Co oznacza dobrobyt dla Polaków ?

Co oznacza dobrobyt dla Polaków ?

author
Aneta Jankowska
10 lipca 2017
Na zlecenie grupy Lindorff SA przeprowadzono badanie, w którym zapytano Polaków: z czym dla nich kojarzy się dobrobyt? Okazuje się, że najczęściej w odpowiedziach wskazywali luksusowy samochód, a także coroczne wakacje.

Grupa Lindorff to największy europejski dostawca usług zarządzania wierzytelnościami. Polski oddział oferuje działania prewencyjne i monitoring zobowiązań nieprzeterminowanych, a także scoring i monitoring należności przeterminowanych. 

Luksusowy samochód czy biżuteria ? 

W badaniu “Sytuacja materialna Polaków” Lindorff zapytał Polaków o to z czym kojarzy im się życie w dostatku? Jak pokazują analizy najczęściej wskazywaliiśmy samochód klasy luksusowej jako wyznacznik dobrobytu – 64% respondentów. Interesujące, że bardziej powszechny, nowy samochód średniej klasy znalazł się dopiero na piątej pozycji – 28% badanych. Zaraz za luksusowym autem z wynikiem 63% znalazło się posiadanie własnego domu lub mieszkania. Ostatnie miejsce na podium zajęły coroczne wakacje z 53% wskazań. 

Lindorff poprosił również Polaków o odpowiedź na pytanie: „na jakie cele Polacy są skłonni zaciągnąć zobowiązania?”. Podobnie jak przy pierwszym pytaniu Polacy najczęściej wskazywali na własny dom i samochód. Tym razem jednak luksusowy samochód znalazł się na drugim miejscu z 29% wskazań. Jako inne aspekty, który podnoszą nasz komfort życia zostały wymienione:

– odzież i dodatki światowych marek – 37%
– biżuteria – 24%
– sprzęt RTV – 19%
– Iphone – 18%

Źródło: Lindorff SA

Czy płeć ma wpływ na to, z czym kojarzy nam się dobrobyt ?

Zauważalna różnica w odpowiedziach między kobietami a mężczyznami widoczna jest w  punkcie „odzież i dodatki światowych marek”. Tam kobiety wskazały ją w 45%, zaś mężczyźni w 28%. Nieco mniejsza różnica procentowa jest widoczna także przy odpowiedzi  „Iphone” – telefon jest oznaką dobrobytu dla 22% badanych pań i 13% panów. O 7 punktów procentowych różnią się też odpowiedzi „sprzęt RTV” oraz „coroczne wakacje”.  

Na podstawie badania można stwierdzić, że posiadanie dóbr materialnych jako oznaki dobrobytu jest istotniejsze dla płci pięknej. W żadnej odpowiedzi panowie nie “przekroczyli” procentowo pań. Więcej, przy odpowiedziach, gdzie widać największą różnicę punktów procentowych, można zauważyć, na których płaszczyznach priorytety kobiet w dążeniu do dobrobytu są większe niż u mężczyzn. Kobiety żyjące w dobrobycie częściej kupowałyby produkty renomowanych marek (odzież i dodatki). 

Co w przypadku, gdy daleko nam do dobrobytu ?

Polacy odpowiedzieli również na pytanie: czy kiedykolwiek zdarzyło im się korzystać z pomocy finansowej fundacji lub organizacji pozarządowych? Okazuje się, że znaczna większość, bo aż 90% ankietowanych, zaprzeczyła takim praktykom. Jedynie 6% badanych stwierdziło, że skorzystało z takiej pomocy raz, a jeszcze mnie ankietowanych – 4% – więcej niż raz.

Źródło: Lindorff SA

Kobiety nieznacznie częściej, bo różnicą 2 punktów procentowych, skorzystały z jednorazowej pomocy finansowej.
 
W sytuacji, kiedy brakuje Polakom pieniędzy na dodatkowe wydatki i przyjemności, w 46% deklarują oni, że po prostu rezygnują z wydatku. Po pożyczkę czy kartę kredytową sięga wówczas 15% respondentów. Tym samym, prawie połowa (49%) przyznaje, że kiedykolwiek było dłużnikiem z powodu zobowiązań finansowych. 

Badanie pokazało też, że 20% Polaków z problemami finansowymi zadłuża się jednak z powodu codziennej konsumpcji. W ubiegłym roku najpopularniejszymi kwotami zadłużeń był przedział 8 001-25 000 zł. 36% stanowią najpopularniejsze zadłużenia wśród Polaków, czyli kwoty do 3 000 zł badanych.

Z czego korzystać, aby starczyło nam na bieżące wydatki ?

Mając problemy finansowe i kłopoty z pieniędzmi na nasze wydatki, warto sięgnąć po odpowiednie produkty finansowe. 

 Limit na karcie debetowej jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, które pomoże nam kontrolować nasze płatności, szczególnie pod koniec miesiąca. Możemy indywidualnie ustalić limit na koncie i będziemy w stanie wydać w ciągu miesiąca np. 200 zł więcej niż wskazuje nasze saldo. Natomiast z kolejnym miesiącem i wpłynięciem na nasz rachunek bankowy wynagrodzenia różnica po prostu się wyrówna. Istotne, aby adekwatnie do naszych zarobków ustalić limit.

Karta kredytowa to kolejne rozwiązanie, które pozwoli płacić pieniędzmi banku, których w rzeczywistości nie mamy na koncie. Przez 52-58 dni bank nie pobierze od nas żadnych opłat lub procentów od wydanych kwot. Jednak kiedy nie odnotuje on spłaty zadłużenia na karcie po tym terminie, bank zażąda wtedy odsetek od wydatków. 

Zakupy na raty są następnym wygodnym rozwiązaniem. O ile potrzebna jest nam konkretna rzecz, to możemy ją zakupić na raty i spłacać systematycznie w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy w zależności od oferty. Za zakupiony przedmiot zapłacimy nieco więcej, niż gdybyśmy kupili go za gotówkę, ale warto wtedy poszukać „rat 0%” – dzięki nim kwota rozdzielona na miesięczne wpłaty będzie dokładnie taka sama jak produktu kupowanego za gotówkę. Czytajmy dokładnie umowy.

– Pożyczka gotówkowa jest opcją, którą zawsze trzeba dokładnie przemyśleć. To dodatkowa gotówka od razu, ale często z dużym oprocentowaniem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Sztum
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Sztum

PKO BP w Lublinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 września 2019

PKO BP w Lublinie

Identyfikator komornika sądowego
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2018

Identyfikator komornika sądowego

Szybkie pożyczki Kwidzyn
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Kwidzyn

Kredyt konsolidacyjny Tomaszów Mazowiecki
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Tomaszów Mazowiecki

Porównaj