Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

author
Dominika Byczek
03 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Blisko 1,5 miliona przedsiębiorców ma zadłużenie w ZUS. Przeciętna wysokość długu to ponad 20 000 zł. Sprawdzamy, czy osoby zadłużone w ZUS lub US mają jakiejkolwiek szanse na kredyt w banku lub pożyczkę.

Kredyt na spłatę ZUS i US

Przedsiębiorcy mają spore problemy z uzyskaniem zwykłego kredytu firmowego. Banki niechętnie udzielają finansowania, obawiając się braku płynności i nieterminowej spłaty zobowiązania.

Z tego względu, starają się o kredyt dla firm, przedsiębiorcy muszą przejść przez gąszcz procedur i wymaganych dokumentów. Punktem wyjścia jest oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12 lub 24 miesięcy.

Podstawowy dokument to zaświadczenie o braku zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i US. Jeżeli zatem zalegamy ze spłatą ZUSu, szanse na otrzymanie kredytu dla firm w banku jest minimalne, według niektórych to wręcz niemożliwe. O wiele łatwiej uzyskać pożyczkę na spłatę ZUS w pozabankowych firmach, których ofertę przedstawiamy poniżej.

Pożyczki na spłatę ZUS i US

Visset

Visset

Kwota pożyczki: od 2000 do 12 000 zł

Spłata: 6 miesięcy

Także na spłatę ZUS i US

Stała miesięczna rata

W całości przez Internet

Minimum formalności

Finces

Finces

Kwota faktoringu: do 50 000 zł

Spłata: do 120 dni

Gotówka na dowolny cel

Także na spłatę ZUS i US

Darmowy faktoring do 10 000 zł

W całości przez Internet

Profi Credit

Profi Credit

Kwota pożyczki: od 500 do 25 000 zł

Spłata: od 6 do 36 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

W całości przez Internet

Rata już od 37 zł

RRSO: 90,21%

Hapi Pożyczki

Hapi Pożyczki

Kwota pożyczki: od 800 do 25 000 zł

Spłata: od 3 do 48 miesięcy

Pieniądze na dowolny cel

Minimum formalności

Odroczona spłata rat

RRSO: 9,72%

Lendup

Lendup

Kwota pożyczki: od 500 do 15 000 zł

Spłata: od 6 do 48 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Bez zbędnych dokumentów

RRSO 90,21%

Smartney

Smartney

Kwota pożyczki: od 1000 do 60 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Bez dokumentów dochodowych

W całości przez Internet

Dostępny kalkulator kredytowy

RRSO 23,88%

Rapida Money

Rapida Money

Kwota pożyczki: od 2500 do 25 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Także dla zadłużonych osób

Akceptacja zaległości w ZUS/US

Również z komornikiem sądowym

RRSO 62,41%

SuperGrosz

SuperGrosz

Kwota pożyczki: od 1000 do 10 000 zł

Spłata: od 4 do 48 miesięcy

Możliwość wypłaty na poczcie

Szybka weryfikacja i wypłata

Dla stałych Klientów do 15 000 zł

RRSO: 57,80%

Konsekwencje zaległości wobec ZUS i US

Zaległości we wszelkich instytucjach i firmach prywatnych mogą generować nieprzyjemne konsekwencje. W kwestii zaległości urzędowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym możemy spodziewać się naliczania odsetek.

Wskutek doliczeń nasz dług może szybko się powiększać, przez co jego spłacenie będzie jeszcze trudniejsze. Urzędy nie zawsze i nie bezpośrednio po zaistnieniu zaległości informują podatnika o zaległościach finansowych, dlatego – jeżeli nie kontrolujemy regularnie swoich wpłat – możemy mieć zaległości w ZUS i US i nawet o nich nie wiedzieć.

Skutkiem posiadania zadłużenia w ZUS i US jest także natychmiastowa utrata zdolności kredytowej – w większości firm i banków utracimy szansę na ubieganie się o pożyczkę lub kredyt. Dane dotyczące zadłużenia w US i ZUS są bowiem widoczne w Krajowym Rejestrze Długów, a zatem zalegając ze składkami ZUS i US oficjalnie stajemy się rejestrowanymi dłużnikami.

Wraz z powstaniem zadłużenia spada nasza ocena punktowa w BIK, przez co niedostępne stają się dla nas niskooprocentowane pożyczki i kredyty udzielane przez banki.

Zadłużenie w ZUS

Powstanie zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skutkuje bezpośrednio naliczaniem karnych odsetek i opłat dodatkowych za nieuregulowane na czas płatności.

Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może również brać udziału w przetargach, ponieważ jego firma będzie widniała w rejestrze dłużników. Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może ponadto skorzystać z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Zadłużenie w ZUS skutkuje dodatkowo ustanowieniem wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości osoby zadłużonej. Nie będziemy również mogli brać udziału w wystawach i targach poświęconych branży, w której prowadzimy firmę.

Ostateczną konsekwencją zadłużenia w ZUS może być oczywiście egzekucja komornicza, a wraz z nią – zajęcie konta bankowego i majątku przedsiębiorcy.

