Na dowód, bez żadnych kosztów, bez wychodzenia z domu, pieniądze natychmiast na koncie - takimi hasłami firmy pożyczkowe zachęcają nas do korzystania z darmowych pożyczek. Czy tym hasłom możemy ufać i czy warto korzystać z darmowych pożyczek chwilówek? Sprawdź wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 28.02.2018
Udostępnij:

Wielu z nas myśli, że w darmowych pożyczkach musi być jakiś haczyk, skoro są zupełnie za darmo. Zazwyczaj jednak firmy pożyczkowe nie chcą zarobić na Klientach, którzy w terminie spłacą pożyczkę – koszty finansowe pozwalające firmie się utrzymać ponoszą te osoby, które nie dadzą rady spłacić pożyczki. 
 

PLUSY DARMOWYCH POŻYCZEK


Darmowe pożyczki oznaczają, że w trakcie trwania okresu spłaty nie zostaną nam naliczone żadne dodatkowe opłaty. Jest do zatem doskonała opcja dla tych, którzy są pewni, że terminowo spłacą swoje zobowiązanie. RRSO darmowej pożyczki wynosi zawsze 0%, a zatem nie ma mowy o ukrytych kosztach przed lub po spłaceniu pożyczki.


Aby skorzystać z darmowej pożyczki, w większości przypadków nie musimy nawet wychodzić z domu. Cały wniosek pożyczkowy wypełnia się online, a pieniądze są przesyłane na nasze konto, zatem cały proces pożyczkowy możemy rozpocząć i zakończyć z poziomu komputera. 


Aby uzyskać darmową pożyczkę, nie musimy przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość we wniosku pożyczkowym i ewentualnie – oświadczyć kwotę miesięcznego dochodu. Czym różni się oświadczenie dochodu od zaświadczenia przeczytasz tutaj. 


Decyzja pożyczkowa może być wydana nawet w ciągu 5 minut od złożenia wniosku o pożyczkę. Wiadomość zwrotna jest zatem niemal natychmiastowa – nie musimy także obawiać się długiego czasu oczekiwania na wypłatę.
 

MINUSY DARMOWYCH POŻYCZEK


Wzięcie zupełnie darmowej pożyczki wydaje się być tak atrakcyjną możliwością, że możemy łatwo popaść w wir pożyczkowy. Niestety – o ile pierwszą pożyczkę zapewne spłacimy bezproblemowo, tak branie wielu pożyczek może się dla nas źle skończyć. 

Niestety nie możemy brać nieskończenie wielu darmowych pożyczek. Większość firm pożyczkowych udziela za darmo jedynie pierwszej pożyczki, w związku z czym może warto zostawić sobie taką możliwość na naprawdę trudne chwile, niż wykorzystywać wszystkie dostępne na rynku darmowe pożyczki. 

Kiedy dojdziemy do momentu, w którym będziemy mieli zbyt wiele pożyczek jednocześnie, może okazać się, że nasze miesięcznie zarobki nie wystarczają na spłatę rat oraz utrzymanie. Przekredytowanie to zjawisko, którego powinniśmy się wystrzegać – przed wzięciem kolejnej pożyczki warto dokładnie przeliczyć, czy będzie nas stać na spłatę jednej raty więcej.

Branie darmowych pożyczek i posiadanie takiej perspektywy pozbawia nas umiejętności oszczędzania. Gdyby firmy nie oferowały takiej możliwości, na zakup wymarzonego telewizora musielibyśmy poczekać do momentu, w którym uzbieramy na niego pieniądze. Darmowa pożyczka wydaje nam się w wielu przypadkach lepszą opcją, bo przecież pieniądze nadal odkładamy, z tą tylko różnicą, że telwizor mamy już w domu. Warto jednak mieć na uwadze, że oszczędzanie również ma swoje plusy i uczy nas świadomego kontrolowania wydatków, co może przełożyć się na lepsze gospodarowanie pieniędzmi w przyszłości. 

Komentarze