Finanse Polaków z małych miejscowości

Finanse Polaków z małych miejscowości

author
Patryk Byczek
15 lutego 2018
Jak wyglądają finanse Polaków, którzy żyją w małych i średnich miejscowościach? Największa instytucja pożyczkowa w naszym kraju postanowiła to zbadać. Z raportu Providenta możemy dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy.

Sytuacja finansowa osób pochodzących i mieszkających na stałe w małych i średnich miastach jest zazwyczaj przeciętna. Polacy informują, że pensja starcza im zaledwie na załatwienie potrzeb podstawowych. Chcąc kupić coś ponad normę, czy zrobić większe zakupy, mieszkańcy mniejszych miejscowości muszą oszczędzać. 

Prawie 3/4 Polaków żyje w miejscowościach liczących do stu tysięcy mieszkańców. Mimo bardzo różnych sytuacji finansowych, jedna na trzy osoby z tej grupy odczuwa poprawę sytuacji finansowej w ostatnich miesiącach – są to głównie osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych.

Grupy finansowe

Z badania „Portret finansowy Polski lokalnej” można wywnioskować, że deklaracja o poprawieniu się sytuacji finansowej płynie od ponad trzydziestu trzech procent mieszkańców z małych i średnich miejscowości. Ponad połowa z nich potwierdza, że ma to związek z pobieraniem świadczenia 500+.

Trochę więcej, bo czterdzieści procent osób stwierdziło, że w ostatnich dwudziestu czterech miesiącach ich sytuacja finansowa w ogóle się nie zmieniła.

Regres w zakresie finansów zauważył co czwarty mieszkaniec małego lub średniego miasta, którymi były najczęściej osoby starsze, osoby samotne oraz osoby samodzielnie wychowujące dziecko.

Finanse Polaków

Największa grupa mieszkańców małych i średnich miast, bo aż czterdzieści procent,  odpowiedziało w badaniu, że oszczędny tryb życia pozwala im na finansowanie najpotrzebniejszych rzeczy.

Dwadzieścia procent badanych poinformowało, że może pozwolić sobie na zaspokojenie wszystkich potrzeb, a dodatkowo mogą jeszcze zaoszczędzić pieniądze.

Kolejna grupa, bardzo zbliżona procentowo do poprzedniej, nie oszczędza, lecz żyje ponad standard.

Co dziesiąty mieszkaniec miejscowości do stu tysięcy mieszkańców może zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby, natomiast co dwudziesty respondent ma problem ze sfinansowaniem sobie właśnie najpotrzebniejszych rzeczy.

Średnie zarobki mieszkańców małych i średnich miast

Z badania Providenta można dowiedzieć się, że średnie zarobki mieszkańców małych i średnich miast są wyższe niż 1700 złotych netto na osobę.

Województwa małopolskie i śląskie odnotowują najwyższe wynagrodzenia netto na osobę i wynoszą one ponad 2200 złotych.

Średni dochód powyżej 2000 złotych netto można zaobserwować w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim.

Najgorsza sytuacja panuje w województwach północnych i centralnych oraz wschodnich. Średnie zarobki wynoszą tam kolejno 1700 złotych oraz 1475 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Koluszki
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
25 lipca 2021

Santander Consumer Bank Koluszki

Bank Spółdzielczy w Piasecznie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 września 2019

Bank Spółdzielczy w Piasecznie sesje przychodzące i wychodzące

Spokojnych Świąt!
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
23 grudnia 2019

Spokojnych Świąt!

Karta odpowiedzialności ekologicznej biznesu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
10 listopada 2019

Karta odpowiedzialności ekologicznej biznesu

Kantor internetowy Idea Banku
Banki
author
Dominika Sobieraj
06 października 2017

Kantor internetowy Idea Banku

Emerytalna oferta ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 listopada 2019

Emerytalna oferta ING Banku Śląskiego

Porównaj