Strona główna Wpisy Branża budowlana coraz częściej nie płaci kontrahentom

Branża budowlana coraz częściej nie płaci kontrahentom

author
Aneta Jankowska
28 maja 2018
Branża budowlana ma kłopoty ze swoimi zaległościami. Jak podaje Rejestr Dłużników BIG InfMonitor, stale rośnie liczba niesolidnych dłużników właśnie z tego sektora.

Problemy ze spłatą długów mają nie tylko zwykli ludzie, ale i firmy. Coraz szybciej przybywa przedsiębiorstw budowlanych, które unikają płatności bankom i swoim kontrahentom. Kłopoty ze spłatą rat kredytów czy zapłatą faktur ma już wiele firm, a przez ich zaległości finansowe upadłości ogłaszają kolejne przedsiębiorstwa. W jednym miesiącu bankructwo ogłosiło aż 13 mniejszych podwykonawców.

Długi branży budowlanej rosną

Chociaż produkcja budowlano-montażowa rośnie, to z informacji BIG InfoMonitor wynika, że w trakcie 6 miesięcy liczba dłużników, którzy mają kłopoty ze spłatami w tej branży zwiększyła się o 7,5 tys. przedsiębiorstw. Łączne zadłużenie tego sektora sięga już ponad 4,5 mld zł.

W zeszłym roku przez 9 miesięcy pojawiło się w naszych bazach 329 nowych niesolidnych przedsiębiorstw budowlanych. Nieco niższą dynamiką cechował się wzrost kwoty zaległości sektora budowlanego w ostatnich 6 miesiącach. Suma przeterminowanych zobowiązań zwiększyła się o 300 mln zł – wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. 

Rafał Bałdys-Rembowski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, alarmuje, że najbardziej niepokojący jest fakt, iż zjawiska te obserwujemy w sytuacji, gdy firmy mają pełne portfele zamówień, a szczyt prac dopiero się rozpoczyna. 

Ryzyko, że dojdzie do kolejnej fali upadłości w sektorze jak i wśród firm z nim powiązanych jest coraz większe. Tym razem jednak może dotknąć również przedsiębiorstwa, które obronną ręką wyszły z poprzedniego kryzysu na placach budów. Obawy ku temu są, bo scenariusz zaczyna łudząco przypominać sytuację z lat 2012 – 2015, kiedy to upadało rocznie ponad 150, a nawet i ponad 200 firm budowlanych i w cztery lata pracę straciło 90 tys. osób – tłumaczy.

Z danych BIG InfoMonitor i BIK wynika:

  • blisko 6% firm budowlanych stanowią niesolidni płatnicy
  • liczba budowlanych dłużników wyniosła na koniec I kwartału 39 382
  • łączna zaległość prawie 40 tys. dłużników wyniosła 4,57 mld zł
  • problem ze spłacaniem zobowiązań w tym sektorze jest bardziej widoczny niż np. w handlu czy przemyśle
  • z drugiej strony, gorszą sytuację możemy zauważyć w transporcie lub górnictwie, gdzie prawie 8% firm ma problem z regulowaniem o czasie rat kredytów i faktur dostawców

Długi branży budowlanej powodują kolejne upadłości

Firma Euler Hermes, która ubezpiecza należności handlowe, przygotowała analizę, z której wynika, że w lutym bieżącego rok 13 z 76 ogłoszonych wtedy upadłości, było spowodowanych właśnie problemami w budownictwie. Bankructwo ogłosiło 10 pracujących na jego rzecz producentów oraz 3 hurtownie materiałów budowlanych. 

Geneza problemu

Przyczyn niesolidnych dłużników wśród firm budowlanych można szukać między innymi w kumulacji inwestycji publicznych, które weszły w fazę realizacji robót czy w drożejących materiałów i sprzętów budowlanych. Taka sytuacja przyczynia się do tego, że długoterminowe kontrakty budowlane stają się mniej rentowne, a w wielu przypadkach przynoszą wykonawcom straty. Przedsiębiorstwom nie pomógł również wprowadzony w ubiegłym roku mechanizm odwróconego VAT. To spowodowało pogorszenie sytuacji płynnościowej firm podwykonawczych, a później wzrost cen usług podwykonawczych.

Konsekwencje długów branży budowlanej

Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje, że w najgorszym przypadku w przyszłości ceny nadal będą rosły, a coraz więcej firmy będzie stopniowo ogłaszać swoje bankructwo. W pesymistycznym obrazie przyszłości, na horyzoncie może pojawić się ryzyko niepowodzenia programu budowy dróg i kolei oraz wstrzymania wielu inwestycji.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

PKO BP w Kolnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019

PKO BP w Kolnie

PKO BP w Głogowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 sierpnia 2019

PKO BP w Głogowie

Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
18 kwietnia 2020

Oszustwo na oprogramowanie do rozliczania PIT

Szybkie pożyczki Nowogard
Wpisy Inne
author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Nowogard