PKO BP połączy się z Pekao? Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował o fuzji dwóch dużych banków. Głównym akcjonariuszem obu instytucji jest Skarb Państwa.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 15.12.2017
Udostępnij:

W przypadku zespolenia PKO BP i Pekao, powstały gigant miałby 1/3 udziałów w rynku oraz prawie 15 milionów klientów. Jak podaje dziennik, informację pozyskał ze źródeł zbliżonych do obu instytucji.

W rozmowie z gazetą, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju tak komentuje możliwą fuzję: 

Jeśli chcemy odegrać ważną rolę na rynku bankowym UE w ciągu najbliższych pięciu-dziesięciu lat, to połączenie siły tych dwóch instytucji byłoby dobrym rozwiązaniem

Jak informuje “Rzeczpospolita” prezesem połączonego banku miałby zostać Michał Krupiński, kierujący dziś Pekao, natomiast Zbigniew Jagiełło, obecny prezes PKO BP, miałby stanąć na czele rady nadzorczej, które kompetencje zostały rozszerzone.

Banki zaprzeczają doniesieniom

"Nie jest prawdą, że uczestniczyliśmy w rozmowach dotyczących możliwości połączenia z Pekao, nie prowadzimy projektów z tym związanych. Fuzja nie jest też celem na przyszły rok" – czytamy na Twitterze PKO BP.

Natomiast bank Pekao rozesłał do mediów komunikat:

"W związku z dzisiejszą publikacją (2017-12-08) „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” Bank Pekao S.A. informuje, że nie prowadzi rozmów w zakresie połączenia z Bankiem PKO BP. Jest to fake news. Skupiamy się na wzroście organicznym i budowaniu wartości dla klientów".

Gdyby jednak doszło do fuzji, to połączony bank obsługiwałby blisko 15 mln klientów i prowadził łącznie prawie 11 mln kont osobistych. Aktualnie oba banki mają łącznie ponad 2,1 tys. placówek.

Komentarze