zadluzenia.com
zamknij

Deweloperzy budują na potęgę

Ożywienie na rynku mieszkaniowym trwa już ponad 4 lata i nic nie wskazuje na to, żeby w tym sektorze temperatura spadła. Deweloperzy biją kolejne rekordy, o czym świadczą aktualne dane - w tym roku wystąpili już o pozwolenia na budowę ponad 80 tys. mieszkań, czyli o 39% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. 

 

 

Polacy kupują mieszkania na potęgę, a deweloperzy dostarczają ich najwięcej w historii. Dziś nowe jak i używane mieszkania drożeją. Odczyt indeksu cen Open Finance i Home Broker pokazuje, że to wzrost o 3,5% w ciągu roku. Natomiast bank centralny szacuje, że używane mieszkania w największych miastach zdrożały w ciągu roku o 5% . Tak wynika ze wstępnych danych NBP za II kwartał 2017 r.
 
Rekord za rekordem 

 

Dane GUS pokazują, że przez 7 miesięcy 2017 r. deweloperzy wystąpili o pozwolenia na budowę 80,2 tysięcy mieszkań. Jest to o 39% wyższy wynik niż w analogicznym okresie rok wcześniej i tym samym najwięcej w historii. Poprzedni rekord zanotowano 10 lat temu, ale był on niższy o prawie 20 tys. lokali. 

 

Okazuje się, że rekordowe są także dane o liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. GUS zauważa od prawie 2 lat coraz lepsze wyniki. Przez 7 miesięcy do użytkowania oddano 45,2 tys. mieszkań deweloperskich, czyli o 10% więcej niż przed rokiem. Co więcej, w całej historii rodzimych firm deweloperskich ze zbliżonym wynikiem mieliśmy do czynienia tylko w 2009 r. - od stycznia do lipca oddano klucze do 43,7 tys. mieszkań deweloperskich.
 
Tak dobrze jeszcze nie było

 

Statystyki NBP informują, że do tej pory ożywienie stymulowali nabywcy, którzy dysponowali gotówką na zakup. Skala ich aktywności jest teraz na poziomach nienotowanych w historii. W trakcie 3 miesięcy 2017r., w 6 miastach i tylko w biurach sprzedaży deweloperów, wydali oni na nowe lokale w granicach 4,4 mld złotych (to kwota na zakup 12,5 tys. mieszkań). To pokazuje, że skala zakupów dokonanych bez użycia kredytu jest aktualnie trzy razy wyższa niż w 2012 r. 

 

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują jednak, że od początku roku popyt na kredyty również znacznie wzrósł. Przez 7 miesięcy wzrost wyniósł około 16% w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY