Co to jest bezpieczne zadłużenie – raport Provident
Bezpieczne zadłużenie – raport Provident
Mówiąc o bezpiecznym zadłużeniu, zgodnie z wyliczeniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), powinno ono znajdować się między 36 a 70% PKB Jeszcze inne widełki wskazuje Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BRM), który wspomina o maksymalnej granicy zadłużenia równego 80% PKB i 60% PKB w przypadku oddziaływania na konsumpcję.
“Przyjmuje się, że koszty obsługi długi nie powinny przekraczać 35% dochodu kredytobiorcy, a w przypadku kredytów mieszkaniowych wartość kredytu do wartosci nieruchomości nie powinna przekraczać 70%.” – czytamy w komunikacie.
Zagrożenia ze strony zadłużenia zależą między innymi od etapu rozwoju konkretnego kraju. Do tej kategorii państw należy również Polska.
Kolejnym czynnikiem wpływającym negatywnie jest samo tempo przyrostu zadłużenia. W raporcie czytamy, że w tym przypadku stosuje się pojęcie tzw. luki kredytowej (credit gap). To różnica między relacją długu do PKB w danym momencie a długookresowym trendem tego wskaźnika.
“Badania prowadzone przez Europejską Radę Ryzyka Systemowego wskazują wręcz, że jest to kluczowy wskaźnik pozwalający ocenić niebezpieczeństwo destabilizacji finansowej. Przyrost długu znacznie szybszy od średniej historycznej może bowiem wytwarzać istotne nierównowagi w gospodarce, czyli prowadzić do takiej alokacji zasobów, która jest niemożliwa do utrzymania w dłuższym okresie.”
Źródło: https://static.pb.pl/atta/3388-zadluzenie-i-bezpieczenstwo-finansowe-polakow.pdf
Bezpieczny poziom zadłużenia wpływa na pozytywne zmiany makroekonomiczne, ale i konkretnych jednostek, czyli zwykłego Kowalskiego.
Na zagrożenia szczególnie powinny uważać osoby:
- o niskich, płynnych aktywach finansowych
- o znikomym poziomie wiedzy finansowej
Przedstawicielami wymienionych wyżej cech są osoby młode, które są najbardziej podatne na zagrożenia tego typu. Często nie posiadają one odpowiedniej wiedzy ani znaczących wpływów finansowych. Niestety, jak pokazują Rejestry Dłużników, bardzo szybko rośnie odsetek zadłużonych w wieku od 16 do 24 lat.
Dodaj komentarz