Propozycja zmiany ustawy o komornikach sądowych i egzekucji
Przypomnijmy pokrótce istotę rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego: „Pobieranie od dłużnika opłaty stosunkowej w wysokości nie niższej niż 1/10 wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w każdym wypadku umorzenia zawieszonego wcześniej postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.”
Przed wydaniem wyroku TK, komornik pobierał od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, zgodnie z art. 49 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Pobranie opłaty następowało również w przypadku, gdy umorzenie postępowania egzekucyjnego nastąpiło wskutek bezczynności wierzyciela.
Wskutek wydania wyroku, cytowany fragment przepisu utracił moc, przez co komornicy w określonych sytuacjach nie mogą pobierać opłat stosunkowych.
Nowelizacja ustawy spowoduje:
– przywrócenie poprzedniego brzmienia artykułu
– wprowadzenie procedury umożliwiającej w pewnych przypadkach zwolnienie dłużnika od obowiązku wniesienia opłaty stosunkowej
Krajowa Rada Komornicza, zgodnie z oczekiwaniami, wydała opinię negatywną w odniesieniu do propozycji Senatu.
Dodaj komentarz