Zadłużenie w US

Za dopuszczenie do zadłużenia w Urzędzie Skarbowym możemy być sądzeni z tytułu wykroczenia skarbowego. W Kodeksie Karnym skarbowym wskazano:

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Kara grzywny określana jest w stawkach dziennych, więc im więcej dni będziemy zalegać z płatnością, tym większą karę grzywny przyjdzie nam zapłacić. Najniższa liczba stawek dziennych może wynosić 10, a najwyższa – 720, a zatem w najgorszym wypadku przyjdzie nam zapłacić grzywnę za prawie dwa pełne lata zaległości.

Stawka dzienna ustalana jest indywidualnie wobec każdego dłużnika. Gwarantuje to paragraf trzeci artykułu 23 Kodeksu Karnego skarbowego.

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art.23.§1. Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720.

§2.Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających wysokości 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą.

§ 3. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Przy obecnej płacy minimalnej wynoszącej 2250 zł, minimalna stawka dzienna grzywny za zaległości w US wynosi 75 zł, a maksymalna nawet 900 000 zł. Za 10 dni opóźnienia we wpłacie środków do Urzędu Skarbowego możemy zatem zapłacić nawet 9 milionów złotych kary.  

Spłata zaległości w ZUS i US

Istnieje kilka możliwości spłaty zaległości w ZUS i US. Ustalenie indywidualnego sposobu spłacenia długu leży w naszej gestii. Jeżeli chcemy uzyskać preferencyjne warunki spłaty, musimy skontaktować się z pracownikiem urzędu, w którym mamy zaległości finansowe. O co możemy się ubiegać:

1. Rozłożenie długu na raty

Nasze zadłużenie w ZUS i US może zostać rozłożone na raty. Otrzymamy wtedy zupełnie nowy terminarz płatności, a postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec nas zostanie zawieszone.

2. Umorzenie składek wobec ZUS

W wyjątkowych trudnych sytuacjach finansowych nasz dług może zostać umorzony. Sytuacja życiowa musi być jednak poparta odpowiednimi dokumentami.

3. Odroczenie terminu spłaty składek

Możemy również wnioskować o odrodzenie daty płatności konkretnej składki. Należy jednak ubiegać się o to jeszcze przed powstaniem zadłużenia – opłacenie składki w nowym, odroczonym terminie, będzie skutkowało nienaliczeniem karnych odsetek.

Pożyczka na spłatę ZUS i US online

Przedsiębiorcy zadłużeni w ZUS albo US nie mogą wnioskować o kredyt bankowy, ponieważ nie spełniają podstawowego warunku – ich BIK nie jest czysty, widoczne są w nim bowiem wszystkie zaległości finansowe. Nie mają zatem zdolności kredytowej i żaden bank nie może wypłacić im gotówki.

Kredytu dla zadłużonych w ZUS i US można poszukiwać zatem jedynie w instytucjach pozabankowych, które nie wymagają oświadczenia o braku zaległości w ZUS i US. Pożyczki pozabankowe są w większości dostępne online i nie wymagają wychodzenia z domu.

Charakteryzują się także mniej restrykcyjnymi warunkami udzielania finansowania, dlatego udzielają pożyczek osobom zadłużonym albo prowadzącym działalność zbyt krótko.

Wysokie ryzyko udzielania pożyczek osobom zadłużonym może jednak wiązać się z koniecznością znalezienia gwaranta albo ustanowienia zastawu (na przykład na wartościową nieruchomość należącą do przedsiębiorcy).


Źródła:

https://www.forbes.pl/finanse/jakie-jest-zadluzenie-firm-wobec-zus/b5yeen9

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990830930

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mirosław W
Mirosław W
2021-02-18 12:34:18

Bardzo ciekawy artykuł ze swojej strony mogę polecić https://simplefinance.pl/pozyczki/pozyczka-pomostowa jeśli chodzi o finansowanie przy zaległościach w ZUS lub US :)

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Oborniki

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Obornikach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Szybkie pożyczki Piotrków Trybunalski

Szukasz najtańszej pożyczki w Piotrkowie Trybunalskim? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
12 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia listonosz?

Praca listonosza jest bardzo wymagająca fizycznie, dlatego jest to zawód dla osób zahartowanych, które dobrze zniosą nietypowe oraz stresujące sytuacje. Sprawdzamy, ile zarabiają listonosze.

author
Aleksandra Gościnna
04 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao zarobił w pierwszym kwartale 392 mln zł

Skonsolidowany zysk netto, który osiągnął Bank Pekao w pierwszym kwartale 2018 roku wyniósł nieco ponad 392 300 000 złotych, względem 349 700 000 złotych rok wcześniej. Zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który przewidywał wynik na poziomie 390 800 000 złotych.

author
Patryk Byczek
10 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Lokata na Nowe Środki XXI” w Getin Banku

Getin Bank wystartował z kolejną edycją promocji Na nowe środki. Bank proponuje swoim Klientom konto oszczędnościowe z oprocentowaniem wynoszącym 3% do kwoty 400 000 złotych. Do promocji można dołączyć do 21 lipca 2019 roku.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP ostrzega przed oszustami na portalu społecznościowym

Największy bank w Polsce ostrzega Klientów przed cyberprzestępcami wysyłającymi fałszywe wiadomości za pośrednictwem portalu Facebook i aplikacji Messenger. Oszuści działają metodą „na znajomych”, pod których się podszywając próbują wyłudzić pieniądze.

author
Patryk Byczek
10 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj