Polacy kochają płatności zbliżeniowe. Więcej niż połowa zarejestrowanych płatności to właśnie transakcje zbliżeniowe. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.05.2018
Udostępnij:

Od dekady karty zbliżeniowe funkcjonują na polskim rynku. Dziś Polacy używają ponad 39 mln plastików. NBP podaje, że ich liczba stale rośnie, a w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku pojawiło się więcej niż 500 tys. nowych sztuk.

Karty zbliżeniowe najczęściej wykorzystywanym produktem bankowym

Z raportu  NBP wynika, że używamy ponad 31,1 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. W trakcie kwartału przybyło 529 tys. takich plastików, w  trakcie roku – więcej niż 2,5 mln.

Źródło: raport NBP

Karty zbliżeniowe nie są jedynym produktem do płatności zbliżeniowych, którego używają Polacy. Chętnie korzystamy także z naklejek zbliżeniowych, gadżetów i płatności w telefonach komórkowych. Dane NBP pokazują, że pod koniec ubiegłego roku Polacy korzystali z prawie miliona takich udogodnień. 

Co ciekawe, coraz częściej za większe zakupy również płacimy zbliżeniowo. Mowa o transakcjach na kwotę powyżej 50 zł. Zwykle wspominając o płatnościach bezstykowych, Polacy kojarzyli je z niskimi kwotami. 

Źródło: raport NBP

Polska Bezgotówkowa

To program, który może jeszcze bardziej zwiększyć liczbę płatności zbliżeniowych. Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego “Polska Bezgotówkowa” to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce. Mowa tu o wydawcach kart, agentach rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 

Celem Programu jest zniesienie kosztów dla przedsiębiorców w zakresie instalacji terminala płatniczego, a także kosztów jego użytkowania przez pierwszy rok od momentu zainstalowania.

Więcej o Programie piszemy tutaj: https://www.zadluzenia.com/polska-bezgotowkowa-program-wsparcia-obrotu-bezgotowkowego/

Najważniejsze informacje z raportu NBP

– w ostatnim kwartale 2017 roku wykonano 1,2 mld transakcji kartami płatniczymi
– z roku na rok rośnie liczba transakcji bezgotówkowych
– zwiększa się odsetek dokonywanych płatności bezstykowych powyżej 50 zł 
– płatności zbliżeniowe pod koniec ubiegłego roku były możliwe w 481 tys. punktów handlowych
– w ostatnim czasie wzrosła również liczba transakcji w sieci
– stale wzrasta kwota wypłacanej gotówki z bankomatów w Polsce, z drugiej strony liczba bankomatów na ulicach spada

Komentarze