Aby poczuć się bezpiecznie potrzebujemy 8200 zł

Aby poczuć się bezpiecznie potrzebujemy 8200 zł

author
Patryk Byczek
30 października 2018
Z badania Barometr Providenta wynika, że blisko połowa Polaków posiada oszczędności. Wyniki tegorocznej edycji cieszą, ponieważ wykazały, że w roku ubiegłym „pieniądze na czarną godzinę” miało o 9% badanych mniej. Jaka zaoszczędzona kwota sprawia, że Polacy czują się bezpieczni finansowo?

Spokojnie mogą spać Ci, którzy mają 8400 złotych w oszczędnościach. Niestety jednak, 40% respondentów wyjawiło, że odłożenie pieniędzy na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb jest nie lada problemem. Co piąta zaś osoba uważa, że 2000 złotych w zupełności wystarczy, aby pokryć niespodziewane wydatki.

Bezpieczeństwo coraz droższe

Tegoroczne badanie jest trzecią z kolei edycją, w której Provident rozmawia z Polakami na temat bezpieczeństwa finansowego. Z roku na rok suma oszczędności, która może zaspokoić najpoważniejsze nieprzewidziane wydatki rośnie. Jeszcze dwa lata temu, podczas pierwszego badania respondenci wskazali, że wystarczy 3400 złotych, aby nie czuć strachu przed brakiem podstawowych środków do życia. Rok później, kwota oszczędności wzrosła do 5000 złotych, aby w tym roku podwyższyła się do 8400 złotych. Są to jednak wyliczone średnie. Polacy mają również swoje miary indywidualne:

co piąta osoba uważa, że stabilność finansową zapewni suma od 2000 do 5000 złotych
jedna czwarta badanych wskazała, że bezpieczeństwo finansowe zaczyna się od 10 000 złotych w oszczędnościach.

Te wyższe kwoty wskazywały osoby z wykształceniem wyższym i własną firmą, w wieku od 45 do 59 lat. Mówi się o tym, że ewentualne oszczędności rosną wraz ze wzrostem wynagrodzeń. 


 

Kto oszczędza ?

Barometr Providenta wskazał w tym roku, że oszczędzanie jest bardzo ważną kwestią dla 75% badanych mężczyzn i 81% badanych kobiet. Łącznie 78% badanych uważa, że warto oszczędzać

Świadomość i wiedza na temat oszczędzania pieniędzy przychodzi z wiekiem. W tej kwestii badanie również to potwierdziło. Wśród młodzieży od 15 do 24 roku życia jedynie co trzeci respondent wskazał, że posiada odłożoną kwotę pieniędzy, która go zadowala. Cała grupa młodych osób biorąca udział w badaniu Providenta, która popiera oszczędzanie, to 67%. Z drugiej strony stoją osoby starsze, mające od 60 do 75 lat. 90% osób z tego przedziału wiekowego to zwolennicy oszczędzania, a połowa z nich posiada zabezpieczone środki, które mogą być wykorzystane w razie nagłej potrzeby.

Z raportu można się dowiedzieć także, że 35% mężczyzn i 40% kobiet wskazało, iż nie mają szans na zgromadzenie oszczędności, które mogłyby dać jakiekolwiek poczucie stabilności finansowej.


 

Barometr Providenta
 

„Barometr Providenta” jest cyklicznym badaniem organizowanym wśród Polaków, pozwalającym na zrozumienie podejmowanych decyzji oraz zachowań finansowych Konsumentów. Tegoroczna edycja badania została zrealizowana w dniach od 5 do 10 października 2018 roku przez firmę Danae. Udział w badaniu wzięło 1010 Polaków powyżej piętnastego roku życia.
 

Provident 
 

Provident Polska SA jest największą firmą w Polsce, która udziela gotówkowych pożyczek pozabankowych. Na naszym rodzimym rynku działa od 1997 roku. Prezesem zarządu firmy jest Agnieszka Kłos. Provident Polska SA należy do grupy finansowej International Personal Finance, która notowana jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Idea Bank w Tarnowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Tarnowie

PKO BP w Kobylance
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP w Kobylance

Santander Consumer Bank Wrocław
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wrocław

Provident w Częstochowie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
06 sierpnia 2016

Provident w Częstochowie

Pierwszy sklep Ikea z używanymi meblami
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 września 2020

Pierwszy sklep Ikea z używanymi meblami

Porównaj