Finanse i ekonomia – nowy przedmiot w szkole ?

Finanse i ekonomia – nowy przedmiot w szkole ?

author
Aneta Jankowska
20 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy nie mają odpowiedniej wiedzy ekonomicznej. Resort finansów chce wprowadzić do szkół nowy, obowiązkowy przedmiot - "finanse i ekonomia".

Eksperci twierdzą, że boimy się finansów i przez to ich nie lubimy. Co więcej, alarmują, że połowa z nas nie jest w stanie złożyć rocznego zeznania podatkowego. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę KPMG, z zeznań za 2015 rok, 48% Polaków zwraca się z tym do księgowej lub kogoś bliskiego. 

Z zeznaniem podatkowym radzi sobie około 39% Polaków. Ministerstwo Finansów dwa lata temu umożliwiło korzystanie z wypełnionego wstępnie zeznania podatkowego. Musimy jedynie zatwierdzić uzupełnione dane i w razie potrzeby rozliczyć ulgi. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracujemy w kilku miejscach – wówczas obliczenia trzeba wykonać samodzielnie.

Pesymistyczne dane

W rankingu stworzonym rok temu przez OECD – International Survey of Adult Financial Literacy Competencies, Polska jest na ostatnim miejscu wśród wszystkich pod względem wiedzy ekonomicznej mieszkańców.

OECD, oprócz wiedzy, zbadało także zachowania ekonomiczne mieszkańców jak i ich podejście do ekonomii. Niestety Polacy wypadają najgorzej wśród wszystkich badanych krajów. Ciekawe, że znacznie lepiej jest w Tajlandii, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Jordanii i Albanii.

Badania poruszały takie kwestie jak np. świadomość budżetu respondentów. Zadano pytanie między innymi o to, czy przed zakupem zastanawiają się czy ich na to stać. Dla Polaków nie jest to takie oczywiste –  55% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Połowa przyznaje się do tego, że nie kontroluje swoich wydatków. Natomiast dwie trzecie z nas nie zakłada sobie żadnych finansowych celów.

Dobrą twarz zachowujemy przy płaceniu rachunków na czas. Częściej od nas spóźniają się z tym mieszkańcy Chorwacji, Malezji oraz RPA.

NBP również analizuje

Narodowy Bank Polski również przeprowadził podobne badania. Analiza z 2015 roku polegała na zadaniu minimum 15-letnim respondentom 20 pytań, na podstawie których oceniono wiedzę ekonomiczną Polaków. Aby uzyskać wynik wysoki, wystarczyło odpowiedzieć dobrze na jedno z 12 pytań. Wyniki wówczas były bardziej optymistyczne niż te opracowane przez OECD.

Z wyników przedstawionych przez NBP wynika, że mniej niż połowa zapytanych wiedziała czy karta płatnicza i debetowa to to samo. Co piąty badany potrafił wskazać, kto sprawuje w Polsce nadzór nad bankami i innymi instytucjami finansowymi.

W ten sposób zostali również przebadani polscy uczniowie. Badania objęły szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W raporcie z badania przeprowadzonego przez konsorcjum Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Grupy IQS dla Departamentu Edukacji i Wydawnictw NBP, możemy przeczytać: 

"Uczniowie dość krytycznie oceniają swoją wiedzę o ekonomii, finansach i gospodarce, jedynie kilka procent uważa, że jest ona duża lub bardzo duża. Większość skłania się ku poglądowi, że wie na ten temat mało lub bardzo mało." 

Nowy przedmiot – większa świadomość ?

Resort finansów zgłosił do MEN propozycję wprowadzenia nowego obowiązkowego przedmiotu z dziedziny finansów i ekonomii. Miałaby to być znacznie poszerzona wersja “podstaw przedsiębiorczości”. Aktualnie, to właśnie ten przedmiot jest realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych. Wiceminister finansów, Leszek Skiba wyjaśnia:

Nie skupiałby się on wyłącznie na przedsiębiorczości, lecz obejmował także inne praktyczne obszary np.: bankowość, budżet domowy, podatki, emerytury itp. Założeniem propozycji jest fakt, że nie każdy uczeń zostanie w przyszłości przedsiębiorcą, ale każdy będzie pracował, planował wydatki swojej rodziny, płacił podatki, miał do czynienia z bankami, instytucjami finansowymi.

Wprowadzenie takiego przedmiotu umożliwi uczniom według resortu "podejmowanie świadomych decyzji finansowych, lepsze zarządzanie finansami i unikanie niepożądanych konsekwencji, takich jak spirala zadłużenia czy piramidy finansowe".

Im wyższa świadomość społeczeństwa w kwestiach finansowych, tum mniej sprzyja to powstawaniu kryzysów, np. na rynku kredytów walutowych w Polsce czy na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych w USA, który zapoczątkował światowy kryzys ekonomiczny"– dodaje wiceminister.

Elspert, ekonomista profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej i wykładowca z 40-letnim stażem popiera ten pomysł:

 – To bardzo dobry pomysł, bo poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków jest na bardzo niskim poziomie. Jednak bardziej niż na budżecie domowym, który oczywiście również jest ważny, skupiłbym się na kwestiach makroekonomicznych.

Wedlug profesora, młodzieży przede wszystkim należy uświadomić jak tworzy się Produkt Krajowy Brutto, dlaczego jest taki istotny, w jaki sposób powstaje bezrobocie czy inflacja i co z niej wynika.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

test
test
2017-02-20 22:00:15

test

Podobne artykuły

Emerytura specjalna – kto może otrzymać?

W pewnych szczególnie uzasadnionych przypadkach Premier Rzeczypospolitej ma możliwość przyznania specjalnej emerytury na rzecz zasłużonego obywatela Polski. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, kto i na jakiego podstanie może otrzymać to świadczenie.

author
Halszka Gronek
14 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Feniko podnosi maksymalną kwotę pożyczki do 5000 zł!

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie finansowym, dostępność elastycznych rozwiązań pożyczkowych staje się coraz bardziej kluczowa. Ceny rosną, więc wielu z nas szuka coraz wyższych kwot dodatkowego finansowania. Feniko, jeden z wiodących pożyczkodawców, odpowiedział na te potrzeby, zwiększając maksymalną kwotę swoich pożyczek.

author
Dominika Byczek
22 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Knurów

Chcesz wziąć tanią pożyczkę w Knurowie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
16 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Bank Śląski w Jastrzębiu-Zdroju

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jastrzębiu-Zdroju – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Prudniku – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Prudniku to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
06 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski w Katowicach

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały banku w Katowicach – godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
25 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj