Zgodnie ze słowami Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, rok 2019 ma być wolnym od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Coroczna dotacja rzędu od 2,5 do 3 miliardów złotych ma pokryć płatniczy obowiązek Polaków.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 15.01.2018
Udostępnij:

Szef RMD jest przekonany, że przyszły rok przyniesie wielką zmianę. Mimo, że projekt ustawy nie wpłynął jeszcze do Sejmu, Czabański twierdzi, że sprawa jest w 99,9% przesądzona. Czy założenia szefa RDM faktycznie wejdą w życie z nowym rokiem?

Jest praktycznie już zdecydowane, że od 2019 r. abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa.” – relacjonuje Czubański w wywiadzie dla Telewizji wPolsce.pl.


 

ABONAMENT RTV W POLSCE

Dotacje z kieszeni obywateli

Wydawać by się mogło, że wszystko wygląda bardzo dobrze. Jednak na pozór. Po środki na dotację abonamentów, rząd zamierza sięgnąć do naszych kieszeni. Nasze pieniądze mają być pobierane w bardzo łatwy i skuteczny sposób. Wartość dotacji mogłaby zatem stanowić 0,3% PKB.

Abonament RTV w 2017 roku

W ubiegłym roku abonament radiowo-telefoniczny opłaciło 1,12 miliona gospodarstw domowych, co stanowi jedną trzecią wszystkich gospodarstw, które powinny uiścić opłatę.

Telewizja Polska otrzymała 365,5 miliona złotych, Polskie Radio otrzymało prawie 186 milionów złotych, a publiczne stacje regionalne około 171 milionów złotych.

Rząd uzyskał prawie 750 milionów złotych, co uważa za słaby wynik.

Rozwiązania płatności abonamentu
 

Za czasów premier Beaty Szydło, politycy PiS mieli bardzo dużo pomysłów na to, jak ściągać od obywateli abonament RTV:
 

  • miał być opłacany podczas rozliczania się z podatku, płatnicy PIT, CIT i KRUS płaciliby 6-8 złotych niezależnie od tego, czy posiadają odbiornik telewizyjny, czy nie,

  • miał być doliczany do rachunków za prąd,

  • miał być doliczany do rachunków za telewizję kablową i satelitarną.

Ostatecznie stanęło na tym, że osoba posiadająca odbiornik telewizyjny lub radiowy powinna go zarejestrować w placówce Poczty Polskiej lub przez Internet.

W przypadku posiadania odbiornika radiowego, miesięczny abonament RTV wynosi 7 złotych. Posiadacze odbiornika telewizyjnego powinni płacić 22,70 zł miesięcznie. Warto wiedzieć, że kwota może zostać obniżona, jeżeli zapłacimy za kilka miesięcy z góry.

Komentarze