zadluzenia.com
zamknij

Do których krajów nie jechać na urlop ? Ostrzeżenie Ministerstwa

Planujesz wakacje za granicą? Jeżeli tak, należy zainteresować się do jakich państw warto wyruszyć. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało listę krajów świata, w których wakacje mogą być nie do końca bezpieczne.


MSZ ostrzega, a jednocześnie podkreśla, że przygotowana lista ma charakter jedynie informacyjny. Ministerstwo współpracuje z wieloma polskimi placówkami mieszczącymi się poza granicami naszego kraju, dzięki którym informacje o bezpieczeństwie w danym kraju są na bieżąco aktualizowane.Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ostrzeżeniach stosuje czterostopniową skalę:
 

  • Zachowaj zwykłą ostrożność,

  • Ostrzegamy przed podróżą,

  • Nie podróżuj,

  • Opuść natychmiast.

 
Aplikacja mobilna iPolak
 

W razie podróżowania poza granicami Polski, MSW zaleca ówczesne zainstalowanie na smartfony aplikacji iPolak. Użytkownicy programu mogą tam znaleźć, między innymi, informacje dotyczące postępowania w razie jakichkolwiek problemów podczas wyjazdu. Aplikacja ułatwi także dostanie się do najbliższej placówki dyplomatycznej, w której obywatele Polski uzyskają stosowną pomoc. iPolak pozwala także na skontaktowanie się z telefonem alarmowym najbliższej polskiej placówki, za pomocą przycisku S.O.S., widniejącego w aplikacji.


Istotną kwestią jest także miejsce w aplikacji, w którym użytkownicy mogą dzielić się informacjami na temat danego państwa i panujących tam warunków.Rady MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Polacy wyjeżdżający za granicę powinni na bieżąco monitorować interesujące ich państwa oraz sytuację panujące wewnątrz nich. Ponadto winno się respektować i przystosowywać do zaleceń służb porządkowych danego państwa. Warto także zostawić osobom zaufanym szczegółowy plan podróży, kontakt do siebie oraz regularnie komunikować się z rodziną. 
 

Państwa, przed podróżowaniem do których ostrzega MSZ 

 

1. Kraje, które należy natychmiast opuścić:
- Afganistan
- Jemen
- Libia
Somalia
- Syria


2. Kraje, do których nie należy podróżować:
- Algieria
- Filipiny
- Karaiby
- Korea Północna
- Mozambik
- Pakistan
- Wenezuela

3. Kraje, do których nie zaleca się podróżować:
- Armenia
- Belgia
- Egipt
- Francja
- Indie
- Indonezja
- Izrael
- Jordania
- Kenia
- Maroko
- Tunezja
- Turcja
- Ukraina
- Wielka Brytania

4. Kraje, gdzie należy zachować ostrożność:
- Iran
- Rosja

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY