PKO ostrzega przed nowym oszustwem

PKO ostrzega przed nowym oszustwem

author
Patryk Byczek
28 lutego 2018
Jeżeli jesteś Klientem banku PKO BP i podczas logowania się do internetowego serwisu bankowego widzisz czerwone komunikaty ostrzegające - zawsze staraj się przeczytać czego dotyczą. To może uratować Cię przed utratą pieniędzy. 

Obecna informacja przestrzega o oszustach internetowych. Wykorzystując specjalnie przygotowane wiadomości SMS oraz fałszywą stronę internetową starają się wyłudzać prywatne dane do logowania, co skutkować kradzieżą pieniędzy z konta ofiary.


 

Bank informuje i zarazem przypomina swoim Klientom, o konieczności zachowania ostrożności w momencie, gdy jakakolwiek wiadomość SMS, wiadomość mailowa lub wiadomość na portalu społecznościowym nawołuje do uregulowania płatności z koniecznością zalogowania się do banku z podanego linku
 

W takiej sytuacji należy nie reagować na wiadomość, a tym bardziej nie ujawniać żadnych prywatnych danych.

Portale społecznościowe i serwisy aukcyjne

Bank ostrzega, że dochodzi także do sytuacji, w których oszuści przejmują nasze konto na portalu społecznościowym, np. Facebook, i za jego pośrednictwem wysyłają prywatne wiadomości do naszych znajomych z prośbą o pomoc. W treści takiej wiadomości najczęściej padają stwierdzenia, że "pilnie potrzebuję pieniędzy na dokonanie płatności, a na koncie zabrakło mi akurat kilku złotych". Następnie wysyłają do osób chcących okazać pomoc fałszywe linki, które znowu przekierowują do fałszywego pośrednika płatności, a przelane pieniądze "płyną" do oszustów, a nie ofiar.


Serwisy takie jak allegro, olx, gumtree, czy sprzedajemy również mogą zostać wykorzystane przy oszustwie. Złodzieje domagają się płatności za sprzedawany towar, wysyłając fałszywe wygenerowany link do płatności. Sęk w tym, że autor aukcji nie ma zamiaru wysłać kupionego przedmiotu, ponieważ go nie posiada. Dla niego liczą się tylko pieniądze. Statystyki pokazują, że bardzo dużo osób wciąż daje się nabrać na fałszywe wiadomości.

Kroki oszustów

Jeżeli użytkownik banku PKO otrzyma wiadomość nawołującą do płatności (a w razie jej braku będą przewidziane konsekwencje), dodatko w wiadomości pojawi się link do płatności. Link przekieruje ofiarę na stronę pośrednika płatności, co cały czas będzie kontrolowane przez oszustów. Najgorszym momentem całej sytuacji jest moment wyboru sposobu płatności. Płatnik ma dwie drogi: pierwsza z nich to internetowe konto bankowe, druga to płatność bezpośrednio używając kartę płatniczą. 

Wybierając internetowe konto bankowe, a następnie logując się na swoje konto, podajemy wszystkie możliwe dane. W momencie wpisania i potwierdzenia swoich danych, oszuści w ciągu kilku sekund są już w ich posiadaniu. Bardzo często skutkuje to kradzieżą wszystkich pieniędzy i oszczędności z konta bankowego.

Przypominamy, że należy zachować maksimum ostrożności w momencie, gdy osoba trzecia podszywając się pod nasz bank, znajomego czy jakikolwiek portal aukcyjny, stara się wyłudzić od nas pieniądze. W takiej sytuacji należy skontaktować się z bankiem, daną osobą, czy ewentualnie autorem aukcji w celu dopytania, czy otrzymana wiadomość na pewno jest wiarygodna.
 

Szczególną uwagę należy zwrócić na:

– niestandardowy wygląd strony logowania,
– niewłaściwy adres,
– brak obrazka bezpieczeństwa.

W razie skorzystania z fałszywego linku, PKO BP prosi o niezwłoczny kontakt z bankiem pod numerem 800 302 302 lub +48 81 535 60 60.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

LendOn – darmowa pożyczka na 45 dni
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
20 lutego 2017

LendOn – darmowa pożyczka na 45 dni

Visa wprowadza pakiet innowacyjnych zabezpieczeń
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
07 września 2019

Visa wprowadza pakiet innowacyjnych zabezpieczeń

Promocja: „Konto za zakupy” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2018

Promocja: „Konto za zakupy” w BGŻ BNP Paribas

Bank Spółdzielczy w Księżpolu sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Księżpolu sesje przychodzące i wychodzące

Szybkie pożyczki Reda
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
13 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Reda

Pekao wypłaca dywidendę za 2017 rok
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 czerwca 2018

Pekao wypłaca dywidendę za 2017 rok

Porównaj