Co to jest przelew weryfikacyjny?

Co to jest przelew weryfikacyjny?

author
Dorota Grycko
04 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Natrafiłeś na interesującą ofertę pożyczki z przelewem weryfikacyjnym i zastanawiasz się, na czym polegać ma taka weryfikacja? W dzisiejszym artykule wskażemy, czym dokładnie jest przelew weryfikacyjny, jakie pełni funkcje i w końcu czy można go uznać za narzędzie bezpieczne dla konsumentów. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Co to jest przelew weryfikacyjny?
 2. Jak wykonać przelew weryfikacyjny krok po kroku?
 3. Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego
 4. Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?
 5. Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo naszych pieniędzy
 6. Ile wynosi wysokość przelewu weryfikacyjnego?
 7. Przelew weryfikacyjny - jak szybko działa?
 8. Przelew weryfikacyjny a konto wspólne
 9. Korzyści przelewu weryfikacyjnego
Zwiń spis treści

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Na polskim rynku finansowym przelewy weryfikacyjne są stosowane powszechnie – zarówno przez banki udzielające kredytów przez Internet, jak i przez firmy pożyczkowe, które oferują internetowe pożyczki na dowód. Rozwiązanie to służy potwierdzeniu tożsamości nowego klienta i prawidłowości danych konta bankowego, jakie wskazał on we wniosku o produkt lub usługę finansową. W tym znaczeniu przelew weryfikacyjny można uznać za jedno z zabezpieczeń banku przed wyłudzeniami kredytów.

Przelew weryfikacyjny służy do potwierdzenia tożsamości i numeru konta bankowego nowego Klienta.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny krok po kroku?

Przelew weryfikacyjny zazwyczaj nie różni się niczym od zwykłego przelewu bankowego. Pamiętaj jednak o konieczności wykonania przelewu z własnego konta, którego dane podałeś we wniosku o finansowanie. Nie możesz wykonać przelewu z rachunku małżonka lub rodziny, ponieważ nie zostanie zaakceptowany.

Jak wykonać przelew weryfikacyjny?

1. Logujemy się na swoje indywidualne konto bankowe.
2. W rubryce “odbiorca” uzupełniamy nazwę firmy pożyczkowej.
3. W rubryce “tytuł przelewu” wpisujemy tekst wskazany przez pożyczkodawcę.
4. Wybieramy konkretną kwotę, wskazaną przez firmę pożyczkową.
5. Sprawdzamy dokładnie wszystkie rubryki, a następnie zatwierdzamy przelew.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego może być problemem dla Klientów, którzy nie posiadają konta bankowego, nie są prawowitymi właścicielami rachunku albo nie mają wystarczających środków do wykonania przelewu. Dlatego też niektóre instytucje finansowe mają w swojej ofercie pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. Tego typu produkty nie wymagają od Klienta korzystania z rachunku.

Coraz więcej firm pożyczkowych sięga również po inne metody weryfikowania tożsamości wnioskodawców. Na rynku pożyczkowym możesz trafić na takie metody jak:

 • Telefoniczna rozmowa z pracownikiem firmy pożyczkowej,
 • Podpisanie umowy w obecności kuriera,
 • Zweryfikowanie numeru PESEL,
 • Wizytę przedstawiciela instytucji finansowej,
 • Użycie aplikacji.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Metoda przelewu weryfikacyjnego jest stosowana po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług firm pożyczkowych. Nie jest jednak w stanie w pełni zlikwidować nieuczciwych praktyk wyłudzania pożyczek i kredytów na cudze dane osobowe. Niestety w praktyce oszuści i tak radzą sobie z utrudnieniem w postaci przelewu weryfikacyjnego. Wystarczy, że dopuszczą się kradzieży danych osobowych (na przykład wykradną skany dowodu osobistego innej osoby) i postanowią założyć w jej imieniu nowe konto bankowe. Dbajmy o dane osobowe i dokonujmy przelewów weryfikacyjnych tylko na rzecz wiarygodnych, sprawdzonych i zaufanych instytucji. 

