Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

author
Dominika Sobieraj
03 grudnia 2019

Blisko 1,5 miliona przedsiębiorców ma zadłużenie w ZUS. Przeciętna wysokość długu to ponad 20 000 zł. Sprawdzamy, czy osoby zadłużone w ZUS lub US mają jakiejkolwiek szanse na kredyt w banku lub pożyczkę.

Kredyt na spłatę ZUS i US

Przedsiębiorcy mają spore problemy z uzyskaniem zwykłego kredytu firmowego. Banki niechętnie udzielają finansowania, obawiając się braku płynności i nieterminowej spłaty zobowiązania.

Z tego względu, starają się o kredyt dla firm, przedsiębiorcy muszą przejść przez gąszcz procedur i wymaganych dokumentów. Punktem wyjścia jest oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12 lub 24 miesięcy.

Podstawowy dokument to zaświadczenie o braku zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i US. Jeżeli zatem zalegamy ze spłatą ZUSu, szanse na otrzymanie kredytu dla firm w banku jest minimalne, według niektórych to wręcz niemożliwe. O wiele łatwiej uzyskać pożyczkę na spłatę ZUS w pozabankowych firmach, których ofertę przedstawiamy poniżej.

Pożyczki na spłatę ZUS i US

Visset

Visset

Kwota pożyczki: od 2000 do 12 000 zł

Spłata: 6 miesięcy

Także na spłatę ZUS i US

Stała miesięczna rata

W całości przez Internet

Minimum formalności

Finces

Finces

Kwota faktoringu: do 50 000 zł

Spłata: do 120 dni

Gotówka na dowolny cel

Także na spłatę ZUS i US

Darmowy faktoring do 10 000 zł

W całości przez Internet

Profi Credit

Profi Credit

Kwota pożyczki: od 500 do 25 000 zł

Spłata: od 6 do 36 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

W całości przez Internet

Rata już od 37 zł

RRSO: 90,21%

Hapi Pożyczki

Hapi Pożyczki

Kwota pożyczki: od 800 do 25 000 zł

Spłata: od 3 do 48 miesięcy

Pieniądze na dowolny cel

Minimum formalności

Odroczona spłata rat

RRSO: 9,72%

Lendup

Lendup

Kwota pożyczki: od 500 do 15 000 zł

Spłata: od 6 do 48 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Bez zbędnych dokumentów

RRSO 90,21%

Smartney

Smartney

Kwota pożyczki: od 1000 do 60 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Bez dokumentów dochodowych

W całości przez Internet

Dostępny kalkulator kredytowy

RRSO 23,88%

Rapida Money

Rapida Money

Kwota pożyczki: od 2500 do 25 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Także dla zadłużonych osób

Akceptacja zaległości w ZUS/US

Również z komornikiem sądowym

RRSO 62,41%

SuperGrosz

SuperGrosz

Kwota pożyczki: od 1000 do 10 000 zł

Spłata: od 4 do 48 miesięcy

Możliwość wypłaty na poczcie

Szybka weryfikacja i wypłata

Dla stałych Klientów do 15 000 zł

RRSO: 57,80%

Konsekwencje zaległości wobec ZUS i US

Zaległości we wszelkich instytucjach i firmach prywatnych mogą generować nieprzyjemne konsekwencje. W kwestii zaległości urzędowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym możemy spodziewać się naliczania odsetek.

Wskutek doliczeń nasz dług może szybko się powiększać, przez co jego spłacenie będzie jeszcze trudniejsze. Urzędy nie zawsze i nie bezpośrednio po zaistnieniu zaległości informują podatnika o zaległościach finansowych, dlatego – jeżeli nie kontrolujemy regularnie swoich wpłat – możemy mieć zaległości w ZUS i US i nawet o nich nie wiedzieć.

Skutkiem posiadania zadłużenia w ZUS i US jest także natychmiastowa utrata zdolności kredytowej – w większości firm i banków utracimy szansę na ubieganie się o pożyczkę lub kredyt. Dane dotyczące zadłużenia w US i ZUS są bowiem widoczne w Krajowym Rejestrze Długów, a zatem zalegając ze składkami ZUS i US oficjalnie stajemy się rejestrowanymi dłużnikami.

Wraz z powstaniem zadłużenia spada nasza ocena punktowa w BIK, przez co niedostępne stają się dla nas niskooprocentowane pożyczki i kredyty udzielane przez banki.

Zadłużenie w ZUS

Powstanie zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skutkuje bezpośrednio naliczaniem karnych odsetek i opłat dodatkowych za nieuregulowane na czas płatności.

Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może również brać udziału w przetargach, ponieważ jego firma będzie widniała w rejestrze dłużników. Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może ponadto skorzystać z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Zadłużenie w ZUS skutkuje dodatkowo ustanowieniem wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości osoby zadłużonej. Nie będziemy również mogli brać udziału w wystawach i targach poświęconych branży, w której prowadzimy firmę.

Ostateczną konsekwencją zadłużenia w ZUS może być oczywiście egzekucja komornicza, a wraz z nią – zajęcie konta bankowego i majątku przedsiębiorcy.

Zadłużenie w US

Za dopuszczenie do zadłużenia w Urzędzie Skarbowym możemy być sądzeni z tytułu wykroczenia skarbowego. W Kodeksie Karnym skarbowym wskazano:

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Kara grzywny określana jest w stawkach dziennych, więc im więcej dni będziemy zalegać z płatnością, tym większą karę grzywny przyjdzie nam zapłacić. Najniższa liczba stawek dziennych może wynosić 10, a najwyższa – 720, a zatem w najgorszym wypadku przyjdzie nam zapłacić grzywnę za prawie dwa pełne lata zaległości.

Stawka dzienna ustalana jest indywidualnie wobec każdego dłużnika. Gwarantuje to paragraf trzeci artykułu 23 Kodeksu Karnego skarbowego.

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art.23.§1. Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720.

§2.Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających wysokości 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą.

§ 3. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Przy obecnej płacy minimalnej wynoszącej 2250 zł, minimalna stawka dzienna grzywny za zaległości w US wynosi 75 zł, a maksymalna nawet 900 000 zł. Za 10 dni opóźnienia we wpłacie środków do Urzędu Skarbowego możemy zatem zapłacić nawet 9 milionów złotych kary.  

Spłata zaległości w ZUS i US

Istnieje kilka możliwości spłaty zaległości w ZUS i US. Ustalenie indywidualnego sposobu spłacenia długu leży w naszej gestii. Jeżeli chcemy uzyskać preferencyjne warunki spłaty, musimy skontaktować się z pracownikiem urzędu, w którym mamy zaległości finansowe. O co możemy się ubiegać:

1. Rozłożenie długu na raty

Nasze zadłużenie w ZUS i US może zostać rozłożone na raty. Otrzymamy wtedy zupełnie nowy terminarz płatności, a postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec nas zostanie zawieszone.

2. Umorzenie składek wobec ZUS

W wyjątkowych trudnych sytuacjach finansowych nasz dług może zostać umorzony. Sytuacja życiowa musi być jednak poparta odpowiednimi dokumentami.

3. Odroczenie terminu spłaty składek

Możemy również wnioskować o odrodzenie daty płatności konkretnej składki. Należy jednak ubiegać się o to jeszcze przed powstaniem zadłużenia – opłacenie składki w nowym, odroczonym terminie, będzie skutkowało nienaliczeniem karnych odsetek.

Pożyczka na spłatę ZUS i US online

Przedsiębiorcy zadłużeni w ZUS albo US nie mogą wnioskować o kredyt bankowy, ponieważ nie spełniają podstawowego warunku – ich BIK nie jest czysty, widoczne są w nim bowiem wszystkie zaległości finansowe. Nie mają zatem zdolności kredytowej i żaden bank nie może wypłacić im gotówki.

Kredytu dla zadłużonych w ZUS i US można poszukiwać zatem jedynie w instytucjach pozabankowych, które nie wymagają oświadczenia o braku zaległości w ZUS i US. Pożyczki pozabankowe są w większości dostępne online i nie wymagają wychodzenia z domu.

Charakteryzują się także mniej restrykcyjnymi warunkami udzielania finansowania, dlatego udzielają pożyczek osobom zadłużonym albo prowadzącym działalność zbyt krótko.

Wysokie ryzyko udzielania pożyczek osobom zadłużonym może jednak wiązać się z koniecznością znalezienia gwaranta albo ustanowienia zastawu (na przykład na wartościową nieruchomość należącą do przedsiębiorcy).


Źródła:

https://www.forbes.pl/finanse/jakie-jest-zadluzenie-firm-wobec-zus/b5yeen9

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990830930

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

PKO BP w Jawiszowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 września 2019

PKO BP w Jawiszowicach

Zielona energia z dofinansowaniem mBanku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 marca 2020

Zielona energia z dofinansowaniem mBanku

Kredyt konsolidacyjny Żary
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
08 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Żary

Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego
Bezpieczne pożyczanie
author
Dominika Sobieraj
27 maja 2013

Ostrzeżenie Komisji Nadzoru Finansowego

Alior Bank w Sztumie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 lipca 2019

Alior Bank w Sztumie

Obrotomierz – kredyt dla firm w Idea Bank
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
06 maja 2015

Obrotomierz – kredyt dla firm w Idea Bank