Czym zajmuje się JP Morgan Chase ?

Czym zajmuje się JP Morgan Chase ?

author
Aneta Jankowska
25 października 2017
JP Morgan Chase & Co jest jednym z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,5 bln USD. Działa już w ponad 50 krajach i jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Źródło: jpmorganchase.com

Historia JP Morgan Chase

JP Morgan to jedna z najstarszych instytucji finansowych Stanów Zjednoczonych. W 1799 roku powstał Bank of the Manhattan Company, który był drugą państwowo zarejestrowaną instytucją tego typu i tym samym złamał monopol The Bank of New York Company. Obecny JP Morgan zrodził się z ponad 1,2 tys. różnych instytucji (np. Chemical Bank, The Waterbury Bank czy Chase Manhattan Bank). W 1871 roku J. Pieront Morgan wraz z filadelfijskim bankierem Anthony Drexelem utworzyli w Nowym Jorku bank o nazwie Drexel. To on później przekształcił się w znany nam do dziś JP Morgan. Co więcej, Morgan założył pierwszą na świecie korporację z kapitałem o wartości biliona dolarów – States Steel. Z biegiem czasu, cała sieć instytucji pod nadzorem przedsiębiorcy przekształciła się w strukturę holdingową, czyli JP Morgan Chase & Co.

 

Nazwa banku pochodzi od amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana oraz od przejętego w roku 2000 banku Chase Manhattan Bank.

Źródło: jpmorganchase.com

Czym zajmuje się JP Morgan ?

Bank jest światowym liderem w dziedzinie usług finansowych. Z jego oferty korzystają korporacje, rządy oraz instytucje w ponad 100 krajach na świecie. Firma i jej fundacja udzielają również wsparcia finansowego organizacjom non-profit,a także kierują działalnością wolontariacką pracowników w mniejszych, lokalnych społecznościach.

Główne spółki zależne JPMorgan Chase to banki: 

 • JP Morgan Chase Bank
 • National Association (JPMorgan Chase Bank, NA)
 • krajowy bank z 23 oddziałami na terenie Stanów Zjednoczonych
 • Chase Bank USA
 • bank emisyjny National Association (Chase Bank USA NA)
   

Działalność całej struktury holdingowej opiera się na sektorach: 

 • bankowość inwestycyjna
 • detaliczne usługi finansowe
 • karty kredytowe i płatnicze
 • bankowość komercyjna
 • usługi rozliczeniowe dla banków i firm inwestycyjnych
 • zarządzanie aktywami
   

Gdzie znajdują się siedziby banku ?

JP Morgan Chase działa w ponad 50 krajach i zrzesza więcej niż 120 mln klientów. Oficjalnie wiadomo już, że swoją siedzibę założy również w Polsce. Dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen poinformował, że placówka zostanie otwarta w połowie 2018 roku. Firma jednak jest już niejako obecna nad Wisłą od 1995. Wówczas utworzono przedstawicielstwo Morgan Chase w Warszawie, a co więcej, w Bydgoszczy funkcjonuje oddział JP Morgan Chase Vastera. 

Kwatera główna JP Morgan Chase znajduje się w Nowym Jorku. Siedziba banku znajduje się w budynku One Chase Manhattan Plaza na Dolnym Manhattanie. Tam też przeprowadza się większość operacji banku. Spora część działalności wykonywana jest też w budynku JPMorganChase Tower w Houston w stanie Teksas, który został odziedziczony po przejętym banku Texas Commerce Bank.

JP Morgan Chase jest największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów. Wynoszą one przeszło 2 biliony dolarów. Należy do tak zwanej wielkiej czwórki amerykańskich banków (obok Bank of America, Citigroup i Wells Fargo), które razem mają prawie 40% wszystkich depozytów w USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Mszanie Dolnej
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 lipca 2019

Bank Pekao w Mszanie Dolnej

Santander Consumer Bank Sławno
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
03 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Sławno

Barometr Zawodów 2019 – dane Ministerstwa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 maja 2019

Barometr Zawodów 2019 – dane Ministerstwa

Rejestr Dowodów Osobistych – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
12 marca 2019

Rejestr Dowodów Osobistych – co to jest?

Ile w tym roku zapłacimy za choinkę ?
Blog
author
Aneta Jankowska
11 grudnia 2017

Ile w tym roku zapłacimy za choinkę ?

Porównaj