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Przelew weryfikacyjny a bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Przyjęło się mówić, że jeśli oszust zechce nas wykorzystać, to najpewniej uda się mu znaleźć na to sposób. Nawet jeśli w zdaniu tym jest sporo prawdy, nie oznacza to jednocześnie, iż nie ma potrzeby zabezpieczania się przed wyłudzeniami kredytów i pożyczek. Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczymy swoje dokumenty, a szanse na padnięcie ofiarą oszustwa zmaleją niemal do zera. Od czego zacząć?

 • dbaj o bezpieczeństwo swoich dokumentów,
 • nie podawaj obcym danych osobowych,
 • korzystaj z alertów BIK,
 • nie używaj dowodu na „zastawianie” innych dóbr,
 • nie wysyłaj skanów dowodu osobistego drogą elektroniczną,
 • reaguj, gdy zgubisz portfel – zastrzeż dowód i zablokuj kartę.

Sprawdź, czy jesteś w bazie dłużników ERIF.

Ile wynosi wysokość przelewu weryfikacyjnego?

Maksymalna kwota przelewu weryfikacyjnego nie powinna przekraczać 1 zł.

Jeżeli firma, w której zamierzamy zaciągnąć pożyczkę, oczekuje od nas dokonania przelewu na kwotę kilku czy nawet kilkudziesięciu złotych, od raz powinna zapalić nam się „czerwona lampka”. Najpewniej jest to bowiem sygnał, że pożyczkodawca próbuje wyłudzić od nas środki, a pożyczane pieniądze mogą nawet nigdy do nas nie trafić.

Przelew weryfikacyjny - jak szybko działa?

Przelew weryfikacyjny jest jednym z najskuteczniejszych sposobów potwierdzenia danych osobowych Klienta. Jak możemy się domyślić, firma pożyczkowa zacznie rozpatrywać wniosek dopiero, gdy na jej koncie zostaną zaksięgowane pieniądze z przelewu weryfikacyjnego. W takiej sytuacji najważniejsze jest to, w jakim banku posiadamy rachunek, a z jakiego banku korzysta pożyczkodawca. Czas weryfikacji zależy również od godzin sesji w banku, ponieważ mogą być inne dla każdego banku. Jeśli mamy konto w tym samym banku co nasz pożyczkodawca, przelew może dotrzeć nawet w kilka minut.

Przelew weryfikacyjny a konto wspólne

Jeszcze kilka lat temu posiadacze kont wspólnych mieli poważny problem z zaciągnięciem pożyczki udzielanej po zaksięgowaniu przelewu weryfikacyjnego. Powodem był fakt umieszczenia danych wszystkich posiadaczy w stopce nadawcy przelewu, co system banku odbiorczego traktował jako niezgodność z danymi formularza pożyczkowego. Dziś jednak większość banków pozwala na to, by posiadacze kont wspólnych w chwili wysyłania przelewu wybierali, w imieniu którego z nich transakcja ma zostać zrealizowana. To niweluje problem z przelewami m.in. u małżonków.

Korzyści przelewu weryfikacyjnego

Przelewy weryfikacyjne, spowodowały, że założenie nowego konta osobistego czy zaciągnięcie kredytu jest dziś jeszcze prostsze, szybsze i bardziej komfortowe niż dotychczas. Dla banków ogromnym plusem na rzecz oceny bezpieczeństwa finansów jest fakt możliwości sprawdzenia wszelkich danych dotyczących numeru konta bankowego, na jakie ma zostać wypłacona pożyczka.

Jakie korzyści wynikają z przelewu weryfikacyjnego?

