Coraz chętniej budujemy domy

Coraz chętniej budujemy domy

author
Patryk Byczek
23 października 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Ciągle rosnące ceny mieszkań skłaniają Polaków do budowania własnych domów. Statystki pokazują, że w chwili obecnej na rynku odnotowujemy najwyższą liczbę budowanych przez Polaków domów od opnad ośmiu. Co ma wpływ na takie decyzje?

Przede wszystkim potrzeba posiadania własnego "dachu nad głową". Z raportu Open Finance dowiadujemy się, że budowanie domów na własną rękę zaczęły się około dwa lata po tym, jak znowu zaczęły rosnąć ceny mieszkań (w latach 2005-2008 o ponad połowę wzrosła liczba nowobudowanych domów przez indywidualnych inwestorów).

DOMY VS MIESZKANIA

Rozwój całego zjawiska przypada na rok 2013, kiedy ceny mieszkań rosły bardzo wolno. Do pierwszej połowy 2016 roku sytuacja była bardzo stabilna, natomiast od drugiej połowy 2016 roku nastąpiło gwałtowne przełamanie. Od tego momentu Polacy budują swoje posiadłości na potęgę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wraz ze wzrostem cen mieszkań rośnie również liczba domów, które Polacy zaczynają budować. Bardzo duży wpływ ma na to sytuacja finansowa gospodarstw domowych, która jest coraz lepsza.

Dlaczego budujemy?

W czasach, gdy rosnące wynagrodzenia dają nam możliwość wzięcia korzystnej pożyczki, z której mamy możliwość opłacenia materiałów i ekspertów budowlanych, budowanie domów jest o wiele korzystniejsze, niż kupno mieszkania. Bardzo pomocny w tej sytuacji, dla wielu rodzin, jest również program 500+.

W ciągu ostatniego roku Polacy wybudowali prawie dziewięćdziesiąt pięć tysięcy domów, w tym głównie domy jednorodzinne. To najwyższy wynik od ponad ośmiu lat. Podobnie wysoka liczba miała miejsce dopiero w 2008 roku – wtedy wybudowano dziewięćdziesiąt siedem tysięcy domów.

Zanim zacznie się budowa, należy najpierw kupić ziemię, zaprojektować dom oraz wybrać firmę budowlaną, która zgodzi się na projekt. Ostatnią rzeczą jest uzyskanie zgody na wybudowanie posiadłości.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP we Wschowie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały we Wschowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Cesja ubezpieczenia na bank – co to jest?

Wiele banków udzielających kredytu na zakup samochodu lub mieszkania żąda od kredytobiorcy udzielenia cesji praw z polisy. Owa zgoda ma stanowić zabezpieczenie spłaty zobowiązania na wypadek zajścia przykrych sytuacji losowych. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy cesja ubezpieczenia na bank jest dobrym rozwiązaniem i w jakich przypadkach kredytodawca ma prawo nas o nią poprosić. 

author
Halszka Gronek
07 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Pionki

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Pionkach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Biuro paszportowe w Ełku

Gdzie można wyrobić paszport w Ełku? Biuro paszportowe w Ełku znajduje się przy ulicy Mickiewicza 15. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Ełku.

author
Patryk Byczek
13 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

Coraz częściej wiele Polek i Polaków pada ofiarą oszustwa finansowego. Niestety wystarczy, że nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, a ktoś może zaciągnąć finansowanie na nasze nazwisko. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy skorzystać z opcji Alertów BIK, które w porę poinformują nas o tym, że ktoś chce zaciągnąć na nas kredyt czy pożyczkę. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa i na czym dokładnie polega.

author
Dominika Byczek
08 kwietnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polisolokaty – kolejny korzystny wyrok sądu

Sąd Apelacyjny oddalił apelację Open Finance. To udowodniło, że przy sprzedaży polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) konsumenci byli wprowadzani w błąd.

author
Aneta Jankowska
12 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj