Banki ostrzegają Klientów przez złośliwym oprogramowaniem

Banki ostrzegają Klientów przez złośliwym oprogramowaniem

author
Patryk Byczek
31 lipca 2018
Kolejni Klienci banków otrzymują ostrzeżenia przed wirusami na smartfony. ING Bank Śląski i PKO BP przestrzegają przed cyberprzestępcami tworzącymi aplikacje infekujące telefony komórkowe, potrafiące przechwycić dane logowania do kont bankowych oraz kody weryfikacyjne zawarte w wiadomościach SMS.

Oprogramowanie na smartfony, które w swoim działaniu jest bardzo szkodliwe, „podszywa” się pod serwisy transakcyjne, czy aplikacje mobline. Może być także zainstalowane podczas „udawanej” aktualizacji systemu operacyjnego. 

Cyberprzestępstwo
 

Każdy użytkownik smartfona, który padnie ofiarą złośliwego oprogramowania, jak najszybciej powinien usunąć podejrzaną aplikację, zmienić wszelkie hasła, których używa podczas logowania do bankowości mobilnej, a także przywrócić telefon do ustawień fabrycznych.

Jeżeli sytuacja wygląda o wiele gorzej i padliśmy już ofiarą przestępstwa, powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem. Sprawę można także zgłosić na Policję, kierując odpowiednią wiadomość e-mail na adres [email protected]


 

Jak nie dopuścić wirusa do telefonu

Aby uniknąć sytuacji, w której na nasz smartfon dostaną się nieodpowiednie pliki, należy pobierać aplikacje jedynie z oficjalnych sklepów danego systemu operacyjnego. Nie powinno się także wchodzić w obce linki (w tym te przesłane w wiadomościach SMS). Trzeba zwracać szczególną uwagę na adres strony bankowej, podczas logowania się na swoje konto. Bardzo często bywa tak, że wchodząc w fałszywy link, zostajemy przekierowani do do strony wyglądającej tak samo, jak strona naszego banku. Różnica jest taka, że wpisane podczas logowania dane są udostępniane cyberprzestępcom. Warto też wyposażyć telefon w jakąś aplikację antywirusową.

Pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które podszywa się pod komunikaty aplikacji mobilnych lub serwisów transakcyjnych. Szkodliwe oprogramowanie może przekierowywać kody SMS, wyświetlać fałszywe ekrany logowania do aplikacji, wymagające podania dodatkowych danych i w ten sposób wyłudzać dane dostępowe do serwisów transakcyjnych i aplikacji mobilnych” – można wyczytać w oficjalnym komunikacie PKO BP.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Jaworzno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Jaworzno

Krajowy Rejestr Zadłużonych
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
31 stycznia 2018

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Kredyt konsumencki – ogólne informacje
Kredyty
autor wpisu
Maciej_Stanko
04 kwietnia 2013

Kredyt konsumencki – ogólne informacje

Co zrobilibyśmy ze spadkiem 5 mln złotych?
Blog
author
Dominika Sobieraj
06 lipca 2017

Co zrobilibyśmy ze spadkiem 5 mln złotych?

Pożyczka sLoan.pl
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
25 czerwca 2018

Pożyczka sLoan.pl

Porównaj