Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

Pożyczka i kredyt na spłatę ZUS i US

author
Dominika Sobieraj
03 grudnia 2019

Blisko 1,5 miliona przedsiębiorców ma zadłużenie w ZUS. Przeciętna wysokość długu to ponad 20 000 zł. Sprawdzamy, czy osoby zadłużone w ZUS lub US mają jakiejkolwiek szanse na kredyt w banku lub pożyczkę.

Kredyt na spłatę ZUS i US

Przedsiębiorcy mają spore problemy z uzyskaniem zwykłego kredytu firmowego. Banki niechętnie udzielają finansowania, obawiając się braku płynności i nieterminowej spłaty zobowiązania.

Z tego względu, starają się o kredyt dla firm, przedsiębiorcy muszą przejść przez gąszcz procedur i wymaganych dokumentów. Punktem wyjścia jest oczywiście prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 12 lub 24 miesięcy.

Podstawowy dokument to zaświadczenie o braku zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i US. Jeżeli zatem zalegamy ze spłatą ZUSu, szanse na otrzymanie kredytu dla firm w banku jest minimalne, według niektórych to wręcz niemożliwe. O wiele łatwiej uzyskać pożyczkę na spłatę ZUS w pozabankowych firmach, których ofertę przedstawiamy poniżej.

Pożyczki na spłatę ZUS i US

Visset

Visset

Kwota pożyczki: od 2000 do 12 000 zł

Spłata: 6 miesięcy

Także na spłatę ZUS i US

Stała miesięczna rata

W całości przez Internet

Minimum formalności

Finces

Finces

Kwota faktoringu: do 50 000 zł

Spłata: do 120 dni

Gotówka na dowolny cel

Także na spłatę ZUS i US

Darmowy faktoring do 10 000 zł

W całości przez Internet

Profi Credit

Profi Credit

Kwota pożyczki: od 500 do 25 000 zł

Spłata: od 6 do 36 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

W całości przez Internet

Rata już od 37 zł

RRSO: 90,21%

Hapi Pożyczki

Hapi Pożyczki

Kwota pożyczki: od 800 do 25 000 zł

Spłata: od 3 do 48 miesięcy

Pieniądze na dowolny cel

Minimum formalności

Odroczona spłata rat

RRSO: 9,72%

Lendup

Lendup

Kwota pożyczki: od 500 do 15 000 zł

Spłata: od 6 do 48 miesięcy

Wypłata nawet w 16 minut

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Bez zbędnych dokumentów

RRSO 90,21%

Smartney

Smartney

Kwota pożyczki: od 1000 do 60 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Bez dokumentów dochodowych

W całości przez Internet

Dostępny kalkulator kredytowy

RRSO 23,88%

Rapida Money

Rapida Money

Kwota pożyczki: od 2500 do 25 000 zł

Spłata: od 12 do 60 miesięcy

Także dla zadłużonych osób

Akceptacja zaległości w ZUS/US

Również z komornikiem sądowym

RRSO 62,41%

SuperGrosz

SuperGrosz

Kwota pożyczki: od 1000 do 10 000 zł

Spłata: od 4 do 48 miesięcy

Możliwość wypłaty na poczcie

Szybka weryfikacja i wypłata

Dla stałych Klientów do 15 000 zł

RRSO: 57,80%

Konsekwencje zaległości wobec ZUS i US

Zaległości we wszelkich instytucjach i firmach prywatnych mogą generować nieprzyjemne konsekwencje. W kwestii zaległości urzędowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym możemy spodziewać się naliczania odsetek.

Wskutek doliczeń nasz dług może szybko się powiększać, przez co jego spłacenie będzie jeszcze trudniejsze. Urzędy nie zawsze i nie bezpośrednio po zaistnieniu zaległości informują podatnika o zaległościach finansowych, dlatego – jeżeli nie kontrolujemy regularnie swoich wpłat – możemy mieć zaległości w ZUS i US i nawet o nich nie wiedzieć.

Skutkiem posiadania zadłużenia w ZUS i US jest także natychmiastowa utrata zdolności kredytowej – w większości firm i banków utracimy szansę na ubieganie się o pożyczkę lub kredyt. Dane dotyczące zadłużenia w US i ZUS są bowiem widoczne w Krajowym Rejestrze Długów, a zatem zalegając ze składkami ZUS i US oficjalnie stajemy się rejestrowanymi dłużnikami.

Wraz z powstaniem zadłużenia spada nasza ocena punktowa w BIK, przez co niedostępne stają się dla nas niskooprocentowane pożyczki i kredyty udzielane przez banki.

Zadłużenie w ZUS

Powstanie zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych skutkuje bezpośrednio naliczaniem karnych odsetek i opłat dodatkowych za nieuregulowane na czas płatności.

Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może również brać udziału w przetargach, ponieważ jego firma będzie widniała w rejestrze dłużników. Zadłużony w ZUS przedsiębiorca nie może ponadto skorzystać z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Zadłużenie w ZUS skutkuje dodatkowo ustanowieniem wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości osoby zadłużonej. Nie będziemy również mogli brać udziału w wystawach i targach poświęconych branży, w której prowadzimy firmę.

Ostateczną konsekwencją zadłużenia w ZUS może być oczywiście egzekucja komornicza, a wraz z nią – zajęcie konta bankowego i majątku przedsiębiorcy.

Zadłużenie w US

Za dopuszczenie do zadłużenia w Urzędzie Skarbowym możemy być sądzeni z tytułu wykroczenia skarbowego. W Kodeksie Karnym skarbowym wskazano:

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Kara grzywny określana jest w stawkach dziennych, więc im więcej dni będziemy zalegać z płatnością, tym większą karę grzywny przyjdzie nam zapłacić. Najniższa liczba stawek dziennych może wynosić 10, a najwyższa – 720, a zatem w najgorszym wypadku przyjdzie nam zapłacić grzywnę za prawie dwa pełne lata zaległości.

Stawka dzienna ustalana jest indywidualnie wobec każdego dłużnika. Gwarantuje to paragraf trzeci artykułu 23 Kodeksu Karnego skarbowego.

§

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

Art.23.§1. Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej; jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720.

§2.Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających wysokości 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą.

§ 3. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Przy obecnej płacy minimalnej wynoszącej 2250 zł, minimalna stawka dzienna grzywny za zaległości w US wynosi 75 zł, a maksymalna nawet 900 000 zł. Za 10 dni opóźnienia we wpłacie środków do Urzędu Skarbowego możemy zatem zapłacić nawet 9 milionów złotych kary.  

Spłata zaległości w ZUS i US

Istnieje kilka możliwości spłaty zaległości w ZUS i US. Ustalenie indywidualnego sposobu spłacenia długu leży w naszej gestii. Jeżeli chcemy uzyskać preferencyjne warunki spłaty, musimy skontaktować się z pracownikiem urzędu, w którym mamy zaległości finansowe. O co możemy się ubiegać:

1. Rozłożenie długu na raty

Nasze zadłużenie w ZUS i US może zostać rozłożone na raty. Otrzymamy wtedy zupełnie nowy terminarz płatności, a postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec nas zostanie zawieszone.

2. Umorzenie składek wobec ZUS

W wyjątkowych trudnych sytuacjach finansowych nasz dług może zostać umorzony. Sytuacja życiowa musi być jednak poparta odpowiednimi dokumentami.

3. Odroczenie terminu spłaty składek

Możemy również wnioskować o odrodzenie daty płatności konkretnej składki. Należy jednak ubiegać się o to jeszcze przed powstaniem zadłużenia – opłacenie składki w nowym, odroczonym terminie, będzie skutkowało nienaliczeniem karnych odsetek.

Pożyczka na spłatę ZUS i US online

Przedsiębiorcy zadłużeni w ZUS albo US nie mogą wnioskować o kredyt bankowy, ponieważ nie spełniają podstawowego warunku – ich BIK nie jest czysty, widoczne są w nim bowiem wszystkie zaległości finansowe. Nie mają zatem zdolności kredytowej i żaden bank nie może wypłacić im gotówki.

Kredytu dla zadłużonych w ZUS i US można poszukiwać zatem jedynie w instytucjach pozabankowych, które nie wymagają oświadczenia o braku zaległości w ZUS i US. Pożyczki pozabankowe są w większości dostępne online i nie wymagają wychodzenia z domu.

Charakteryzują się także mniej restrykcyjnymi warunkami udzielania finansowania, dlatego udzielają pożyczek osobom zadłużonym albo prowadzącym działalność zbyt krótko.

Wysokie ryzyko udzielania pożyczek osobom zadłużonym może jednak wiązać się z koniecznością znalezienia gwaranta albo ustanowienia zastawu (na przykład na wartościową nieruchomość należącą do przedsiębiorcy).


Źródła:

https://www.forbes.pl/finanse/jakie-jest-zadluzenie-firm-wobec-zus/b5yeen9

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990830930

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mirosław W
Mirosław W
2021-02-18 12:34:18

Bardzo ciekawy artykuł ze swojej strony mogę polecić https://simplefinance.pl/pozyczki/pozyczka-pomostowa jeśli chodzi o finansowanie przy zaległościach w ZUS lub US :)

Podobne artykuły

Promocja: „Wiosenny bonus” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 marca 2019

Promocja: „Wiosenny bonus” w BGŻ BNP Paribas

Lombardy w Dąbrowie Górniczej
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
08 grudnia 2022

Lombardy w Dąbrowie Górniczej

Zawezwanie do próby ugodowej
Poradnik
author
Halszka Gronek
06 września 2018

Zawezwanie do próby ugodowej

W których miastach jest najgorsze powietrze ?
Blog
author
Aneta Jankowska
08 grudnia 2017

W których miastach jest najgorsze powietrze ?

Waloryzacja emerytur 2021 – tabela brutto/netto
Emerytura
author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2021

Waloryzacja emerytur 2021 – tabela brutto/netto

Santander Consumer Bank Poddębice
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
30 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Poddębice

Porównaj