Banki w Polsce najbardziej innowacyjne

Banki w Polsce najbardziej innowacyjne

author
Aneta Jankowska
19 lipca 2017
Banki starają się nadążyć za rosnącymi wymaganiami klientów. W dobie digitalizacji i cyfrowych rozwiązań zmieniają się również priorytety sektora bankowego. Instytucje otwierają się na innowacje i wdrażają nowe rozwiązania, stale uważając jednak na niebezpieczeństwa czyhające w świecie cyfryzacji.  

Pierwsi w Europie

Obecnie jednym z największych wyzwań dla banków, które wdrażają cyfrowe strategie jest bezpieczeństwo danych. Co więcej, dzięki udostępnieniu klientom zautomatyzowanych usług oraz produktów, rola zwykłego pracownika banku po prostu maleje. Okazuje się, że ponad 14 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości w sieci. Natomiast prawie 5 mln ma zainstalowaną w smartfonie aplikację swojego banku. Z danych firmy doradczej PwC wynika, że z bankowości mobilnej korzysta 61% posiadaczy komórek, a więcej niż 2 mln Polaków aktywowało już mobilny system BLIK. Jest to najwyższy wynik w Unii Europejskiej.

Więcej cyfryzacji, mniej tradycyjnych placówek
 
Raport Narodowego Banku Polskiego – „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego”, również potwierdza to, że preferujemy usługi bankowe, które są dostępne za pośrednictwem kanałów cyfrowych. Prawie wszyscy, bo 92% z nas korzysta z bankowości internetowej. Liczba osób, które odwiedzają tradycyjne placówki stale maleje. Dane KNF pokazują, że ich liczba w kwietniu bieżącego roku spadła poniżej 7 tys. placówek. 


 
Bankowe placówki samoobsługowe

Badanie „Digital Banking Expert Survey”, które przeprowadziło GFT Technologies informuje, że 5% banków zamierza w ogóle zrezygnować ze swoich oddziałów stacjonarnych. Natomiast 23% rozważa wprowadzenie całkowicie samoobsługowych placówek. Co ciekawe, GTF tłumaczy w raporcie, że jedną z głównych przyczyn, przez którą banki nie mogą się w pełni digitalizować są regulacje prawne.

Polski sektor bankowy liderem

W 2018 roku wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która nałoży na nie wiele wymogów oraz rozporządzenie RODO, które dotyczy restrykcyjnej ochrony danych osobowych. Banki w Polsce również mogą borykać się z problemami. Według raportu „CE Banking Outlook” Deloitte, rok 2018 będzie trudny dla sektora bankowego. Mimo to nasz rodzimy sektor jest  liderem cyfryzacji w Europie Środkowej. Polskie banki stale wdrażają zaawansowane narzędzia oraz metody, które pozwalają na zdobywanie nowych klientów dzięki sieci i aplikacji mobilnych. Wśród najlepiej zdigitalizowanych Deloitte wymienił ING Bank Śląski, mBank i Millenium.

Cyfryzacja lekarstwem dla banków

 
Analitycy Deloitte podkreślają jak istotna jest cyfryzacja. To dzięki niej banki będą mogły na równi konkurować z sektorem fintech. Rosnące potrzeby klientów, którzy są zainteresowani szybkim i prostym dostępem do usług oraz produktów, przyczyniają się do nieustannego rozwoju i szukania innowacyjnych rozwiązań przez banki. Doskonalenie procesów i ich integracja oraz automatyzacja przyciągną jeszcze więcej odbiorców.

Badanie „Digital Banking Expert Survey” pokazało, że aktualnie tylko 9%światowych banków zakończyło wdrożenie cyfrowej strategii, a jedna trzecia jedynie zakończyła tworzenie takiego planu. 60% banków nadal pracuje nad swoją strategią. Jednym z największych wyzwań przed instytucjami finansowymi są ochrona danych osobowych oraz cyberzagrożenia, które są związane z postępem i cyfryzacją. Aleksandra Gren, dyrektor generalny Fiserv Polska, podkreśla:
 
Kwestia cyberbezpieczeństwa jest bardzo ważna. Poprzez rozwiązania, które są odpowiednio certyfikowane już na etapie tworzenia, zapewniamy klientom pełen zakres zabezpieczeń przed cyberatakami. Często pomagamy też bankom w rozwiązywaniu szeregu pytań, które nie dotyczą bezpośrednio naszych systemów, ale też wspomagamy je doświadczeniem ze Stanów Zjednoczonych i całego świata. Aktywnie działamy we wszelkich grupach roboczych i kołach dyskusyjnych dotyczących tego, jak pomóc bankom zabezpieczyć się przed cyberatakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

karola
karola
2017-08-01 19:45:56

I ja na innowacje stawiam, dlatego stawiam na getin, bo on jeżeli o to chodzi wiedzie prym.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Krosno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
21 listopada 2017

Kredyt samochodowy Krosno

Profi Credit w Międzychodzie
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Międzychodzie

Kredyt gotówkowy Żory
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Żory

ZUS oddział w Łodzi
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 września 2019

ZUS oddział w Łodzi

Bank Pekao w Pionkach
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 lipca 2019

Bank Pekao w Pionkach

Porównaj