Jakie jest główne źródło finansowania Programu “Rodzina 500+”? Okazuje się, że co piąty Polak tego nie wie. Tylko 38% z nas ma świadomość skąd pochodzą pieniądze wypłacane rodzinom.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 31.10.2017
Udostępnij:

Wiedza Polaków na temat 500+

Badanie przeprowadzone dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat w górę, pokazało, że 21% Polaków nie wiem jakie jest główne źródło finansowania 500+. Natomiast 38% badanych ma świadomość, że tym źródłem są płacone właśnie przez nich podatki.

Czy praca i sympatia do konkretnej partii mają znaczenie ?

40% ankietowanych odpowiedziało, że pieniądze na program pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi, firmy czy ze środków rządowych. Badanie przeanalizowało wyniki pod względem sympatii politycznych. W elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest stosunkowo najwięcej osób – 25%, które twierdzą, że to rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca środki rodzinom. Zwolennicy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej czy Kukiz’15, odpowiedzieli tak w 5-6%  

Najwięcej osób mających świadomość, że to z ich podatków finansowane są wypłaty 500+, jest wśród elektoratu PO – 55%. Wśród sympatyków Kukiz’15 najwięcej jest osób, które nie mają wiedzy na temat pochodzenia środków na ten cel  – 41%. 

Znajomość źródeł finansowania 500+ jest zależna także od wykształcenia badanych. Najwięcej osób, które nie mają pojęcia skąd pochodzą pieniądze na ten cel jest wśród osób z wykształceniem podstawowym (36%). Najmniej zaś – z wyższym (12%). 

 

Co ciekawe, część Polaków nie wie, że coś takiego jak “pieniądze rządowe” zupełnie nie istnieje. Wszystkie środki, które są przeznaczone na wypłaty 500+, edukację lub ochronę zdrowia, pochodzą z identycznego źródła, czyli z podatków płaconych przez obywateli oraz firmy. 

Osoby bezrobotne również nie mają świadomości, że kupując produkty też zasilają budżet państwa płaconym przez siebie podatkiem VAT. Badanie pokazało, że więcej niż połowa z nas  – 53%, zauważa prawidłowość polegającą na tym, że ceny produktów i usług rosną, jeśli ludzie mają więcej pieniędzy i zaczynają więcej wydawać. 13% ankietowanych twierdzi, iż ceny produktów i usług w ogóle nie zależą od ilości wydawanych pieniędzy, a 5% uważa, że ceny wtedy maleją. Co piąty badany nie ma zdania w tej sprawie.

Komentarze (1)

Durny post. 100% wyborców Korwina wie, że pieniądze te pochodzą z ich własnych kieszeni, także mimo wszystko połowa wyborców platformy, to idioci 🙂