zadluzenia.com
zamknij

Co trzeci Polak nie ma przy sobie gotówki

Nowy raport grupy ING pokazuje, że co trzeci Polak nie nosi już przy sobie gotówki. Co więcej, 40% z nas deklaruje, że najchętniej w ogóle by się jej pozbyło. 

 

Coraz bliższa jest nam idea społeczeństwa bezgotówkowego

 

W lutym przeprowadzono badanie „ING International Survey Mobile Banking 2017 – Cashless Society”. Sprawdzona została grupa tysiąca respondentów z 15 krajów. 
 
Jak wynika z raportu, obecnie prawie co piąty europejczyk (21%) rzadko nosi przy sobie gotówkę. Francuzi okazali się najbardziej bezgotówkowym społeczeństwem (35%). Co ciekawe, zaraz za nimi są Polacy (33%). Natomiast najbardziej przywiązanym do gotówki narodem okazali się Niemcy - tylko 10% badanych odpowiedziało, że rzadko ma przy sobie gotówkę. Drudzy od końca byli Hiszpanie z 13% wskazań.
 


Źródło: Grupa ING

 

Za co gotówką, a za co kartą ?
 
Raport zawiera również informację o tym, gdzie respondenci wolą używać gotówki, a gdzie karty płatniczej czy przelewu. Zdecydowanie decydujemy się na płatności gotówką w przypadku zakupu przekąsek, kawy czy lunchu. Europejczycy za gotówkę kupują również bilety autobusowe, kolejowe oraz opłacają taksówki. 

 

Natomiast za zakupy urządzeń elektronicznych, spłaty rat, hipotek, zakupy spożywcze czy prezentów, a także wyjścia do restauracji płacimy bezgotówkowo. 
 
Badanych zapytano również o to czy mogliby obyć się bez gotówki. Co trzeci ankietowany stwierdził, że tak. Najwięcej wskazań udzielili Turcy (42%), Włosi (41%) i Polacy (40%). Najmniej zaś: Brytyjczycy, Holendrzy i Austriacy.
 

 

Źródło: Grupa ING

 

Płatności bezgotówkowe są bezpieczne
 
Więcej niż połowa, bo 55% badanych wskazała, że płatności bezgotówkowe są bezpieczne. Negatywnie na ten temat wypowiedziało się 11% ankietowanych. Polacy odpowiedzieli powyżej średniej europejskiej -  65% z nas uznało płacenie bez użycia gotówki za godne zaufania. 
 
66% ankietowanych stwierdziło, że gotowka jest bardziej anonimowa. Natomiast 37% wskazało w tym przypadku na płatności bezgotówkowe. Polacy znaleźli się na drugim miejscu w tym zestawieniu (zaraz za Rumunami) - 51% z nas stwierdziło, że płatności bezgotówkowe zapewniają „wysoki” lub też „bardzo wysoki” poziom prywatności.  

 

Jesteśmy przywiązani do gotówki 

 

Nie wierzymy w to, że kiedyś obejdziemy się bez płatności gotowkowych. 76% europejczyków uważa, że nigdy nie będzie w stanie funkcjonować całkowicie bez gotówki. Polacy odpowiedzieli tak w 73%.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY