Ciągle rosnące ceny mieszkań skłaniają Polaków do budowania własnych domów. Statystki pokazują, że w chwili obecnej na rynku odnotowujemy najwyższą liczbę budowanych przez Polaków domów od opnad ośmiu. Co ma wpływ na takie decyzje?

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 23.10.2017
Udostępnij:

Przede wszystkim potrzeba posiadania własnego "dachu nad głową". Z raportu Open Finance dowiadujemy się, że budowanie domów na własną rękę zaczęły się około dwa lata po tym, jak znowu zaczęły rosnąć ceny mieszkań (w latach 2005-2008 o ponad połowę wzrosła liczba nowobudowanych domów przez indywidualnych inwestorów).

DOMY VS MIESZKANIA

Rozwój całego zjawiska przypada na rok 2013, kiedy ceny mieszkań rosły bardzo wolno. Do pierwszej połowy 2016 roku sytuacja była bardzo stabilna, natomiast od drugiej połowy 2016 roku nastąpiło gwałtowne przełamanie. Od tego momentu Polacy budują swoje posiadłości na potęgę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wraz ze wzrostem cen mieszkań rośnie również liczba domów, które Polacy zaczynają budować. Bardzo duży wpływ ma na to sytuacja finansowa gospodarstw domowych, która jest coraz lepsza.

Dlaczego budujemy?

W czasach, gdy rosnące wynagrodzenia dają nam możliwość wzięcia korzystnej pożyczki, z której mamy możliwość opłacenia materiałów i ekspertów budowlanych, budowanie domów jest o wiele korzystniejsze, niż kupno mieszkania. Bardzo pomocny w tej sytuacji, dla wielu rodzin, jest również program 500+.

W ciągu ostatniego roku Polacy wybudowali prawie dziewięćdziesiąt pięć tysięcy domów, w tym głównie domy jednorodzinne. To najwyższy wynik od ponad ośmiu lat. Podobnie wysoka liczba miała miejsce dopiero w 2008 roku – wtedy wybudowano dziewięćdziesiąt siedem tysięcy domów.

Zanim zacznie się budowa, należy najpierw kupić ziemię, zaprojektować dom oraz wybrać firmę budowlaną, która zgodzi się na projekt. Ostatnią rzeczą jest uzyskanie zgody na wybudowanie posiadłości.

Komentarze