres i brak możliwości normalnego życia. Nawet gdyby dłużnik chciał zarobić na oddanie długów to nie ma takiej możliwości. Jest zablokowany z każdej strony.

BIG BRATHER
BIG BRATHER
2019-03-11 00:39:22

Większość z nich jest ścigania przez komorników. Niestety. Może chcieliby żyć normalnie i mieć konto ale niestety się nie da.

Podobne artykuły

PKO BP w Olsztynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 sierpnia 2019

PKO BP w Olsztynie

Kredyt konsolidacyjny Wejherowo
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Wejherowo

BNP Paribas oddziały w Białogardzie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Białogardzie

Pożyczka Ratalska.pl
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
29 stycznia 2018

Pożyczka Ratalska.pl

Porównaj