 • Po pierwsze, znika w ten sposób ryzyko przesłania pieniędzy na błędny numer konta. Takie rzeczy niestety się zdarzają, zwykle z powodu nieuważnego wpisania numeru rachunku we wniosku pożyczkowym. Odzyskanie pieniędzy jest w takim wypadku oczywiście możliwe, niemniej kosztuje czas, stres i jest zbędnym utrudnieniem procesu wypłaty środków.
 • Po drugie, bank może sprawdzić, kto jest prawowitym właścicielem konta, na które chcemy, by została przesłana gotówka.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Cookiz
Cookiz
2015-06-18 18:58:36

yolanda7 zmien bank i nie plac za przelewy, za prowadzenie konta etc.. Bank ma twoje pieniadze i nimi obraca zarabiajac przy tym fortune a tobie odpala marne kilka procent. Mnie generalnie ciekawi co z tymi pieniedzmi sie dzieje. Bo faktury za moj przelew identyfikacyjny w BIKu (1 zl zlodzieje biora) nie dostalem. Wiec jak to ma byc wplacam 1 zl, dana instytucja nie wystawia faktury, nie placi podatku ... wiec co to ma byc? Oplata za co? Przeciez nic nie kupuje a jedynie identyfikuje sie poprzez bank. W jakiejs miedzynarodowej firmie tez kiedys wyslalem 1€ w celu weryfikacji ale tam to wykorzystali w celu weryfikacji i zaraz to 1€ zwrocili ... a w Polsce zlodziejstwo w bialych rekawiczkach i ludziom sie wmawia ze tak jest wszedzie i ze tak jest dobrze i ze 25 lat sukcesow i zlotych czasow ...

yolanda7
yolanda7
2015-05-02 10:44:25

śmiesznie, jeśli ktoś musi przelać 1 grosz a jego bank za przelew życzy sobie 50 gr :) 5000 % nadwyżki jeśli dobrze liczę

123
123
2015-04-23 15:08:06

a ile ta weryfikacja trwa ? bo ja mogę zrobić przelew w 3 minuty ale co jeśli jest piątek wieczór? to mój bank zrobi przelew dopiero w poniedziałek i do tego czasu mam czekać i nic się nie dzieje tak? jak ktoś ma doświadczenie z podobną sytuacją że przelewał na przykład prze weekendem to dajcie znać !

futurysta
futurysta
2015-04-22 22:59:54

niedługo ludzi się oczipuje, każdy będzie miałnr konta i dowód osobisty w nadgasrstu i nie trzeba będzie żadych przelewów werfyikacyjnych

magne
magne
2015-04-21 22:18:53

Dobra analiza. Nie ma się czego bać

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Środa Wielkopolska

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego, ale nie wiesz z jakich ofert warto skorzystać w Środzie Wielkopolskiej? Poniższy ranking przedstawia wszystkie propozycje banków w Twoim mieście! Niektórzy kredytodawcy mogą zaproponować Ci nawet 300 000 zł, a spłatę całej sumy rozłożyć na 10 lat.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Osoby niepełnosprawne na rynku finansowym

Współcześnie usługi bankowe są niezbędne każdemu, dlatego różne organizacje stają do walki z wykluczeniem ekonomicznym. Fundacja Neuron Plus postanowiła przeanalizować sytuację, jaka cechuje osoby niepełnosprawne na polskim rynku finansowym. Efektem tych badań i działań jest raport podsumowujący inicjatywę STOP Barierom.

author
Alicja Hirsekorn
10 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Konto w mBanku założysz przez aplikację

mBank wprowadził do swojej aplikacji mobilnej udogodnienia dla Klientów. Od teraz każdy posiadacz telefonu z systemem iOS może za jego pomocą otworzyć konto w banku, bez konieczności wychodzenia z domu.

author
Patryk Byczek
21 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Credit Agricole w Dębicy

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Dębicy – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Katowice

Santander Consumer Bank to jeden z najpopularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Katowicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
18 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

mBank placówki w Starogardzie Gdańskim

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Starogardzie Gdańskim.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj