zadluzenia.com
zamknij

Alior zwolni 2600 pracowników

Zarząd Alior Banku poinformował o planowanych zwolnieniach. Do końca 2017 roku pracę może stracić 2,6 tysięcy pracowników. To następstwo połączenia wydzielonej części Banku BPH.

 

 

Alior Bank podał w swoim komunikacie, że „ 25 listopada 2016 r. przystąpił do procedury zawiadomienia międzyzakładowych organizacji związkowych działających przy banku o przystąpieniu do prac nad porozumieniem w sprawie zwolnień grupowych, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników". 


W informacji podanej przez bank można przeczytać, że działania restrukturyzacyjne mogą potrwać do końca przyszłego roku i nie zostanie zwolnionych więcej niż 2 600 pracowników


- Ostateczne dane w zakresie rozważanych działań restrukturyzacyjnych, w tym liczba objętych restrukturyzacją pracowników oraz związane z nią koszty i oszczędności będą znane po zakończeniu przez Alior Bank SA procesu konsultacji ze związkami zawodowymi - podaje komunikat Alior Banku.


Na początku listopada tego roku Bank BPH podzielił się na dwie niezależne części - jedną, która zajmuje się kredytami hipotecznymi osób fizycznych i drugą, obsługującą pozostałe produkty dla klientów biznesowych i indywidualnych. Właśnie ta druga część została wchłonięta przez Alior Bank. 


W komunikacie prasowym Alior Banku, czytamy, że dublowanie się oddziałów, występowanie powtarzających się stanowisk i funkcji w jednostkach organizacyjnych połączonego banku to naturalna konsekwencja fuzji dwóch instytucji finansowych


Co więcej, komunikat dodaje, że “planowane zmiany organizacyjne wynikają także z konieczności dostosowania się banku do dynamicznie zmieniających się realiów rynkowych. Branża bankowa przechodzi obecnie przemianę technologiczną – klienci masowo korzystają z produktów i procesów w cyfrowych kanałach, spada liczba wizyt i transakcji w oddziałach.”

 

Bank poinformował, że skonsultuje ze związkami zawodowymi zakres działań pozwalających minimalizować skutki społeczne planowanej restrukturyzacji jak i pakiet świadczeń oferowany pracownikom objętym tym procesem.


Alior Bank spodziewał się poniesienia największych kosztów integracji z wydzieloną częścią Banku BPH, w okresie od I do III kwartału w 2017 roku. Później podawał, że obniżył spekulowane koszty integracji do 500 mln zł. Zgodnie z aktualnymi danymi w 2016 roku koszty te wynieść mają 53 mln zł (zamiast 54 mln złotych). W 2017 roku - 447 mln zł, (wcześniej założono je na poziomie 328 mln zł). Natomiast w 2018 i w 2019 roku Alior nie planuje, poniesienia kosztów z tego tytułu (mówiono o kosztach na poziomie 179 mln zł i 89 mln zł w tych latach).


Po połączeniu z częścią Banku BPH, Alior Bank, pod względem wartości aktywów awansował na 9 miejsce wśród największych banków w Polsce - 62 mld zł. Zajmuje też 6 pozycję z racji na liczbę klientów - 4,2 mln.
 

Skomentuj artykuł
captcha
~spasdelev

Bardzo zła wiadomość bo oczywiście stanowiska stracą "naj słabsi" którym wcale tak łatwo o nową pracę nie będzie. Kto ma jakieś wielkie kwalifikacje i dobre wykształcenie albo nie poleci albo natychmiast znajdzie pracę u konkurencji. Gorzej z przeciętnymi pracownikami :( Współczuję.   Odpowiedź

~spasdelev

A Alior Bank sam w sobie to świetny bank. Sam mam u nich od kilku lat konto i na prawdę jestem zadowolony (co też ważne nie wydzwaniają do mnie ciągle jak do żony z mBanku :)   Odpowiedź