Co to jest przelew weryfikacyjny?

Co to jest przelew weryfikacyjny?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
04 sierpnia 2022

Natrafiłeś na interesującą ofertę pożyczki z przelewem weryfikacyjnym i zastanawiasz się, na czym polegać ma taka weryfikacja? W dzisiejszym artykule wskażemy, czym dokładnie jest przelew weryfikacyjny, jakie pełni funkcje i w końcu czy można go uznać za narzędzie bezpieczne dla konsumentów. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Co to jest przelew weryfikacyjny?
 2. Jak wykonać przelew weryfikacyjny krok po kroku?
 3. Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego
 4. Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?
 5. Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo naszych pieniędzy
 6. Ile wynosi wysokość przelewu weryfikacyjnego?
 7. Przelew weryfikacyjny - jak szybko działa?
 8. Przelew weryfikacyjny a konto wspólne
 9. Korzyści przelewu weryfikacyjnego
Zwiń spis treści

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Na polskim rynku finansowym przelewy weryfikacyjne są stosowane powszechnie – zarówno przez banki udzielające kredytów przez Internet, jak i przez firmy pożyczkowe, które oferują internetowe pożyczki na dowód. Rozwiązanie to służy potwierdzeniu tożsamości nowego klienta i prawidłowości danych konta bankowego, jakie wskazał on we wniosku o produkt lub usługę finansową. W tym znaczeniu przelew weryfikacyjny można uznać za jedno z zabezpieczeń banku przed wyłudzeniami kredytów.

Przelew weryfikacyjny służy do potwierdzenia tożsamości i numeru konta bankowego nowego Klienta.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny krok po kroku?

Przelew weryfikacyjny zazwyczaj nie różni się niczym od zwykłego przelewu bankowego. Pamiętaj jednak o konieczności wykonania przelewu z własnego konta, którego dane podałeś we wniosku o finansowanie. Nie możesz wykonać przelewu z rachunku małżonka lub rodziny, ponieważ nie zostanie zaakceptowany.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny?

1. Logujemy się na swoje indywidualne konto bankowe.
2. W rubryce “odbiorca” uzupełniamy nazwę firmy pożyczkowej.
3. W rubryce “tytuł przelewu” wpisujemy tekst wskazany przez pożyczkodawcę.
4. Wybieramy konkretną kwotę, wskazaną przez firmę pożyczkową.
5. Sprawdzamy dokładnie wszystkie rubryki, a następnie zatwierdzamy przelew.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego może być problemem dla Klientów, którzy nie posiadają konta bankowego, nie są prawowitymi właścicielami rachunku albo nie mają wystarczających środków do wykonania przelewu. Dlatego też niektóre instytucje finansowe mają w swojej ofercie pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. Tego typu produkty nie wymagają od Klienta korzystania z rachunku.

Coraz więcej firm pożyczkowych sięga również po inne metody weryfikowania tożsamości wnioskodawców. Na rynku pożyczkowym możesz trafić na takie metody jak:

 • Telefoniczna rozmowa z pracownikiem firmy pożyczkowej,
 • Podpisanie umowy w obecności kuriera,
 • Zweryfikowanie numeru PESEL,
 • Wizytę przedstawiciela instytucji finansowej,
 • Użycie aplikacji.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Metoda przelewu weryfikacyjnego jest stosowana po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług firm pożyczkowych. Nie jest jednak w stanie w pełni zlikwidować nieuczciwych praktyk wyłudzania pożyczek i kredytów na cudze dane osobowe. Niestety w praktyce oszuści i tak radzą sobie z utrudnieniem w postaci przelewu weryfikacyjnego. Wystarczy, że dopuszczą się kradzieży danych osobowych (na przykład wykradną skany dowodu osobistego innej osoby) i postanowią założyć w jej imieniu nowe konto bankowe. Dbajmy o dane osobowe i dokonujmy przelewów weryfikacyjnych tylko na rzecz wiarygodnych, sprawdzonych i zaufanych instytucji. 

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Przyjęło się mówić, że jeśli oszust zechce nas wykorzystać, to najpewniej uda się mu znaleźć na to sposób. Nawet jeśli w zdaniu tym jest sporo prawdy, nie oznacza to jednocześnie, iż nie ma potrzeby zabezpieczania się przed wyłudzeniami kredytów i pożyczek. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczymy swoje dokumenty, a szanse na padnięcie ofiarą oszustwa zmaleją niemal do zera. Od czego zacząć?

 • dbaj o bezpieczeństwo swoich dokumentów,
 • nie podawaj obcym danych osobowych,
 • korzystaj z alertów BIK,
 • nie używaj dowodu na „zastawianie” innych dóbr,
 • nie wysyłaj skanów dowodu osobistego drogą elektroniczną,
 • reaguj, gdy zgubisz portfel – zastrzeż dowód i zablokuj kartę.

Ile wynosi wysokość przelewu weryfikacyjnego?

Maksymalna kwota przelewu weryfikacyjnego nie powinna przekraczać 1 zł.

Jeżeli firma, w której zamierzamy zaciągnąć pożyczkę, oczekuje od nas dokonania przelewu na kwotę kilku czy nawet kilkudziesięciu złotych, od raz powinna zapalić nam się „czerwona lampka”. Najpewniej jest to bowiem sygnał, że pożyczkodawca próbuje wyłudzić od nas środki, a pożyczane pieniądze mogą nawet nigdy do nas nie trafić.

Przelew weryfikacyjny - jak szybko działa?

Przelew weryfikacyjny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów potwierdzenia danych osobowych Klienta. Jak możemy się domyślić, firma pożyczkowa zacznie rozpatrywać wniosek dopiero, gdy na jej koncie zostaną zaksięgowane pieniądze z przelewu weryfikacyjnego. W takiej sytuacji najważniejsze jest to, w jakim banku posiadamy rachunek, a z jakiego banku korzysta pożyczkodawca. Czas weryfikacji zależy również od godzin sesji w banku, ponieważ mogą być inne dla każdego banku. Jeśli mamy konto w tym samym banku co nasz pożyczkodawca, przelew może dotrzeć nawet w kilka minut.

Przelew weryfikacyjny a konto wspólne

Jeszcze kilka lat temu posiadacze kont wspólnych mieli poważny problem z zaciągnięciem pożyczki udzielanej po zaksięgowaniu przelewu weryfikacyjnego. Powodem był fakt umieszczenia danych wszystkich posiadaczy w stopce nadawcy przelewu, co system banku odbiorczego traktował jako niezgodność z danymi formularza pożyczkowego. Dziś jednak większość banków pozwala na to, by posiadacze kont wspólnych w chwili wysyłania przelewu wybierali, w imieniu którego z nich transakcja ma zostać zrealizowana. To niweluje problem z przelewami m.in. u małżonków.

Korzyści przelewu weryfikacyjnego

Przelewy weryfikacyjne, spowodowały, że założenie nowego konta osobistego czy zaciągnięcie kredytu jest dziś jeszcze prostsze, szybsze i bardziej komfortowe niż dotychczas. Dla banków ogromnym plusem na rzecz oceny bezpieczeństwa finansów jest fakt możliwości sprawdzenia wszelkich danych dotyczących numeru konta bankowego, na jakie ma zostać wypłacona pożyczka.

Jakie korzyści wynikają z przelewu weryfikacyjnego?

 • Po pierwsze, znika w ten sposób ryzyko przesłania pieniędzy na błędny numer konta. Takie rzeczy niestety się zdarzają, zwykle z powodu nieuważnego wpisania numeru rachunku we wniosku pożyczkowym. Odzyskanie pieniędzy jest w takim wypadku oczywiście możliwe, niemniej kosztuje czas, stres i jest zbędnym utrudnieniem procesu wypłaty środków.
 • Po drugie, bank może sprawdzić, kto jest prawowitym właścicielem konta, na które chcemy, by została przesłana gotówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Cookiz
Cookiz
2015-06-18 18:58:36

yolanda7 zmien bank i nie plac za przelewy, za prowadzenie konta etc.. Bank ma twoje pieniadze i nimi obraca zarabiajac przy tym fortune a tobie odpala marne kilka procent. Mnie generalnie ciekawi co z tymi pieniedzmi sie dzieje. Bo faktury za moj przelew identyfikacyjny w BIKu (1 zl zlodzieje biora) nie dostalem. Wiec jak to ma byc wplacam 1 zl, dana instytucja nie wystawia faktury, nie placi podatku ... wiec co to ma byc? Oplata za co? Przeciez nic nie kupuje a jedynie identyfikuje sie poprzez bank. W jakiejs miedzynarodowej firmie tez kiedys wyslalem 1€ w celu weryfikacji ale tam to wykorzystali w celu weryfikacji i zaraz to 1€ zwrocili ... a w Polsce zlodziejstwo w bialych rekawiczkach i ludziom sie wmawia ze tak jest wszedzie i ze tak jest dobrze i ze 25 lat sukcesow i zlotych czasow ...

Podobne artykuły

Jak wygląda aplikacja komornicza?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
26 września 2018

Jak wygląda aplikacja komornicza?

Kredyt Inkaso – opinie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 lipca 2020

Kredyt Inkaso – opinie

Pożyczki Łódź
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Łódź

Credit Agricole w Częstochowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 lipca 2019

Credit Agricole w Częstochowie

Podstawowy rachunek płatniczy PKO BP
Banki
author
Dominika Sobieraj
25 sierpnia 2018

Podstawowy rachunek płatniczy PKO BP

Kampania reklamowa na 100-lecie PKO BP
Aktualności
author
Aneta Jankowska
05 marca 2018

Kampania reklamowa na 100-lecie PKO BP

Porównaj