Banki ostrzegają Klientów przez złośliwym oprogramowaniem
Oprogramowanie na smartfony, które w swoim działaniu jest bardzo szkodliwe, „podszywa” się pod serwisy transakcyjne, czy aplikacje mobline. Może być także zainstalowane podczas „udawanej” aktualizacji systemu operacyjnego.
Cyberprzestępstwo
Każdy użytkownik smartfona, który padnie ofiarą złośliwego oprogramowania, jak najszybciej powinien usunąć podejrzaną aplikację, zmienić wszelkie hasła, których używa podczas logowania do bankowości mobilnej, a także przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.
Jeżeli sytuacja wygląda o wiele gorzej i padliśmy już ofiarą przestępstwa, powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem. Sprawę można także zgłosić na Policję, kierując odpowiednią wiadomość e-mail na adres [email protected].
Jak nie dopuścić wirusa do telefonu
Aby uniknąć sytuacji, w której na nasz smartfon dostaną się nieodpowiednie pliki, należy pobierać aplikacje jedynie z oficjalnych sklepów danego systemu operacyjnego. Nie powinno się także wchodzić w obce linki (w tym te przesłane w wiadomościach SMS). Trzeba zwracać szczególną uwagę na adres strony bankowej, podczas logowania się na swoje konto. Bardzo często bywa tak, że wchodząc w fałszywy link, zostajemy przekierowani do do strony wyglądającej tak samo, jak strona naszego banku. Różnica jest taka, że wpisane podczas logowania dane są udostępniane cyberprzestępcom. Warto też wyposażyć telefon w jakąś aplikację antywirusową.
„Pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które podszywa się pod komunikaty aplikacji mobilnych lub serwisów transakcyjnych. Szkodliwe oprogramowanie może przekierowywać kody SMS, wyświetlać fałszywe ekrany logowania do aplikacji, wymagające podania dodatkowych danych i w ten sposób wyłudzać dane dostępowe do serwisów transakcyjnych i aplikacji mobilnych” – można wyczytać w oficjalnym komunikacie PKO BP.
Dodaj komentarz