Citi Handlowy chce zrewolucjonizować swoją ofertę, która ma przyciągnąć nowych Klientów. Bank pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli na zautomatyzowanie podejmowania przez Klientów indywidualnych kredytów online. Ponadto wprowadzona ma zostać także sprzedaż kart kredytowych przez Internet.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 13.06.2018
Udostępnij:

Dostosowana do instytucji platforma ma być gotowa jeszcze w tym roku. Dział kredytów online ma usprawnić sektor pożyczkowy, który odnotował jednoprocentowy spadek w pierwszym kwartale bieżącego roku. Cała procedura aplikowania o kredyt ma trwać maksymalnie 30 minut.

Brak zwolnień

Władze instytucji potwierdzają, że w związku z wprowadzeniem nowej platformy, nie są przewidywane żadne zwolnienia, czy grupowa redukcja etatów. Pracownicy pozostaną na dotychczasowych umowach, a nowy sposób sprzedawania pożyczek i kart kredytowych ma jedynie wspomóc pracę zatrudnionych.

Oferta banku
 

Aktualna internetowa oferta banku opiera się tylko na złożeniu wniosku. Z tego rozwiązania korzysta obecnie 43% Klientów instytucji.

„Time to money”, czyli projekt wdrażający nowe rozwiązania, realizowany jest etapowo. Prace banku związane są obecnie z:
 

  • biometrią (Klient potwierdzi swoją tożsamość za pomocą zdjęcia selfie oraz zdjęcia dowodu osobistego),

  • przeciwdziałaniem prania brudnych pieniędzy (weryfikacja AML).

Szybkość udzielania finansowania to przewaga, jaką mają dziś fintechy nad bankami, które coraz częściej reklamują się przez pryzmat tempa, w jakim są w stanie pożyczyć pieniądze, mowa m.in. o Aliorze czy BZ WBK. Wszystko wskazuje na to, że również Millennium podąży tym szlakiem.” – mówił analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, Michał Sobolewski.
 

Komentarze