Czym zajmuje się JP Morgan Chase ?

Czym zajmuje się JP Morgan Chase ?

author
Aneta Jankowska
25 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
JP Morgan Chase & Co jest jednym z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,5 bln USD. Działa już w ponad 50 krajach i jest liderem w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Źródło: jpmorganchase.com

Historia JP Morgan Chase

JP Morgan to jedna z najstarszych instytucji finansowych Stanów Zjednoczonych. W 1799 roku powstał Bank of the Manhattan Company, który był drugą państwowo zarejestrowaną instytucją tego typu i tym samym złamał monopol The Bank of New York Company. Obecny JP Morgan zrodził się z ponad 1,2 tys. różnych instytucji (np. Chemical Bank, The Waterbury Bank czy Chase Manhattan Bank). W 1871 roku J. Pieront Morgan wraz z filadelfijskim bankierem Anthony Drexelem utworzyli w Nowym Jorku bank o nazwie Drexel. To on później przekształcił się w znany nam do dziś JP Morgan. Co więcej, Morgan założył pierwszą na świecie korporację z kapitałem o wartości biliona dolarów – States Steel. Z biegiem czasu, cała sieć instytucji pod nadzorem przedsiębiorcy przekształciła się w strukturę holdingową, czyli JP Morgan Chase & Co.

 

Nazwa banku pochodzi od amerykańskiego bankiera Johna Pierponta Morgana oraz od przejętego w roku 2000 banku Chase Manhattan Bank.

Źródło: jpmorganchase.com

Czym zajmuje się JP Morgan ?

Bank jest światowym liderem w dziedzinie usług finansowych. Z jego oferty korzystają korporacje, rządy oraz instytucje w ponad 100 krajach na świecie. Firma i jej fundacja udzielają również wsparcia finansowego organizacjom non-profit,a także kierują działalnością wolontariacką pracowników w mniejszych, lokalnych społecznościach.

Główne spółki zależne JPMorgan Chase to banki: 

 • JP Morgan Chase Bank
 • National Association (JPMorgan Chase Bank, NA)
 • krajowy bank z 23 oddziałami na terenie Stanów Zjednoczonych
 • Chase Bank USA
 • bank emisyjny National Association (Chase Bank USA NA)
   

Działalność całej struktury holdingowej opiera się na sektorach: 

 • bankowość inwestycyjna
 • detaliczne usługi finansowe
 • karty kredytowe i płatnicze
 • bankowość komercyjna
 • usługi rozliczeniowe dla banków i firm inwestycyjnych
 • zarządzanie aktywami
   

Gdzie znajdują się siedziby banku ?

JP Morgan Chase działa w ponad 50 krajach i zrzesza więcej niż 120 mln klientów. Oficjalnie wiadomo już, że swoją siedzibę założy również w Polsce. Dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen poinformował, że placówka zostanie otwarta w połowie 2018 roku. Firma jednak jest już niejako obecna nad Wisłą od 1995. Wówczas utworzono przedstawicielstwo Morgan Chase w Warszawie, a co więcej, w Bydgoszczy funkcjonuje oddział JP Morgan Chase Vastera. 

Kwatera główna JP Morgan Chase znajduje się w Nowym Jorku. Siedziba banku znajduje się w budynku One Chase Manhattan Plaza na Dolnym Manhattanie. Tam też przeprowadza się większość operacji banku. Spora część działalności wykonywana jest też w budynku JPMorganChase Tower w Houston w stanie Teksas, który został odziedziczony po przejętym banku Texas Commerce Bank.

JP Morgan Chase jest największym bankiem w USA i trzecim bankiem na świecie pod względem wartości aktywów. Wynoszą one przeszło 2 biliony dolarów. Należy do tak zwanej wielkiej czwórki amerykańskich banków (obok Bank of America, Citigroup i Wells Fargo), które razem mają prawie 40% wszystkich depozytów w USA.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe zezwolenia KNF dla eCard i Profeskasa

W poniedziałek 20 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o wydaniu dwóch nowych decyzji o przyznaniu licencji krajowej instytucji płatniczej. Usługi otwartej bankowości będą mogły świadczyć tym samym eCard oraz Profeskasa. Łącznie stosowne zezwolenie uzyskało już osiem polskich fintechów.

author
Alicja Hirsekorn
21 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pożyczki bez BIK Trzebinia

Rozważasz wzięcie szybkiej pożyczki, ale posiadasz negatywną historię kredytową i obawiasz się odmowy w banku? Możesz skorzystać z ofert firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek bez BIK. Przygotowaliśmy zestawienie ofert dostępnych w Trzebini.

author
Aleksandra Gościnna
02 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt konsolidacyjny Włocławek

Poszukujesz kredytu konsolidacyjnego dostępnego dla osób mieszkających we Włocławku? Sprawdziliśmy, gdzie możesz znaleźć najlepszą konsolidację. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Aleksandra Gościnna
28 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Volkswagen Bank z nową kartą dla fanów WRC

Volkswagen Bank prezentuje nową limitowaną edycję kart Visa z wizerunkami Mikołaja „Miko” Marczyka i Szymona Gospodarczyka, uznawanych za jednych z najzdolniejszych rajdowców młodego pokolenia. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk od lat rywalizują na międzynarodowych arenach rajdowych, reprezentując markę Škoda Fabia Rally2 evo. Ich udział w prestiżowych rajdach i możliwość rywalizacji z najlepszymi nie byłoby możliwe bez wsparcia partnerów, w tym Volkswagen Financial Services. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Osoba fizyczna a osoba prawna

Osoba fizyczna i osoba prawna to dwa często stosowane sformułowania, które nie dla wszystkich użytkowników rynku są zrozumiałe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kogo uważa się za osobę fizyczną, a kogo a osobę prawną. Wskażemy także, jakie prawa i zdolności posiadają obie te jednostki.

author
Halszka Gronek
28 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Pożyczki bez BIK Radlin

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Radlina i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj