Awaria, która miała miejsce w bankowości internetowej i mobilnej największego banku w Polsce, PKO BP zakończyła się. Klienci mogą ponownie bezproblemowo logować się na swoje konto na stronie internetowej oraz za pomocą aplikacji smartfonu. Bank postanowił zrekompensować klientom tymczasowe problemy techniczne zwalniając ich z opłat za przelewy natychmiastowe.

Autor: Natalia Narloch
Dodano: 28.10.2018
Udostępnij:

Na czym polegała awaria?

W piątkowe popołudnie największy bank w Polsce poinformował klientów o wystąpieniu problemów technicznych zarówno na stronie internetowej, jak i aplikacji mobilnej iPKO. Niemożliwe było dokonywanie płatności, serwis internetowy i telefoniczny iPKO, serwis internetowy iPKO biznes, a także połączenie się z infolinią.

W sieci zaczęły pojawiać się pierwsze pytania i skargi ze strony klientów. Zaniepokojone portale korzystające z usług płatniczych PKO BP wydały oficjalną prośbę o udzielenie informacji na temat przyczyny problemu i czasu potrzebnego na naprawienie usterki. W odpowiedzi, bank umieścił informację na swoim profilu Facebook potwierdzającą awarię.

„Szanowni Państwo, informujemy, że obecnie z powodu usterki technicznej, niezależnej od banku, dostęp do serwisu iPKO oraz aplikacji IKO jest utrudniony. Trwają prace nad przywróceniem dostępu do usług. Jednocześnie informujemy, że karty płatnicze działają prawidłowo. Przepraszamy za utrudnienia.”


 

Błąd podczas logowania

Logując się do systemu bankowości internetowej PKO BP wyświetlał się komunikat: „Wynik realizowanej operacji nie jest znany. W przypadku zlecenia przelewu sprawdź w transakcjach oczekujących oraz na historii rachunku, czy operacja została zrealizowana”.

W przypadku aplikacji mobilnej występował błąd informujący „Coś poszło nie tak. Nie możesz zrealizować tej operacji”. Z kolei próby połączenia się z infolinią kończyły się komunikatem „"Informujemy, że obecnie występują utrudnienia w korzystaniu z serwisu internetowego iPKO, w dokonywaniu dyspozycji kartami PKO Banku Polskiego oraz korzystaniu z aplikacji IKO. Nie jest możliwe składanie dyspozycji za pośrednictwem konsultanta oraz obsługa klientów w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego. Pracujemy nad przywróceniem pełnej funkcjonalności."

Ponadto, nie działały niektóre bankomaty i karty płatnicze w związku z czym obsługa klientów w oddziałach była utrudniona. Usterka ta została naprawiona najszybciej, pozostawiając niefunkcjonującą płatność internetową i mobilną.


 

Sprawna naprawa usterki

Tego samego dnia pod wieczór, PKO BP wydał oficjalny komunikat na swojej stornie internetowej oraz na portalu Facebook o naprawieniu usterki technicznej.

„Szanowni Państwo,informujemy, że utrudnienia zostały usunięte. Od godziny 16.30 przywrócony został pełen dostęp do usług bankowości elektronicznej iPKO, od godz. 19.00 również do bankowości mobilnej IKO. Karty działały bez utrudnień. Wszystkie przelewy przychodzące zostały zaksięgowane. Problemy były spowodowane przez niezależną od nas usterkę techniczną, przecięcie światłowodów zapewniających komunikację. O incydencie poinformowano odpowiednie organy państwowe.”


 

BKO BP zwalnia z opłat za przelewy natychmiastowe

Bank przeprosił za zaistniałe utrudnienia. W związku z nimi postanowił zwolnić klientów z opłat za przelewy natychmiastowe do poniedziałku – 29. października włącznie.

„Z uwagi na niedogodności, zdecydowaliśmy o zwolnieniu Klientów korzystających z iPKO i IKO z opłat za przelewy natychmiastowe od dziś, od godz. 18.00 do poniedziałku, 29.10.2018 do końca dnia. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej PKO BP oraz na profilu Facebook.

Komentarze