Miał być zielony listek dla młodszych kierowców, może być srebrny dla starszych. A przynajmniej jest już w marzeniach co prawda nie rządu, ale regionu. Z propozycją wyszli przedstawiciele programu „Śląskie dla seniora”. Sprawdzamy szczegóły. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 06.09.2018
Udostępnij:

Srebrny listek mieliby na samochodzie posiadać kierowcy w starszym wieku. Naklejka taka miałaby ostrzegać innych użytkowników ruchu drogowego, że kierowca tego pojazdu może mieć gorszy wzrok, słabszy refleks czy też mniej odwagi na drodze.

Naklejka miałaby służyć jednocześnie dwu celom. Po pierwsze – chronić kierowców seniorów przed uczestniczeniem w ryzykownych sytuacjach na drodze. Po drugie – uspokajać młodszych kierowców, którzy nierzadko siedzą na zderzaku wolno jadącym pojazdom. Widok wielu srebrnych listków na drodze mógłby być dla młodych ludzi motorem do szybkiego wyprzedzania takich pojazdów. 

Chociaż pomysł jest inicjatywą regionalną, to „na tak” są też inne województwa, które uważają, że taka ochrona i wsparcie należy się seniorom. Przeciwni są… sami kierowcy. 

Pojawienie się takiego pomysłu znowu wywołało falę negatywnych komentarzy w stronę starszych kierowców. Wiele osób jest zdania, że seniorzy powinni przechodzić ponowne badania lekarskie po osiągnięciu wieku, w którym ryzyko pogorszenia się sprawności psychofizycznej jest podwyższone. 

„Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg”-  powiedział „Auto Światowi” marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. 

Srebrny listek ma być zatem niejedyną ochroną osób starszych na drodze. Wśród kolejnych pomysłów jest na przykład wyznaczenie dla nich specjalnych miejsc parkingowych w miejscach użyteczności publicznej. 

Komentarze