Co złodzieje kradną nam z domu ?

Co złodzieje kradną nam z domu ?

author
Aneta Jankowska
08 września 2017
Często wyjeżdżając na wakacje nie myślimy o tym, co może nas spotkać po powrocie do domu. Okazuje się, że złodzieje dokonują najwięcej akcji rabunkowych w sezonie letnim. Pozostawione bez opieki na czas urlopu domy i mieszkania są łatwym celem dla przestępców. 

Sezon letni idealny dla złodziei

Okazuje się, że największą liczbę włamań w ciągu roku zgłaszamy od czerwca do sierpnia. Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group, zaznacza:

W okresie letnim szkody kradzieżowe są częstym zjawiskiem. Nieobecność właścicieli nieruchomości to niestety swego rodzaju "zaproszenie" dla złodziei. Nie każdy ma możliwość pozostawienia domu czy mieszkania pod opieką znajomych lub rodziny, a nawet najlepsze zabezpieczenia i podjęte środki ostrożności nie gwarantują, że kradzieży uda się uniknąć.

Co złodzieje kradną najczęściej ? 

Według zestawienia, które przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa, najczęściej tracimy to, co stosunkowo łatwo wynieść. 

Włamywacze szukają szukają głównie biżuterii, przechowywanej w domu gotówki oraz sprzętu elektronicznego, czyli laptopów i smartfonów. Rzadziej sięgają po markową odzież, perfumy czy niewielkie przedmioty, które wydają im się cenne. Poniesione straty sięgają wówczas zwykle około 10 tys. zł. Ekspert Compensy dodaje jednak, że nie jest to stały schemat:
 
Oczywiście zdarzają się też kradzieże na znacznie większe kwoty oraz przedmioty o dużych rozmiarach, np. RTV/AGD czy sprzęt sportowy. Tak jest zazwyczaj wtedy, gdy złodzieje działają w sposób planowy, a nie pod wpływem impulsu. A więc wtedy, gdy wiedzą, czego dokładnie szukają i mają sporo czasu na plądrowanie nieruchomości
 

Częściej pilnuj okna

W jaki sposób niepożądani dostają się do naszego mieszkania? Przede wszystkim wchodzą oknem, a nieco rzadziej przez drzwi. Złodzieje najczęściej używają łomu, ale zdarzają się też włamania praktycznie bezśladowe, których sprawcy wykazują się znajomością mechanizmów ryglowania okna – uderzają w nie lub podważają, często bez powodowania widocznych uszkodzeń. Może to być spowodowane tym, że często nie zabezpieczamy wystarczająco naszych okien.

Można przypuszczać, że okna są częściej wybierane, bo w kontekście zabezpieczeń w pierwszej kolejności myślimy o drzwiach. Właścicieli domów i mieszkań interesują certyfikowane zamki, dodatkowe wzmocnienia i specjalne zawiasy, a o oknach w pewnym sensie zapominają – podkreśla Andrzej Paduszyński.
 
Warto się zabezpieczyć na wypadek kradzieży z włamaniem

Trzeba pamiętać o tym, że od skutków kradzieży można się chronić ubezpieczeniem. O ile właściciel objętej polisą nieruchomości padnie ofiarą złodziei, to może ubiegać się o odszkodowanie za utratę znajdujących się w domu/mieszkaniu przedmiotów, jak i za zniszczone drzwi, wyłamane bramy czy stłuczone szyby w oknach. 

Istotne, że do ruchomości domowych zalicza się najczęściej kradzione, wymienione powyżej przedmioty, ale również meble, odzież czy książki. Co więcej, ubezpieczeniem można objąć także przedmioty znajdujące się w garażu, budynku gospodarczym czy ogrodzie, roślinność, anteny SAT/TV, a nawet panele słoneczne.

Ważne, aby pamiętać o podaniu ubezpieczycielowi informacji na temat posiadanych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych (każde wskazane w czasie kupna polisy zabezpieczenie musi być sprawne i aktywne w momencie kradzieży z włamaniem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

tomus
tomus
2019-07-08 09:49:41

teraz trzeba się pilnować na każdym roku, nawet nie widziałem, że np. takie katalizatory te są w obrocie dla kradnących... Ja tu kultura noszę katalizatory do skupu tomkat w lublinie, spoko miejsce badania spektrometrem mozna na tym fajnie wyjsc, ale nie bo lepiej kraść.. super podejście ludzi w XXI wieku

Podobne artykuły

Apple Pay PKO BP
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
02 października 2018

Apple Pay PKO BP

Pożyczki pozabankowe – przez Internet
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
30 sierpnia 2022

Pożyczki pozabankowe – przez Internet

Kasa Stefczyka Sosnowiec
Oddziały
author
Patryk Byczek
23 października 2020

Kasa Stefczyka Sosnowiec

T-Mobile Usługi Bankowe w Raciborzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Raciborzu

Porównaj