Odpowiadamy na pytania dotyczące BIK

Odpowiadamy na pytania dotyczące BIK

author
Patryk Byczek
23 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Każdego dnia miliony ludzi próbują wyszukać konkretnych informacji dotyczących Biura Informacji Kredytowej. Niejasne sformułowania, trudne pojęcia wcale nie ułatwiają zrozumienia tematu, który nas interesuje. Sprawdź listę pytań i odpowiedzią temat BIK.

Dowiedz się więcej o Biurze Informacji Kredytowej

1. Czy BIK to „czarna lista”?

Oczywiście, że nie. Biuro Informacji Kredytowa zbiera wszystkie dane dotyczące naszej historii kredytowej. Do części informacji wglądu i dostępu jednak banki nie mają. Dlaczego? Dlatego, że Klient nie wyraził zgody na przetwarzanie jego danych osobowych już po spłaceniu zobowiązania. Jednakże 90% informacji w BIK to neutralne lub pozytywne dane.

Wielu Polaków myśli, że bycie w BIK jest jednoznaczne z tym, że otrzymanie kredytu może być w przyszłości utrudnione. Nic bardziej mylnego. Informacje w BIK są dostępne właśnie dlatego, że w przypadku, gdy dana osoba ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań na czas, wszystkie informacje na ten temat są dostępne w BIK. Wówczas banki widzą, kto jest rzetelnym, a kto jest niepewnym Klientem. Zdarzają się sytuacje, w. których pośrednicy kredytowi informują Klienta, że „BIK odrzucił kredyt”. Proszę pamiętać, że jest to niemożliwe, ponieważ BIK jest jedynie narzędziem, które usprawnia proces decyzyjny, a nie jest odpowiedzialne za podejmowanie decyzji kredytowej. Decyzja kredytowa zależy głównie od tego, jak nasze „parametry” oceni dana instytucja finansowa.

2. Mam zaległość na kwotę 2 zł – czy trafię do BIK?

Należy mieć świadomość, że BIK magazynuje wszelkie informacje kredytowe na nasz temat. W związku z tym odpowiedź jest prosta – zaległość nawet na kwotę 2 zł będzie widoczna w BIK. Nie jest to oczywiście informacja, która przekreśla na starcie naszą szansę na otrzymanie kredytu. Od kwoty zaległości o wiele ważniejsza jest ilość dni zaległości. W BIK możemy ujrzeć jeden z kilku statusów zaległości:

 • 0-30 dni,
 • 31-90 dni,
 • 91-180 dni,
 • powyżej 180 dni,
 • windykacja,
 • egzekucja,
 • odzyskany,
 • umorzony.

Opóźnienie do 30 dni nie jest aż tak istotne. Banki mogą ustalić granicę tych dni, np. 15 lub 45 dni opóźnienia. Kwota graniczna również może być ustalona przez instytucję i wówczas zaległość do np. 35 zł nie jest brana pod uwagę.

3. Jestem w BIK – w jaki sposób mogę otrzymać kredyt?

Obecność w bazie BIK jest wyłącznie potwierdzeniem, że posiadamy historię kredytową. Dalsze informacje, w zależności od naszej historii kredytowej, dają danej instytucji sygnał, czy jesteśmy dobrym, czy jednak kiepskim Klientem. Reasumując: będąc w BIKU, również otrzymamy kredyt.

4. Nie jestem w BIK – kredyt dostanę łatwiej?

Niekoniecznie. Nieposiadanie historii kredytowej to sytuacja, w której podjęcie przez bank decyzji wcale nie jest proste. Jeżeli posiadamy naprawdę dobre zabezpieczenie, wówczas sytuacja jest inna. Brak historii kredytowej może bardzo wydłużyć podjęcie przez bank decyzji kredytowej, ponieważ niewiadomo, czy Klient na czas będzie spłacał swoje zobowiązanie. W tym przypadku trudna dla banku decyzja może wpłynąć na gorsze warunki kredytowe.

5. Jak otrzymać kredyt bez BIK?

Kredytu udziela wyłącznie bank lub SKOK. Jeżeli składamy wniosek kredytowy, musimy mieć świadomość, że instytucja kredytująca złoży zapytanie do BIK na nasz temat. Wówczas kredytodawca ma bardzo ułatwioną sytuację w podjęciu decyzji, ponieważ w raporcie są widoczne najważniejsze informacje na nasz temat.

 6. Opóźnienia w opłaceniu abonamentu, czynszu i podatku rolnego – czy bank widzi to w BIK?

Nie. W BIK są widoczne wyłącznie informacje dotyczące kredytów.

7. Czy mogę się dowiedzieć jakie informacje na mój temat są widoczne w BIK?

Tak. Wystarczy kupić raport BIK (koszt 39 zł) na stronie głównej Biura Informacji Kredytowej.

8. Czy uregulowanie w terminie minimalnej spłaty zadłużenia z karty kredytowej uchroni mnie przed negatywnym wpisem BIK?

Tak. Dokonanie minimalnej spłaty nie spowoduje powstania zaległości w raporcie BIK. Jednakże warto całkowicie spłacić zobowiązanie, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności.

9. Staram się o kredyt hipoteczny. Czy kupić 2 miesiące wcześniej telewizor na raty, żeby polepszyć moją sytuację?

I tak, i nie. Historia kredytowa jest bardzo ważna, lecz zdolność kredytowa również. Przyjęło się, że każdy posiadany kredyt nieco obniża naszą zdolność kredytową, jeżeli nasza sytuacja finansowa się nie polepszyła. Musimy pamietać, że budowanie historii kredytowej to dosyć długotrwały proces i wzięcie kilku małych kredytów, np. rok wcześniej może nam oczywiście w zbudowaniu historii kredytowej pomóc.

10. Czy władanie wniosku w kilku bankach ma zły wpływ na decyzje?

I tak, i nie. Składanie zapytania o ten sam produkt nie powinno obniżyć naszego scoringu, lecz duża ilość zapytań wnioskowych może być złym sygnałem dla instytucji udzielającej finansowania.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – wypłata w 15 minut

Pożyczki bez zdolności kredytowej – w pełni online

Pożyczki bez BIK – dla każdego

11. Nie mam wielkich problemów finansowych, ale regularnie przekraczam limit na karcie kredytowej, czym psuję swoją historię kredytową.

Niestety tak. Warto, jeżeli jest taka możliwość, zwiększyć limit na karcie kredytowej, a storing w BIK ulegnie poprawie, lecz nasza zdolność może się trochę pogorszyć.

12. 31 dni a 89 dni opóźnienia to niewielka różnica – „wyląduje” w tym samym miejscu w BIK?

BIK wskazuje dokładną liczbę dni opóźnienia. To jest od banku zależy, w jakim stopniu wpłynie to na finalną decyzję kredytową. Łatwo jednak domyślić się, że 31 dni opóźnienia wygląda o wiele „lepiej”, niż 89 dni opóźnienia. Bank może przyjąć np. 35 dni opóźnienia jako swego rodzaju punkt odniesienia.

13. Nie będę analizować żadnego raportu, mam jedną kartę kredytową, 2 lata temu kupiłem telewizor na raty. Wszystko spłacałem w terminie i niczego nowego się nie dowiem. To prawda?

Analizę warto przeprowadzić z kilku względów:

 • możemy sprawdzić, czy wyrażaliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych po wygaśnięciu zobowiązania,
 • nie musimy być kredytobiorcą, aby trafić do BIK – wystarczy być współwłaścicielem rachunku z kredytem odnawialnym, aby trafić do BIK.
 • możemy zauważyć ewentualne nieprawidłowe informacje o naszych zobowiązaniach.

14. Czy warto kupić płatny raport w BIK?

Tak. Wskazuje on wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań finansowych. Widoczne jest nawet to, kto sprawdzał informacje na nasz temat. Raport kosztuje 39 zł.

15. Jaki status mam w BIK jeżeli umowa trafiła do komornika? Za jaki czas będę mógł dostać kredyt w normalnym banku?

Status „egzekucja” oznacza, że przeciwko nam wszczęto postępowanie egzekucyjne. W przypadku, gdy bank spełnił wymagane warunki przetwarzania danych osobowych bez zgody Klienta, w najbliższym czasie nie mamy większych szans na otrzymanie kredytu w banku.

16. Który status w biku jest gorszy: windykacja czy egzekucja?

Oba statusy są bardzo niekorzystne dla dłużnika. Egzekucja jest gorsza – sugeruje nieskuteczność windykacji (można przyjąć, że 100% banków podejmuje najpierw działania windykacyjne) i pokazuje wyższa liczbę dni opóźnienia.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Michał
Michał
2021-12-21 22:41:50

Jeśli posiadam status umorzony to co to dokładnie dla mnie oznacza? Koniec kłopotów z zobowiązaniem czy może to wrócić w każdej chwili?

J.maska
J.maska
2019-07-28 11:11:17

Witam mam zaległości w big lecz gdy sprawdzam swoje dane w BIK w którym mam czyste konto istnieje wpis o opóźnieniach w płatnościach .czy big i BIK są ze sobą powiązane ...

Stefan Żeromski
Stefan Żeromski
2019-05-11 09:36:31

Status płatności został Odzyskany "unieważniony", co mogę zrobić żeby wyjść z BIK

Podobne artykuły

PKO BP w Dobrym Mieście

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Dobrym Mieście – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Profi Credit w Nowym Dworze Mazowieckim

Druga największa firma pożyczkowa w Polsce to Profi Credit. Przedsiębiorstwo oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe w wysokości 25 000 złotych. Przedstawione niżej dane dotyczą placówki w Nowym Dworze Mazowieckim.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Mieszkania na wynajem – ranking najbardziej dochodowych dzielnic

Portal Rentier.io przygotował zestawienie najbardziej dochodowych dzielnic pod względem wynajmu mieszkań w całej Polsce. Sprawdź, które miasto znalazło się na podium.

author
Aneta Jankowska
02 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Expander w Toruniu

EXPANDER TORUŃ

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank wprowadził usługę Tematów Inwestycyjnych

Z najnowszego komunikatu mBanku wynika, że w kwietniu bieżącego pokuna rynku kapitałowym pojawiło się ponad 18 000 nowych inwestorów. Łącząc z tym 40 000 rachunków otwartych w pierwszym kwartale można wywnioskować, że zainteresowanie giełdami diametralnie wzrosło. Szczególnie mowa o akcjach ETF z giełd zagranicznych.

author
Patryk Byczek
14 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik Sądowy Dariusz Zimny

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj