Planujesz wakacje za granicą? Jeżeli tak, należy zainteresować się do jakich państw warto wyruszyć. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało listę krajów świata, w których wakacje mogą być nie do końca bezpieczne.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 10.07.2018
Udostępnij:

MSZ ostrzega, a jednocześnie podkreśla, że przygotowana lista ma charakter jedynie informacyjny. Ministerstwo współpracuje z wieloma polskimi placówkami mieszczącymi się poza granicami naszego kraju, dzięki którym informacje o bezpieczeństwie w danym kraju są na bieżąco aktualizowane.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ostrzeżeniach stosuje czterostopniową skalę:
 

  • Zachowaj zwykłą ostrożność,

  • Ostrzegamy przed podróżą,

  • Nie podróżuj,

  • Opuść natychmiast.

 
Aplikacja mobilna iPolak
 

W razie podróżowania poza granicami Polski, MSW zaleca ówczesne zainstalowanie na smartfony aplikacji iPolak. Użytkownicy programu mogą tam znaleźć, między innymi, informacje dotyczące postępowania w razie jakichkolwiek problemów podczas wyjazdu. Aplikacja ułatwi także dostanie się do najbliższej placówki dyplomatycznej, w której obywatele Polski uzyskają stosowną pomoc. iPolak pozwala także na skontaktowanie się z telefonem alarmowym najbliższej polskiej placówki, za pomocą przycisku S.O.S., widniejącego w aplikacji.

Istotną kwestią jest także miejsce w aplikacji, w którym użytkownicy mogą dzielić się informacjami na temat danego państwa i panujących tam warunków.

Rady MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Polacy wyjeżdżający za granicę powinni na bieżąco monitorować interesujące ich państwa oraz sytuację panujące wewnątrz nich. Ponadto winno się respektować i przystosowywać do zaleceń służb porządkowych danego państwa. Warto także zostawić osobom zaufanym szczegółowy plan podróży, kontakt do siebie oraz regularnie komunikować się z rodziną. 
 

Państwa, przed podróżowaniem do których ostrzega MSZ 

1. Kraje, które należy natychmiast opuścić:
– Afganistan
– Jemen
– Libia
– Somalia
– Syria

2. Kraje, do których nie należy podróżować:
– Algieria
– Filipiny
– Karaiby
– Korea Północna
– Mozambik
– Pakistan
– Wenezuela

3. Kraje, do których nie zaleca się podróżować:
– Armenia
– Belgia
– Egipt
– Francja
– Indie
– Indonezja
– Izrael
– Jordania
– Kenia
– Maroko
– Tunezja
– Turcja
– Ukraina
– Wielka Brytania

4. Kraje, gdzie należy zachować ostrożność:
– Iran
– Rosja

Komentarze